Pitali smo, zato, mame širom sveta koje su isto u karantinu, sa školskom decom i uče od kuće, kako to kod njih izgleda. Zamolili smo ih da nam iskreno dočaraju kako je to u nekim drugim, modernijim, zemljama i evo šta su nam rekle:
Čarna Simanić, dete od 5 godina, Katar
Javljamo se iz Dohe (Katara). Ovde su sve škole zatvorene od pre nedelju dana, a suprug je počeo pre tri dana da radi od kuće. Škola je već prvi dan u karantinu spremno dočekala sa online nastavom.
Sin ima 5 godina i pripada predškolskoj grupi u internacionalnoj školi u kojoj se nastava odvija na engleskom jeziku. Svakodnevno dobijamo raznovrsne zadatke koje možemo da radimo sa detetom, kako od učiteljice, tako i od profesora za određeni predmet (muzičko, fizičko…). Zadatke dobijamo preko onlajn platforme škole u koju se ulogujemo zajedno sa nastavnicima.
Mogu da kažem da smo bili prilično iznenađeni njihovom spremnošću i organizovanošću u ovim vanrednim okolnostima.
Neke od zanimljivih predloga koje smo dobili su npr. da se dete takmiši sa ukućanima ko će za 1min ispuniti neku činiju sa sto više sitnica (dugmićima, pasuljem i slično) paralelno brojeći na engleskom ili ko će naći vise 2D oblika u kući, a potom da dete i samo osmisli neku takmičarsku igru za ukućane koju treba da urade za jedan min.
Jedan zadatak je bio i da se navije štoperica na 1 sat i da dete sve što je uspelo da uradi u toku tog sata posle nacrta. A onda da obavi nešto za 1min i to uporedi sa prethodnim satom, šta je duže trajalo.
Pored ovoga, tu su i male vežbe pisanja i čitanja na engleskom. Iz muzičkog su nam slali određene kompozicije da dete sluša i pogađa koji je instrument u pitanju kao i da pogodi na osnovu pojedinih zvukova o kom se insektu radi, pošto se svaka kompozicija odnosi na određeni insekt. Od nastavnika fizičkog smo dobili instrukcije i crteže vežbi razgibavanja koje deca treba da rade kod kuće.
Mogu da kažem da smo bili prilično iznenađeni njihovom spremnošću i organizovanošću u ovim vanrednim okolnostima. Samo dan nakon što je Katar objavio da se zatvaraju sve skole, škola je imala već spremnu onlajn platformu Edmodo, uputstva i materijale za svoje učenike. Onlajn nastava se obavlja tako sto učitelji i profesori postavljaju na platformu sav materijal, uputstva za rad sa detetom i propratne video snimke gde učitelji nešto pojašnjavaju ili predaju. Takođe ostavljaju i propratne korisne linkove (za testove znanja i slično) koji mogu biti zanimljivi za decu. Mi sav materijal štampamo i kada odradimo zadatke, uploadujemo ih na profil deteta. Našem sinu je uglavnom sve interesantno što škola šalje jer je i prilagođeno da sve to nekako bude kroz igru. Naravno, postoje manje i više zanimljive stvari, ali najveći izazov onlajn škole je imati autoritet jednak učiteljima, što je praktično neizvodljivo. Ipak, svesni smo toga, ne žalimo se, ide nam dosta dobro i trudimo se da dan prošaramo i drugim aktivnostima (društvenim igrama, sportom napolju negde gde nema ljudi – u prirodi ili na plaži npr). Roditelji su i dobili savet od učitelja da nijedna aktivnost ne treba biti duža od 30min, pa tako i u školi izlaze napolje da se igraju, imaju užine, ručak i slično. Dobro je držati se toga i dok su u kući kako ne bi bilo nervoze, dosade, umora, opterećenja i slično.
Čarnu možete da pratite na Instagramu @carna_s83
Jovanka Lazarević, tri tinejdžerke (14, 17 i 19 god.), Švajcarska
Osećam se kao da nekoliko timova stručnjaka brine o nama. Iskreno hvala svim tim ljudima, divno je kako misle na svoje đake.
Kod nas je nastava na daljinu počela u ponedeljak i rečeno je da može da traje do kraja godine (prva nedelja jula) što je stvarno daleko i nadam se da baš neće ispasti tako. Moja deca imaju 14, 17 i 19 godina i idu u osmi razred, zatim treću i četvrtu godinu gimnazije. Najstariju očekuje polaganje mature u maju i sada ne znamo kako će to da izgleda. Dobra vest je da je ona već primljena na fakultet pa smo bar sa te strane mirni.
Kad su najavili zatvaranje škola i onlajn nastavu, nisam se zabrinula, jer sam kao majka tinejdžera bila sigurna da će znati sve šta treba da rade. Međutim, nije baš tako jednostavno…
Učenje na daljinu sa drugarima
Kod najmlađe je ponedeljak bio dan "uhodavanja", najstarija je odmah imala zadatke, srednja takođe. Kod starijih ćerki svaki profesor koristi različitu platformu koja je njemu najmilija tako da one koriste i Google Hangout i Microsoft Teams i društvene mreže i mejl, itd. To je ok, jer će se uvežbati da rade na različite načine, samo treba ispratiti ko je gde ali snalaze se. Međutim, počinjale su da rade tek u 10:00 i onda im ode ceo dan, sad preuzimam na sebe da ih budim ranije iako rizikujem da me gađaju nečim. Kada se radi, radi se ozbiljno tako da tu ne mogu ništa da kažem. Jedino najmlađoj treba malo discipline jer joj svašta odvlači pažnju kad je kod kuće. Nijedna nije imala video časove sa profesorima, samo su uživo bili na vezi da nešto objasne i sl. Najmlađa je dobila iPad u školi i imaju različite aplikaciije koje koriste za učenje. To mi se jako dopada jer je nastava dinamičnija i zanimljivija.
Dva đaka različitih uzrasta ne mogu baš ceo dan da budu skoncentrisana.
Nama je jedini problem što njih tri imaju dve sobe, tu je potrebno malo dogovaranja i pravljenja rasporeda iz nedelje u nedelju u zavisnosti ko koliko ima da uči. I profesori muzike su dali zadatke pa im puno svirke, nastavnica domaćinstva očekuje kuvanje za porodicu (hvala joj na tome), profesorka fizičkog svakodnevne vežbe uz snimanje i slanje videa. Osećam se kao da nekoliko timova stručnjaka brine o nama. Iskreno hvala svim tim ljudima, divno je kako misle na svoje đake.
Jovanka je suvlasnik i urednik sajta NajboljaMamaNaSvetu.com a pored toga voli da deli fotografije sa putovanja. Možete je pratiti na Instagram strani @jovankatoscanelli
Dijana Radetić, mama sedmaka (5em) i drugaka (CE1) francuske internacionalne škole, Kuvajt
Kako sam već u prethodnom tekstu napomenula, mi smo u nekoj vrsti izolacije od 1.marta. Čim je zvanično saopštenje objavljeno stigla je i poruka iz škole da će se nastava obavljati na daljinu. Ćerka svakako dobija domaće zadatke preko Pronote platforme pa smo verovali da će to sa njom biti lakše, dok se mlađi sin sa takvim zadacima još nije susreo. Da se razumemo, oba deteta imaju internet stranice na kojima vežbaju matematiku, francuski i ostale predmete, ali učenje na distancu je sasvim nešto drugo.
Prvi susret sa učenjem na daljinu
Sinovljeva učiteljica je veoma ozbiljno shvatila svoj zadatak te nam svakodnevno slala školske zadatke. Moram da priznam da sam na početku imala više zadataka od svog sina. Dok se nismo uspešno „ulogovali“ trebalo je „malo“ više vremena. Posle silnog preznojavanja i ponekih promrmljanih ružnih reči, uspeli smo. Mlada Madame Segolene koja je i sama prvi put u situaciji da obavlja nastavu na daljinu ipak uspešno to radi. Snimaju se video klipovi, crtaju Korona virusi, vežba, rade testovi…….
Oba deteta imaju internet stranice na kojima vežbaju matematiku, francuski i ostale predmete, ali učenje na distancu je sasvim nešto drugo.
Kada je ćerka u pitanju to je malo drugačija priča. Dovoljno „zabave“ imamo i sa činjenicom da ima 12,5 godina. Iako je ona upoznata sa ispunjavanjem zadataka na daljinu to je bilo samo u sklopu domaćih zadataka. Pretpostavljam da niko nije verovao da će izolacija da se produži pa tako ni školski zadaci, u početku, nisu bili u nekom većem obimu. Moram opet da priznam da je i supruga i mene to poprilično nerviralo jer smo smatrali da to nije dovoljno. Kada smo zahtevali od naše ćerke da uči više, njen odgovor bi bio da je uradila sve što su dobili. E sada, pitam ja vas da li je dovoljno sat – dva dnevno učenja a trebalo bi da su u školi šest ili sedam sati, a nisu? Mi smo ipak na mišiće forsirali učenje preko različitih platformi.
Kada je donešena odluka da se karantin produžava na još dve nedelje, nervoza je porasla i kod roditelja i kod nastavnika.
Generalno za našeg drugaka nije problem, osnovna je škola i učenje je na jednostavnijem nivou, mada se i tu javljaju greške. Tako je danas moj sin dobio zadatak iz arapskog koji treba da pogleda preko „google drive“-a. I opet znojenje, mrštenje, mrmljanje u bradu naravno sve sa moje strane, jer nisam uspela da otvorim poslati zadatak. Bez više ideja, šaljem učiteljici arapskog email da nisam uspela i dobijam odgovor da taj zadatak nije za Lazara i da je to bila nenamerna greška.
Nastavnici su na svu sreću po roditelje, počeli da šalju više zadataka.
Kada je naše starije dete u pitanju, stvari su se promenile. Nastavnici su na svu sreću po roditelje, počeli da šalju više zadataka ali i tu je nastao haos. Na primer danas je naša ćerka imala čas na daljinu. Ona ima svoj laptop, nije baš najnovije generacije ali obavlja potrebne funkcije. Sve je išlo sjajno dok nismo videli da njen laptop nije dovoljno brz ???? Onda smo u „minut do dvanaest“ trčali na moj laptop da sve isto uradimo da bi moja ćerka konačno uspešno odslušala čas na daljinu.
I sin i ćerka imaju svoje sobe, tako da mama trčkara između soba. Dok jednom pomažem u nekoj začkoljici iz druge sobe se čuje „MAMAAAA“, trči tamo da rešiš problem, onda se iz one prve sobe čuje ……… i tako sve u krug.
Na kraju sam morala da „pobegnem-prošetam“ do prodavnice i na tom dužem putu nego obično, razbistrim misli i skupim energiju za sutrašnji dan.
Dijana je nutricionista i svoje savete deli na Instragram strani @nutricionistadijanaradetic
Marija Maravić, dva dečaka (6 i 10 god.), Kopenhagen, Danska
Sajtovi koji se koriste za učenje su uveliko integrisani u školsku nastavu, deca ih dobro poznaju i ne predstavljaju im veliku novinu. Zanimljivo je da u školama nema puno udžbenika i da su web sajtovi skoro potpuno preuzeli njihovu funkciju.
U zavisnosti od uzrasta dece i toga da li pohađaju privatne, državne ili internacionalne škole, u Danskoj se nastava od kuće razlikuje. U većini slučajeva, manji deo nastave se odvija preko digitalne platforme, dok se veliki deo realizuje kroz zadatke koje nastavnici šalju deci svakog jutra.
Sajtovi koji se koriste za učenje su uveliko integrisani u školsku nastavu, deca ih dobro poznaju i ne predstavljaju im veliku novinu. Zanimljivo je da u školama nema puno udžbenika i da su web sajtovi skoro potpuno preuzeli njihovu funkciju.
Na roditeljima je velika odgovornost da organizuju raspored učenja po predmetima, da posvete vreme deci u trenucima frustracije usled tehničkih ili sadržajnih problema, da budu tu za sva pitanja, pomoć, i da osiguraju da na kraju dana svi zadaci budu poslati nastavnicima. Školski dan kod kuće obuhvata i vreme za obroke, odmor, zabavu, umetnost, muziku, održavanje higijene prostora, te svakodnevne fizičke vežbe.
Mi smo, u kući, napravili raspored koga se pridržavamo. Radni dan počinje u 9 i imamo vrlo jednostavnu i jasnu strukturu koju im je lako da prate. Moj stariji sin ima 10 godina (peti razred po britanskom kurikulumu), a mlađi 6 (prvi). Starijem je potrebno malo više strukture, dok mlađi ima više slobode. Ipak, obojica koriste vreme onako kako smo predvideli. Znaju šta ih čeka svakog dana – počinjemo sa matematikom i sami se pripreme za to. Trebalo je par dana da sve postavimo na noge i tada je bilo dosta frustracija sa kojima smo se suočavali. Otpor je bio sveprisutan. Međutim, ja sam imala dosta energije i uspela da se suočim sa negodovanjima i sada je odlično. Organizovali smo prostor i svima nam prija ovaj ritam. Ne upoređujemo situaciju sa onim kako je bilo do pre nedelju dana, nego smo zahvalni na tome što jeste. Primećujem i značajan progres u učenju kao i to da ih disciplina na neki način oslobađa. Na kraju dana su srećni i razigrani, a ne iscrpljeni i malaksali. Osećaju satisfakciju kad vide šta su sve postigli.
Sledeći zadatak je da budemo malo kreativniji sa slobodnim vremenom. Popodne obično gledaju nešto zabavno ili neki film, crtaju ili malo čitaju. Cilj je da isključimo sve medije budući da ceo „školski” dan provode ispred kompjutera. Ipak, svesni smo da sve možemo, ali ne sve u isto vreme. Zato radimo jedno po jedno.
Marija je holistički health coach i aromaterapeut, možete je pratiti na Instagram strani @healthy.atelier
Dajana Šipraga Zlojutro, troje dece (8, 5, 2 god.), Banja Luka, Republika Srpska, BiH
„Mamaaa, hoću li zakasniti u školu!?”, zaorilo se iz toaleta.
„Nećeš, dolazi u dnevnu sobu.”
Zbog pandemije virusa korona, u Republici Srpspkoj su od 11.03. zatvorene škole. U roku od sedam dana je organizovano instruktivna nastava putem javnog servisa. S obzirom da govorimo o nečemu što se prvi put organizuje u državi koja ne prednjači niti po obrazovanju niti bilo čemu drugom bitnom, ovo je bila sjajna stvar.
S obzirom da je ovo nešto što se organizovalo u roku 7 dana, sa ljudima koji nikad nisu govorili pred kamerama, da je pandemija i za njih a ne samo za nas, mislim da je instruktivna nastava sasvim u redu. Gradivo ćemo savladati nekako, valjda ćemo i solidarnost.
Raspored za nastavu za osnovce smo dobili dan prije. Svi mogući mediji su javili vrijeme kada će se prikazivati nastava za koji razred – od Facebook profila ministrice prosvjete do vajber grupa. Snimci nastave se takođe nalaze i na youtube-u.
Meni je bio bitan čas za drugi razred. Matematika, srpski i priroda i društvo su obuhvaćeni u nešto više od pola sata. S obzirom da je nastava instruktivna na roditeljima je većina posla da objasne djeci šta i kako. Takođe, dobili smo instrukcije da stupimo u kontakt sa učiteljicom. Obavijestila nas je da će nam dodatni školski materijal slati putem mejla, šta će biti školski a šta domaći rad. Zadaću joj takođe šaljemo putem mejla koju će pregledati.
S obzirom da je ovo nešto što se organizovalo u roku 7 dana, sa ljudima koji nikad nisu govorili pred kamerama, da je pandemija i za njih a ne samo za nas, mislim da je instruktivna nastava sasvim u redu. Gradivo ćemo savladati nekako, valjda ćemo i solidarnost.
Poruka od učiteljice
Vesna Stojić, dva dečaka (9 i 10 god.), Beograd
Gledamo lekcije na TV-u i super su. Za sada je obnavljanje kako bi svi ušli u štos a posle će, kada se uskladimo, biti još zanimljivije. Mogu reći da je baš lepo osmišljeno, imamo i neke domaće zadatke, ali minimalno za sada.
Vrlo sam iznenađena spremnošću na ovakav vid i način rada. Mnogo je to bolje nego što sam očekivala. Dopada mi se i što se deca dodatno digatalno opismenjuju i za upotrebu kompjutera i za internet.
Dodatno nam naša učiteljica šalje zadatke, taj domaći slikamo pa ili šaljemo mejlom ili kačimo na sajt škole u poseban deo po razredima i učiteljicama. Vrlo sam iznenađena spremnošću na ovakav vid i način rada. Mnogo je to bolje nego što sam očekivala. Dopada mi se i što se deca dodatno digatalno opismenjuju i za upotrebu kompjutera i za internet. Srećom, obojica su u 3.razredu dobili male laptopove pa ima svako svoj. I stvarno, dečaci su zadovoljni i imamo utisak da smo deo savremene, moderne zajednice.
Znam i mame sa školarcima čiji su nastavnici napravili neki svoj sistem, preko viber grupa i nema zezanja, u 8.00h su za stolovima.
Mislim da je dobro da se radi i da ne propuste mnogo jer onda neće ni biti dodatne nadoknade kasnije.
Kako se vama dopada škola na daljinu?
NEWSLETTER
Prijavite se za newsletter i sve novosti, zanimljive informacije i primamljive ponude za mame stizaće direktno u vaš inbox.
Upišite vaš mejl OVDE
Pročitajte i: NAJVEĆA kolekcija igara za karantin – preko 100 inspirativnih ideja