Kućna igraonica: uredite prostor za igru deteta u vašem domu

3min
Pročitajte nekoliko zanimljivih ideja kako da bez velikih troškova uredite dečji kutak za igru u kući ili stanu. Neka vaše dete raste uz omiljene igračke, u podsticajnom okruženju koje će...

Igra je sastavni deo razvojnog procesa kod dece. Od najranijeg uzrasta, dete igrajući se uči, upoznaje svet oko sebe i stiče važne motoričke veštine. Pored igre sa vršnjacima na otvorenom, vrlo je bitno i na koji način će dete provoditi vreme u kući ili stanu. Zbog toga svaki roditelj ima zadatak da detetu obezbedi i zabavan i podsticajan prostor za igru. Nadamo se da će vam uz ove ideje biti lakše da uredite kućnu igraonicu za vaše mališane. 

Izaberite temu

Bez obzira na to da li uređujete zasebnu dečju sobu ili samo deo neke veće prostorije u kom će se dete igrati (poput dnevne ili spavaće sobe) – izaberite temu. Kakva su detetova interesovanja i koje su mu omiljene aktivnosti? 

Ukoliko voli neku bajku posebno, dinosauruse, neki sport i slično, to može poslužiti kao inspiracija za dizajn prostora. Iskoristite ove motive kada ukrašavate zidove nalepnicama ili kupujete tepih. Kada je okruženo stvarima koje voli dete će još više uživati u igri.

Soba po meri deteta

 

Držite se "child friendly" principa

Ako treba da postoji samo jedno pravilo u dizajnu prostora za dečju igru, onda je to ovo. Sve u ovom kutku mora biti prilagođeno detetu. Sasvim je sigurno da ćete želeti stoličice i stočić koji su kvalitetni i koji će vam duže potrajati. Međutim, još važnije od toga jeste udobnost i bezbednost. Potražite mekane dečje fotelje i tepihe, okrugli stočić i uopšteno, nameštaj i police bez oštrih ivica.

Ukoliko uređujete zasebnu sobu, razmislite o zameni podova. Deca veliki deo dana, naročito u mlađem uzrastu, provode na podu čučeći, ležeći potrbuške, uživajući u vožnji autićima ili igri sa lutkama. Zbog toga je veoma važno da obezbedite podne obloge koje će biti najbolje za njihovu dobrobit i zdravlje.

<===End of Page===>

Možete ugraditi kompozitni parket koji ima "child friendly" oznaku. Pored toga što je napravljen od prirodnih materijala, sa visokim stepenom rezistentnosti na vlagu i razna oštećenja, kompozitni parket spada u antistatic podove. To znači da je dobar provodnik statičkog elektriciteta, prašina se na njemu minimalno zadržava, pa ćete na taj način smanjiti mogućnost pojave alergija kod mališana.

Učinite prostor vizuelno većim i živopisnijim uz pomoć odgovarajućih boja 

Mural, zidna nalepnica, možda čak i umetnička galerija – sve su ovo načini da unesete živost u detetovu kućnu igraonicu. Potražite ove dekoracije u svetlim i veselim nijansama i uzmite u obzir neočekivanu ili neobičnu boju kojom ćete naglasiti jedan od zidova. 

I nemojte se zaustaviti na zidovima! Napravite ambijent u kome će vaše dete biti lepo raspoloženo upravo odabirom pastelnih boja. Šareni nameštaj, tepisi, police takođe mogu mnogo doprineti stvaranju veselog okruženja. Imajte na umu – boje su važne i imaju uticaja na uspeh i postignuća deteta,  a ne samo na njegovo raspoloženje. 

Praktični dodaci

Budite praktični

Kućna igraonica je prostor koji se lako pretvara iz mesta za igru u haotičan i neuredan kutak. Zbog toga su organizacija i skladištenje ključni kod uređenja. Najbolje je da kombinujete otvorene police i zatvoren prostor za odlaganje igračaka i knjiga. Fioke u obliku kocke su takođe zanimljivo rešenje. Budite sigurni da je svaki dizajnerski element na nivou uzrasta vašeg deteta, tako da samo može izvaditi i odložiti igračke i druge predmete i materijale za aktivnosti koje želi.

Možete, na primer, izabrati odvojene korpe za različite igračke. Kocke u jednu korpu, plišane igračke u drugu, zatim drvene igračke, lopte, lutke, autići – sve to može imati svoju policu ili korpu. Ne morate strogo i dosledno pratiti ovaj šablon, ali je činjenica da vam on može pomoći da disciplinujete dete i podstičete razvoj njegovih organizacionih sposobnosti od najranijih dana. 

Dovoljno je da pokušate da grupišete predmete za igru i da dete nauči kako da ih razlikuje. Tako će se dete igrati dok uči i učiti dok se igra. U tome i jeste sva suština, zar ne? 

<===End of Page===>

Uredite prostor koji se menja i razvija zajedno sa decom

Prostor za igru treba da bude inspirativan, da podstiče razvoj kod deteta, i kao takav i sam mora biti multifunkcionalan i prilagodljiv. Korpe i police koje koristite za odlaganje igračaka dok je dete mlađe kasnije mogu poslužiti za odlaganje školske torbe ili svezaka, na primer.

Zamislite prostor za igru koji se razvija zajedno sa decom, kako ona rastu. Veoma je važno da ne bude svaki kutak unapred strogo definisan i dizajniran, tako da deca nemaju nimalo prostora da sami izmišljaju svoje igre. Ostavite jedan deo kao „opušteno ćoše“, poseban kutak za maštanje, u kom će deca imati punu slobodu da sama smišljaju aktivnosti i zabave se. U suprotnom, može se desiti da se „zasite“, naročito kad postanu starija.

Za igru je dovoljan kutak

 

Šta kad uređujete deo dnevne sobe za dečju igru?

Igranje sa bojama, motivima, policama i nameštajem deluje lako i zanimljivo kada uređujete zasebnu sobu za dečju igru. Međutim, šta ako nemate dovoljno prostora i morate izdvojiti jedan kutak u dnevnom boravku u kom će se deca igrati? 

Evo nekoliko ideja! 

Odmaknite kauč od zida i iskoristite zadnju ili bočnu stranu za podelu prostora. Na ovaj način deca dobijaju svoj ugao, a opet su u blizini odraslih. Dodajte šareni tepih kako biste „zonirali“ dečiju igraonicu i odvojili je od glavnog životnog prostora. Ovo je takođe odličan način da deci pokažete gde je u redu da se igračke ostavljaju za igru. Naravno, to ne mora da bude veliki tepih. Možete se opredeliti i za čvrstu prostirku koja ne košta mnogo i može izdržati dosta habanja.

Što se odlaganja igračaka tiče, to može biti posebno problematično kada je u pitanju mali prostor u dnevnom boravku. Međutim, postoji nekoliko načina da se ovo pitanje reši tako da odgovara i deci i odraslima. Jedan od njih je nabavka klupe sa prostorom za skladištenje igračaka ili pak nekoliko ukrasnih korpi. Pored toga što su ova rešenja prilagođena deci, savršena su za brzo sređivanje sobe. Kasnije, kada deca prerastu igračke, klupama možete dati drugu namenu. Poslužiće za odlaganje jastuka, časopisa i drugo. 

Niske komode sa otvorenim i zatvorenim prostorom za odlaganje su još jedan funkcionalan način za uvođenje reda u dnevnu sobu koja ima i dečju igraonicu. Izaberite komodu koja se uklapa u stil ostalog nameštaja, pa ćete kao i u slučaju sa klupom, kasnije moći da je zadržite za čuvanje svojih knjiga i sitnica.

Ovo su samo neki od praktičnih saveta za uređenje dečjeg kutka za igru u stanu. Pročitajte i naše fantastične ideje kako da terasu transformišete u dečju igraonicu.

 

Autor: Dragan Antić, tata

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *