Kuća po meri deteta

3min
Nakon šestog meseca potrebno je da celu kuću ponovo osmislite i prilagodite potrebama vašeg deteta. Sobica mu sada više nije dovoljna: četvoronoške želi da obiđe svaku prostoriju i da sve...

Nakon šestog meseca potrebno je da celu kuću ponovo osmislite i prilagodite potrebama vašeg deteta. Sobica mu sada više nije dovoljna: četvoronoške želi da obiđe svaku prostoriju i da sve dotakne. Primetićete i posebnu naklonost prema svakoj opasnoj stvarčici. Ne preostaje vam ništa drugo nego da vaš stan pretvorite u sigurnu kuću. Evo i kako, od prostorije do prostorije.


Kuhinja

Mama je veoma često u kuhinji i zbog toga ovaj prostor predstavlja pravi magnet za bebu koja puzi. Ne zaboravite da je upravo kuhinja najopasnije mesto u kući i budite sigurni da će dete odmah početi sa otvaranjem donjih fioka i kuhinjskih delova. Kako biste bili opušteni napravite novi raspored i sve bezbedne šerpe, varjače, plastične činije i poklopce stavite u donje delove. Kako biste izbegli da pretura po escajgu i dohvati baš najoštriji nož nabavite male dodatke koji služe za blokiranje fioka i ima ih u dečijim radnjama.


Ali iznad svega obratite pažnju dok kuvate:


  • Pomerite šerpe sa ključalom sadržinom na najudaljenije ringle.
  • Tiganje držite uvek drškom okrenutom na unutra, kako mališan ne bi imao prilike da ih dograbi i prevrne odozgo.
  • Izbegavajte da se dete šetka oko vas u trenutku dok koristite rernu, stavljate suđe u mašinu ili koristite bilo koji manji kućni aparat.
  • Nemojte prenositi kafu ili bilo koju vrelu tečnost dok vam je dete u naručju i ne ostavljajte na dohvat ruke posude sa vrelom tečnošću.
  • Dobro bi bilo da šporet zaštitite odgovarajućom rešetkom.


Trpezarija

Obratite pažnju na postavljenu trpezu: deca, naročito kada puze ili nesigurno hodaju, mogu da se pridrže za stoljnjak kako ne bi pali. Efekat može da bude tragičan. Sigurnosti radi, postavite sto u poslednjem trenutku, a tanjire stavite dalje od ivice. Jedno od rešenja jeste i da koristite američki tip stoljnjaka koji izgleda kao podmetač za tanjir i stavlja se posebno za svaku osobu.


Dnevni boravak

 

 

Nikada ne ostavljajte peglu na dasci jer je dete može povući sa rizikom da se izgori i povredi.

 

Dok vaše dete malo ne poraste držite van njegovog domašaja ukrasne predmete (npr.staklene vaze) kao i sve ostale koji bi mogli da ga povrede ako ih povuče. Ukoliko imate stočiće ili drugi nameštaj sa oštrim ivicama (naročito staklenim) koristite gumenu zaštitu. Obratite  pažnju i na sledeće stvari:


  • Biljke u stanu su uvek izazov za malog istraživača. Poređajte ih na način da ne može da ih prevrne odozgo, a naročito izbegavajte one otrovne ukoliko se dete odvaži da proba ukus lista ili cveta. Najopasnije su : filadendron, hortenzija, azalea, bršljan.
  • Šibice, upaljače, cigarete i pepeljare sa opušcima ne treba ostavljati svuda naokolo: deca prinose sve ustima a sumporne glave šibica kao i nikotin su izuzetno rizični.
  • Flaše sa alkoholnim napitcima se moraju držati u zaključanim ormarićima. Samo nekoliko gutljaja konjaka ili nekog drugog alkoholnog napitka mogu imati ozbiljne posledice po dete.
  • Stereo i televizor predstavljaju privlačne igračke sa kojima dete želi da se zanima „kao što to čine odrasli“: zaštitite ih od njegovih ručica i postavite ih na stabilnu podlogu.
  • Fioke i ormare zakačite ili zavežite odgovarajućim kaiščićima da dete ne bi moglo priotvaranju i zatvaranju da povredi prste.


Kupatilo

 

 

Podignite visoko sredstva za čišćenje, sredstva za sjaj, varikinu i sve druge potencijalne otrove.

 

Kada je reč o kućnim nesrećama, kupatilo zauzima drugo mesto u kući po broju nezgoda, odmah iza kuhinje. Važno je da ne ostavljate kadu napunjenu vodom: u trenutku nepažnje mališan bi mogao i da upadne unutra. Naštelujte i bojler da ne greje vodu preko 60 stepeni, jer deca brzo nauče da rukuju slavinom, tako ćete da izbegnete da se izgori vrelom vodom.


  • Lekovi, žileti, makazice i alkohol moraju uvek biti u ormariću i pod ključem.
  • Kozmetika i bočice parfema su potencijalno toksični. Moraju dakle biti na sigurnom.


Terase, prozori, stepenice

Ove zone je potrebno kontrolisati i adaptirati ukoliko su uslovi takvi da mogu predstavljati opasnost.

  • Terase . Ukoliko je ograda suviše niska ili je prostor između rešetaka suviše širok treba da budu preobučene sa unutrašnje strane gušćom i dobro pričvršćenom mrežom. Ne zaboravite da dete, u odnosu na odrasle, ima veću glavu nego telo: ukoliko provuče glavu do ramena, težina same glave će ga sa lakoćom povući na dole.
  • Prozori. Ukoliko postoji prozorska daska do koje se lako stiže, moraćete da zaštitite prozore isto kao i terasu. Moglo bi biti korisno i postaviti sigurnosne lančiće koji sprečavaju otvaranje prozora preko 15-20 cm. Zapamtite, držite podalje od prozorske daske stolice ili drugi nameštaj na koji bi dete moglo da se popenje, ali isto tako ne zaboravite da će ono veoma brzo moći i da ih sam približi željenom mestu.
  • Vrata sa staklom. Njih treba zaštititi sa unutrašnje strane tankim lepljivim providnim slojem plastike ili mrežice, koja će u slučaju lomljenja stakla zaustaviti opasan pad stakla na sve srane.
  • Stepenice. Dete nikako ne treba da ide samo uz i niz stepenice. Sprečite ga tako što ćete postaviti ogradicu koja će imati ulogu barijere.


U slučaju da u kući imate životinje

Životinje uopšteno uzev, prihvataju „mladunče čoveka“ i poštuju ga, naročito ako je reč o psu ili mački koji su navikli da žive sa vama. Ali nikad se ne treba preterano pouzdati u njih. Bolje ne ostavljajte dete da puzi u sobi bez vašeg nadzora. U svakom slučaju , čim dete počne da razume, njegove sigurnosti radi, biće dobro da ga naučite sledeće:


  • da nikada ne vuče bilo psa ili mačku za rep i uši, oni bi ga usled bola mogli ujesti ili ogrebati.
  • da nikada ne dira životinju dok jede
  • da nikada ne uznemirava životinju dok se ova odmara ili da je prisiljava na igru
  • da se nikada ne približava ili dira psa koga ne poznaje ili koga sreće u tuđoj kući ili dvorištu
  • da mora da se udalji istog trenutka kad pas spusti uši ili nakostreši dlaku: mogao bi da ga ujede.


Kako ste vi obezbedili vaš životni prostor? Da li smo nešto zaboravili? Podelite sa nama i ostalim mamama vaše iskustvo radi sigurnosti svakog deteta.



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *