Ključni sastojak za uspešnu decu – poštovanje

3min
Hajde da pričamo o poštovanju. Da li poštujete svoju decu? Kako pokazujete svoje poštovanje? Šta za vas znači poštovanje? Ovo su veoma važna pitanja koja svaki roditelj treba da...

Kada govorimo o roditeljstvu i vaspitanju dece, reči „ljubav“ i „briga“ su u centru pažnje, i to sa dobrim razlogom. Bez ova dva glavna sastojka, naša deca ne bi imala šanse da prežive, a naša vrsta da se razvija. Ali, da li je dovoljno voleti ih, dati im hranu i krov nad glavom i naučiti ih nešto o životu? Šta bi bio treći sastojak koji bi u odrastanje ubacio i element napredovanja?

1. „Vaša deca nisu vaša deca. Ona su sinovi i kćeri životne čežnje za samim sobom.” Khalil Gibran

Svako dete je jedinstveno. Iako mogu imati neke karakteristike koje liče na vas, vašeg partnera ili pretke, deca su pre svega jedinstveni pojedinci. Često otkrivamo da nas deca nerviraju zato što nas podsećaju na nekoga, ili su ispod naših očekivanja „moje dete bi trebalo da bude ovakvo“. Možete li da vidite i cenite taj poseban spoj i životni izraz koji je zapravo vaše dete? Da li stalno želite da bude drugačije? Ponudite mu dar bezuslovnog prihvatanja. Oslobodite se sopstvenih očekivanja. To je jedno lice poštovanja.

 

Ponudite detetu dar bezuslovnog prihvatanja.

Slika: drobotdean via www.freepik.com

2. „Jedan od najiskrenijih oblika poštovanja je zapravo slušanje onoga što drugi ima da kaže.“ Bryant H. McGill

Zaista verujem da je pažljivo slušanje srž dobrog odnosa sa detetom. Pravo slušanje znači da:

  • ste potpuno prisutni – ne razmišljate, gledate TV ili proveravate telefon.
  • ste potpuno otvoreni – ne planirate odgovor, ne prosuđujete ili etiketirate
  • u potpunosti prihvatate iskustva, osećanja i stavove vašeg deteta
  • ste vrlo ljubazni sa vašim odgovoroma i rečima
 
<===End of Page===>

 

Tople reči su empatične i pune ljubavi, potvrđuju i osnažuju.

 

3. „Ljubazno se izražavajte.“ (jedno od pravila u svakoj učionici vrtića)

Ovo je i te kako važno. Tople reči su empatične i pune ljubavi, potvrđuju i osnažuju. Ljubaznim rečima se ne vrše upoređivanja („Pogledaj svog brata, on je već završio domaći.”), ne osuđuju („Uvek si bio tako nespretan.”), ne prete („Ako ovo ne završiš, nema večere za tebe. ”), ne manipulišu („Da vidimo šta tvoj otac ima da kaže.”) itd. Ako smatrate da je ovo previše posla, samo imajte na umu da će ove reči ostati kao onaj dosadni glas u glavama kada vaša deca porastu. Kladim se da još uvek čujete  svoje roditelje kako izgovaraju neke od njih. Koristan savet bi ovde bio: direktna, iskrena komunikacija sa puno ljubavi.

<===End of Page===>

 

4. Učinite svoje dete cenjenim članom porodice.

Uključite decu u svoje porodične aktivnosti, odluke i planove. Pitajte za njihovo mišljenje. Napravite zajedno izjavu o porodičnoj misiji. Razgovarajte o različitim načinima rada, rešavanju konflikata itd. Razgovarajte o kompromisu, win-win, jednakosti naspram pravednosti, porodičnim vrednostima (u skladu sa njihovim godinama, naravno). Ne skrivajte teškoće i probleme. Proslavite uspeh. Razgovarajte o neuspehu i životnim lekcijama. Pokažite osećanja i pričajte o njima. Budite uzor svom detetu.

 

Budite uzor svom detetu.

 

5. „Izvinjenje je superlepak života. Može popraviti skoro sve.“ Lynn Johnson

Važan deo poštovanja je sposobnost da priznate kada niste u pravu i izvinite se, čak i svom detetu. Izvinjenjem pokazujete svoju ljudsku stranu i da cenite odnos više od svog ega. Ne samo da osnažujete svoj odnos sa detetom, već ga učite i načinu razmišljanja o rastu, empatiji i opraštanju.

Poštovanje obuhvata ljubav i brigu. Poštovanje prepoznaje decu kao ljudska bića, kao pojedince. Poštovanje čini da se deca vide i čuju. Poštovanje potvrđuje njihovo mesto u porodici, školi, društvu. Poštovanje je okosnica njihovog samopouzdanja i vrednosti. Dodajte ovaj sastojak svojim strategijama i dobićete fantastičan roditeljski recept.

 

Autor: Jelena Fu, edukator i mama

Izvor: novakdjokovicfoundation.org

Glavna slika: senivpetro via www.freepik.com

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *