Deca se rađaju sa sposobnostima pregovaranja i kompromisa, ali da bi znali kada i kako da ih primene njih treba razvijati. Kada se osećaju frustrirano, ljuto ili iznervirano ponekad ta osećanja ispolje kroz fizički napad. Ako ne umeju da kontrolišu svoja osećanja i ne naučite ih kako da pregovaraju, odabraće fizički sukob kao najjednostavniju opciju kako bi isterali stvari po svojoj volji. Uloga roditelja je upravo u tome da ih nauče kako da razmirice razreše na društveno prihvatljiv način.
Izdvojili smo nekoliko dokazanih strategija za rešavanje sukoba, pokušajte da primenite neku od njih sledeći put kad se nađete u situaciji sudije:
- Sedi i razmisli: smestite decu na suprotne krajeve kauča, ili na dve susedne stolice i recite im da mogu da ustanu čim reše svađu. U početku ćete verovatno vi morati da posredujete i vodite razgovor, ali vremenom će naučiti da pregovaraju i prilagođavaju se i sami.
- Tajm aut: Ako se deca tuku, odmah ih razdvojite u različite prostorije i dajte im vremena da se ohlade. Kad se oboje smire, sedite svi za sto i posredujte u razgovoru sve dok problem ne bude rešen.
- Razdvajanje: Recite deci da ne mogu da se igraju zajedno sat vremena i kaznite ih tako što će biti u odvojenim prostorijama (nije dozvoljeno gledanje televizije ni igranje igica ni jednom detetu). Prva rakcije će verovatno biti , “Super! Ionako neću da se igram sa njim/njom!” ali nakon dosadnih sat vremena igranja sami sa sobom, biće bolje društvo jedno za drugo.
- Vreme za vraćanje duga: Neka dete koje je započelo tuču uradi nešto za drugo dete, recimo namesti krevet ili iznese smeće. Druga ideja može da bude i kazna za dete koje je počelo tuču tako što ćete mu oduzeti deo džeparca, ali samo ako ste unapred dogovorili sa decom da je kazna za tuču takva. Ako postoji pravilo da se onome ko napadne drugoga oduzme određeni iznos kazna će biti fer. (Ovu kaznu možete da sprovedete samo ako ste vi lično videli ko je započeo tuču!) Ustanovite zajedno sa decom i pravila ponašanja koja jasno preciziraju kakvo ponašanje nije dozvoljeno i koje su kazne za šta. Jednom kad se složite oko toga, važno je da svako nedozvoljeno ponašanje kaznite na predviđeni način.
U dečjim svađama i tučama, nemojte uvek da pretpostavite da je dete koje je prvo udarilo drugo započelo svađu. Ponekad je „žrtva“ prvo provocirala, zadirkivala ili vređala dete koje ga je udarilo. Iako nikako nije prihvatljivo da jedno dete udari drugo, budite svesni da iza toga možda leži neki drugi razlog. Ispitajte šta se zaista dešava i ako je situacija zaista takva, jasno pokažite deci da su oboje krivi za svoje ponašanje.
Važnije od sprovođenja kazni i delotvornije je da nagradite decu za igru i dobro slaganje pozitivnom pažnjom. Kada vidite da se igraju bez svađe i tuče, pokažite im da cenite takvo ponašanje, recimo rečenicom “Baš mi je drago da se tako lepo igrate zajedno”. Činjenica da dobijaju pozitivnu pažnju kada se stvari odvijaju dobro će ih ohrabriti da nastave sa takvim ponašanjem.
Napomena: Ako primetite da se vaša deca često tuku i pritom ni malo ne štede udarce, to može da bude simptom nekog većeg problema. Ne oklevajte da potražite pomoć od stručnjaka jer ovo može da bude ozbiljan problem koji nije lako rešiti samostalno.
Da li se vaša deca tuku? Kako rešavate njihove okršaje?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.