Ko bi to rekao? 5 iznenađujućih stvari koje rade bebe

3min
Deca nemaju istu percepciju kao odrasli i ne obrađuju stimuluse na isti način, ali to ne znači da nisu u stanju da obrade i nauče iz očigledno kompleksnijih situacija. Evo šta ne biste...

Bebe izgledaju kao bespomoćna, krhka i slaba bića, tako je sve dok malo više ne porastu. U prvim godinama života deteta roditelji moraju da brinu o ispunjavanju svih njegovih potreba. Ipak, iako mislimo da ono uopšte ne shvata šta se dešava okolo, činjenica je da se u mozgu deteta odvija prava revolucija koja će mu omogućiti da radi neverovatne stvari od prvih dana života!

 

Ovo nam govori da roditelji ne treba da se ograničavaju u stimulisanju beba misleći da ih ona ne razumeju. Deca nemaju istu percepciju kao odrasli i ne obrađuju stimuluse na isti način, ali to ne znači da nisu u stanju da obrade i nauče iz očigledno kompleksnijih situacija. Evo šta ne biste pomislili da bebe mogu da rade:

Mogu da vide nekoga samo jednom i da ga se sećaju godinama

Tokom jedne iznenađujuće studije izvedene u Danskoj trogodišnjacima su pokazivana dva videa, i to jedan za drugim. U svakom od ova dva videa je bio prisutan drugi istraživač. Interesantan podatak je bio da su deca jednog od ovih istraživača videla oko prve godine života.

 

Deca su provela više vremena gledajući čoveka koga nisu poznavala, dok su drugog skoro ignorisala jer on za njih nije bio novitet i da ga je njihovo pamćenje već kodifikovalo.

 

<===End of Page===>

Mogu da glume da plaču

Narodno je verovanje da deca ne lažu i da ne znaju da glume i “prave se”. Ipak, jedan japanski naučnik sakupio je dokaze koji pokazuju da i deca mlađa od godinu dana mogu da glume da plaču kako bi privukla pažnju.

 

Naravno da ne možemo da zaboravimo da je plač u početku instinktivan refleks koji bebi omogućava da preživi, ali malo po malo postaje i oblik komunikacije sa ljudima koji su oko nje.

 

Kako prepoznati lažan plač? Obično mu prethode pozitivna osećanja vidljiva na bebinom licu i različita od onih negativnih koja stvarno izazivaju suze.

 

<===End of Page===>

Razlikuju tužnu i veselu melodiju

Istraživanje vođeno u Velikoj Britaniji sa desetinama dece tokom tri meseca pokazalo je da bebe već od devetog meseca bebe primećuju promenu melodije. Uz to, one i reaguju, naročito kada se muzički motiv menja sa tužnog na veseo.

 

<===End of Page===>

Primećuju zvukove koji odraslima promiču

Bebe opažaju zvukove koje odrasli ni ne primete. Ovu činjenicu potrvdili su naučnici iz Vašingtona i Tokija i pokazali da je pre šestog mesec bebino uvo još uvek jako tanko a pošto se još uvek nije naviklo na maternji jezik u stanju je da opazi fonetske razlike svakog jezika, uključujući i one iz stranih jezika koje odrasli ne mogu da razlikuju. Znači, ako je beba bila izložena stranom jeziku ona može da primeti gramatičke greške.

 

 

<===End of Page===>

Imaju umetnički ukus

Jednom novorođenčetu nisu sve slike iste. Ovo je pokazala grupa naučnika sa Univeziteta u Cirihu. Bebe od devet meseci su posmatrale različita umetnička dela i znale da se zadrže duže na onima koja su im bila privlačnija.

 

Slika: Robin Taylor/flickr.com

 

Čime vas iznenađuje vaša beba?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *