„Lako sa Markom“ je aplikacija namenjena deci sa komunikacijskim teškoćama čiji uzrok može biti autizam, afazija, razvojna disfazija, cerebralna paraliza i dr. Kod ove dece je otežano razumevanje govora okoline, imaju poteškoće u izgovoru glasova i reči, nedostaje im rečenica ili govor nije primeren situaciji. Zbog toga je neophodno koristiti savremena sredstva augmentativne komunikacije. Ovo je tri defektologa motivisalo da osmisle aplikaciju koja istovremeno na zabavan i edukativan način, kroz situacione scenske priče, prati redosled događaja i prihvatljivo ponašanje u čestim svakodnevnim situacijama.
Vizuelne animacije uz kratak zvučni opis scena olakšavaju razumevanje situacija jer motivišu decu za rad i učenje. Tako udružene sa stimulativnom muzikom i zvučnim opisom događaja doneli su jedan novi vid rada sa decom sa smetnjama u razvoju – slikovnicu u elektronskoj formi.
„Deca sa smetnjama u razvoju pozitivno reaguju na sadržaj koji gledaju na mobilnim telefonima, tabletima ili sličnim uređajima. Imajući u vidu tu činjenicu, želele smo da im kroz pet situacionih priča u okviru aplikacije pomognemo u svakodnevnim obavezama i olakšamo snalaženje po pitanju održavanja lične higijene, korišćenja prevoza, odlaska u park, kod lekara ili na rođendan“, objašnjava Aleksandra Bukovica, jedna od autorki aplikacije.
Glavni junak Marko zajedno sa mamom i tatom odlazi u park i kod lekara, održava ličnu higijenu, vozi se autobusom i slavi rođendan. Sve ove teme su opisane kroz četiri scene redosledom kojim se odvijaju.
Prilikom izrade scena uvažene su potrebe i zahtevi dece sa razvojnim smetnjama:
- jednostavnost likova i detalja,
- pastelne boje,
- razumljivost zvučnog zapisa.
S obzirom na široku upotrebu i dostupnost mobilnih telefona i tablet računara kod roditelja, kao i veliko interesovanje dece za ove uređaje, moguća je svakodnevna upotreba ove aplikacije.
Aplikacija je primenjiva i kod dece tipičnog razvoja kod kojih je neophodno stimulisati razvoj komunikacije od najranijeg uzrasta, kada dete počne da sklapa rečenice i da se uključuje u širu okolinu.
Autorke aplikacije su defektolozi Aleksandra Bukovica, Jelena Mitić i Snežana Medić – profesorke u osnovnoj školi „Miloje Pavlović“ sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa decom sa poteškoćama u razvoju. Izradu aplikacije omogućila je Telenor fondacija a može se preuzeti ovde.