Lako sa Markom – aplikacija za decu sa komunikacijskim teškoćama

Sve veći broj dece koja u školu kreću sa nekim razvojnim problemom kao i dugogodišnji rad sa decom sa smetnjama u razvoju je tri defektologa motivisao da osmisle i, uz podršku Telenor fondacije,...

„Lako sa Markom“ je aplikacija namenjena deci sa komunikacijskim teškoćama čiji uzrok može biti autizam, afazija, razvojna disfazija, cerebralna paraliza i dr. Kod ove dece je otežano razumevanje govora okoline, imaju poteškoće u izgovoru glasova i reči, nedostaje im rečenica ili govor nije primeren situaciji. Zbog toga je neophodno koristiti savremena sredstva augmentativne komunikacije. Ovo je tri defektologa motivisalo da osmisle aplikaciju koja istovremeno na zabavan i edukativan način, kroz situacione scenske priče, prati redosled događaja i prihvatljivo ponašanje u čestim svakodnevnim situacijama.

 

Vizuelne animacije uz kratak zvučni opis scena olakšavaju razumevanje situacija jer motivišu decu za rad i učenje. Tako udružene sa stimulativnom muzikom i zvučnim opisom događaja doneli su jedan novi vid rada sa decom sa smetnjama u razvoju – slikovnicu u elektronskoj formi.

 

„Deca sa smetnjama u razvoju pozitivno reaguju na sadržaj koji gledaju na mobilnim telefonima, tabletima ili sličnim uređajima. Imajući u vidu tu činjenicu, želele smo da im kroz pet situacionih priča u okviru aplikacije pomognemo u svakodnevnim obavezama i olakšamo snalaženje po pitanju održavanja lične higijene, korišćenja prevoza, odlaska u park, kod lekara ili na rođendan“, objašnjava Aleksandra Bukovica, jedna od autorki aplikacije.

 

Aplikacija

 

Glavni junak Marko zajedno sa mamom i tatom odlazi u park i kod lekara, održava ličnu higijenu, vozi se autobusom i slavi rođendan. Sve ove teme su opisane kroz četiri scene redosledom kojim se odvijaju.

 

Prilikom izrade scena uvažene su potrebe i zahtevi dece sa razvojnim smetnjama:

  • jednostavnost likova i detalja,
  • pastelne boje,
  • razumljivost zvučnog zapisa.

 

S obzirom na široku upotrebu i dostupnost mobilnih telefona i tablet računara kod roditelja, kao i veliko interesovanje dece za ove uređaje, moguća je svakodnevna upotreba ove aplikacije.

 

Aplikacija je primenjiva i kod dece tipičnog razvoja kod kojih je neophodno stimulisati razvoj komunikacije od najranijeg uzrasta, kada dete počne da sklapa rečenice i da se uključuje u širu okolinu.

 

Autorke aplikacije su defektolozi Aleksandra Bukovica, Jelena Mitić i Snežana Medić – profesorke u osnovnoj školi „Miloje Pavlović“ sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa decom sa poteškoćama u razvoju. Izradu aplikacije omogućila je Telenor fondacija a može se preuzeti ovde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *