LEKCIJA NUTRICIONISTE: Šta treba a šta ne treba raditi prilikom uvođenja čvrste hrane

Dohranjivanje je velika promena u jelovniku bebe a predstavlja uvođenje nemlečne hrane u do tada isključivo mlečnu ishranu. U drugom tromesečju života menja se građa tela i psihomotorni razvoj...

Kada je pravo vreme za dohranjivanje?

Sa dohranjivanjem treba početi ne pre navršenog četvrtog meseca života zbog nezrelosti organizma odojčeta, i ne kasnije od šestog meseca starosti odojčeta jer mlečna ishrana više ne može da zadovolji sve nutritivne potrebe odojčeta u tom uzrastu. Važno je da pratite svoju bebu, da prepoznajete njene želje i potrebe i sigurno nećete pogrešiti. Uvođenje čvrste hrane podrazumeva višemesečno nastojanje da je naučite različitim ukusima, a to obično traje do 18 meseci života, a nekad i duže.

 

Šta NE TREBA raditi prilikom uvođenja čvrste hrane:

  • Sladiti hranu, jer pored pojave karijesa to dovodi i do gubitka apetita i poremećaja varenja. Ako je potrebno zasladiti kašicu, dodajte jednu kašićicu suvog voća (prethodno opranog i razmekšanog u vodi)
  • Prerano soliti hranu, što stvara lošu naviku uzimanja velike količine soli, što u kasnijim godinama povećava rizik nastanka povišenog krvnog pritiska. Sve bolesti moderne civilizacije započinju u ranom detinjstvu. Prema tome, obrocima sa povrćem (tokom devetog meseca) dodavati vrlo malo morske soli, između dva prsta. Ukus deteta se formira prema ukusu majke ili osobe koja priprema hranu. Preslatko i preslano kao naviku ne treba prenositi na svoje dete.
  • Koristiti hranu sa jakim mirisima. Poznato je da se mirisi prenose preko majčinog mleka, kao i preko amnionskih membrana. To znači da je odojče veoma rano izloženo mnogim mirisima iz hrane koju majka koristi. Na taj način odojče prihvata od majke navike u ishrani. Ovo iskustvo može da se iskoristi za lakši prelazak na mešovitu hranu. Smatra se da je mnogo lakše započeti dopunsku ishranu voćem i povrćem, koje majka voli. Slično je i sa cerealijama – pripremljene sa majčinim mlekom više se dopadaju bebama.
  • Koristiti postupke prženja (plitka ili duboka masnoća) u pripremi hrane. Uvek treba početi sa malo vode pa dodavati meso i na kraju povrće. Povrće ne treba da bude prekuvano. Masti se dodaju na kraju pripreme.
  • Dodavati veće količine masnoća (ulje i puter). Proces ateroskleroze započinje još u utrobi majke koja se ne hrani pravilno.
  • Pripremati klasične zaprške.
  • Koristiti jake i začine pune soli.

 

Kuvanje na pari

 

Šta TREBA raditi prilikom uvođenja čvrste hrane:

Postoji nekoliko pravila ili načela koja bi trebalo poštovati pri uvođenju nemlečne hrane:

  • Prvo pravilo – monovalentna ishrana – to znači da svaku novu namirnicu treba uvoditi pojedinačno. Svako novo jelo iz početka se daje po malo, a potom se količina postepeno povećava do punog obroka. Creva odojčeta su funkcionalno nezrela prvih šest meseci i zato se prve kašice pripremaju od jedne do dve vrste namirnica, a tek kasnije se daju mešavine više namirnica (miks 3 i miks 4), prethodno već pojedinačno uvedenih u ishranu. U toku jedne nedelje treba dati najviše dve nove namirnice, a interval pri davanju iznosi najmanje 4 dana. Na taj način se može lako uočiti eventualno nepodnošenje pojedinih namirnica. Ako se javi nepodnošljivost, ta namirnica se iskuljučuje. Kod odojčadi koja već imaju alergijsku manifestaciju kao što je atopijski dermatitis, alergija na proteine kravljeg mleka ili nepodnošenje nekih drugih namirnica, kao i kod odojčadi čiji roditelji imaju alergiju, nemlečnu hranu treba uvoditi tokom sedmog meseca. Kod ove grupe odojčadi alergogene namirnice kao što su jaja, riba i paradajz uvode se tek nakon devetog meseca života.
  • Drugo pravilo – hrana koju dajemo mora biti tečno-kašaste konzistencije. Hrane se priprema kuvanjem u maloj količini vode, ili na pari, zatim se usitnjava miksanjem zajedno sa tečnošću u kojoj je kuvana. Tako pripremljena hrana podseća na ređi pire. U ovom periodu beba nema mogućnost žvakanja hrane.  
  • Treće pravilo – nemlečna hrana se daje isključivo kašičicom, kako bi beba postepeno prihvatila novu tehniku hranjenja.
  • Četvrto pravilo – nemlečna hrana daje se pre odgovarajućeg obroka, znači onda kada je beba gladna i očekuje svoj redovan obrok. Izuzetak čini voćni sok, koji se daje jedanput dnevno i to u međuobroku, kako se ne bi poremetio apetit za naredni obrok. Dete treba naučiti da gasi žeđ vodom a ne sokom. Ako odojče odbija ili nerado uzima neku vrstu hrane, to znači da za nju nije spremno. Sa davanjem iste hrane treba pokušati posle pauze od nekoliko dana. Bitno je da, uvođenjem hrane ne menjate navike u jelu kod bebe. Nemojte nikako u isto vreme praviti i revoluciju satnice ili broja obroka. Ako vaše dete ima 5 obroka, zamenite treći mlečni obrok prvom kašicom. Ako je mališan spontano odbio 5-ti mlečni obrok, prva kašica će zameniti drugo hranjenje.

 

Još saveta potražite u knjizi „Bebi kuvar“ Živke Vlajković.

 

Kako je najzdravije kuvati hranu?

Kada u bebinu ishranu počnete da uvodite nemlečnu hranu, vaš prvi izbor trebalo bi da bude kuvanje na pari. Obrok koji spremite kod kuće je onaj najzdraviji, bez aditiva i konzervansa. Kako kuvanje na pari čuva i sve dragocene sastojke, uz zadržavanje ukusa i teksture voća, povrća i drugih namirnica, ono je najbolja opcija za pripremu prvih obroka vaše bebe.

 

PhilipsAvent 4u1

 

Važno je da znate da je u početku potrebno sve namirnice kuvati jer je bebin želudac osetljiv i nedovoljno razvijen. Kod kuvanja preferiramo kuvanje na pari radi očuvanja vitamina i ukusa! U početku, mnogi mališani imaju običaj da odbijaju prve kašice, ali ne brinite, na kraju će zavoleti dobru hranu i neće tražiti samo mleko. Samo polako i strpljivo kada je navikavanje na kašičicu u pitanju i rezultati neće izostati.

 

Vaš glavni saveznik: aparat za kuvanje na pari

PhilipsAVENT 4u1 1

Za laku i jednostavnu pripremu, aparat za kuvanje na pari Philips Avent 4-u-1 je savršen izbor. Specijalno je dizajniran da hranu možete da skuvate i izmiksate u istoj posudi, samo je potrebno da je okrenete. Ovaj aparat roditelja pretvara u vrhunskog kuvara.

Kako to postiže? Jednostavno, kombinacijom četiri važne funkcije u pripremi obroka – kuvanja na pari, mešanja, odmrzavanja i zamrzavanja. Na taj način roditelji u jednom aparatu dobijaju kuhinjskog pomagača na kog se uvek mogu osloniti da će im pomoći u pripremi domaćih kašica za mališane.  

Sa Philips 4-u-1 aparatom za pripremu zdrave hrane za decu svi mogu postati sjajni kuvari, a u osmišljavanju obroka uveliko će pomoći i praktičan kuvar koji se dobija uz aparat. Knjižica je podeljena u četiri faze zavisno od doba deteta, a donosi mnogo recepata i korisnih saveta poznate dečije nutricionistkinje i stručnjaka za ishranu dr. Eme Vilijams (Emma Williams), uz pomoć kojih se kod deteta stvaraju osnovi za dobre navike u ishrani za čitav život. Recepti su različiti i maštoviti, a obuhvataju sve visoko kvalitetne namirnice neophodne za pravilan razvoj i rast mališana, od povrća i voća do mesa i ribe.

Ali, nije samo priprema dečijih kašica ono u čemu je Philips Avent aparat pravi majstor. Jednostavno rukovanje i ušteda vremena odlični su razlozi za njegovo korištenje i u pripremi obroka za celu porodicu. Jednom kad dete savlada kašice i počne jesti veće komade, aparat se i dalje može koristiti za brzo kuvanje na pari i pripremu prirodnog obroka, a  odličan je i za pripreme kremastih pirea ili osnova za guste supe od povrća u kojima će uživati i veliki i mali ukućani.

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom PhilipsAVENT. Više na: avent.philips.rs

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *