Ako se zna da je oko 60% vode sastavni deo ljudskog organizma, jasno je zašto je voda potrebna.
- Prvi napitak koji se preporučuje bebama posle majčinog mleka je voda.
- Opšte je poznato da deca više posežu za sokom nego za vodom.
- Svi prerađeni (industrijski) sokovi na ovaj ili onaj način sadrže veću količinu šećera.
Zašto treba izbegavati industrijske sokove?
Sokovi 100% voće – ovo su sokovi bez dodatog šećera. Međutim, oni ne sadrže biljna vlakna te imaju veliku količinu voćnog šećera (fruktoza). Kada se fruktoza unosi u većim količinama, jetra ne može da je preradi te je skladišti kao masnoću.
Gusti ili bistri sokovi – ovo su sokovi koji se prave od voćnog koncentrata sa vodom, a razlozi za izbegavanje su sledeći:
- Sadrže mnogo šećera, čak i oni koji se deklarišu bez dodatog. Na ovaj način se povećava rizik od dobijanja karijesa i viška kilograma.
- Ne sadrže biljna vlakna, a u većoj meri nedostaju im i vitamini i minerali.
- Kada se popije čaša ovog soka, šećer u krvi poraste i govori telu da je dobilo svoj obrok te tako smanjuje apetit. To dovodi do rizika da dete jede manje drugih namirnica koje su neophodne za njegov rast i razvoj.
- Mnoga deca imaju stomačne probleme zbog određenih šećera ili zaslađivača (naročito sorbitola) koje sokovi sadrže.
- Ukoliko se ova vrsta sokova konzumira svakodnevno, povećan je rizik od razvijanja dijabetesa tipa 2 tokom godina.
Gazirani sokovi – preterano konzumiranje ove vrste sokova, dovodi do stvaranja karijesa. Kole i drugi gazirani napici, često sadrže i kofein, koji deca ne smeju da piju. Ukoliko se navika na gazirana pića stvara od malena, šanse da će ih dete više piti kada odraste su mnogo veće. Kod starije dece i tinejdžera, konzumiranje gaziranih pića je povezano sa dobijanjem viška kilograma i drugim zdravstvenim problemima.
Koje napitke ponuditi detetu umesto vode?
Značaj vode je neprikosnoven i ona uvek mora biti na prvom mestu. Ono što se deci može ponuditi su 100 % ceđeni sokovi, rashlađeni čajevi i aromatizovana voda, a sve to je lako napraviti kod kuće.
ZELENA LIMUNADA br.1 – u blender staviti ½ veze sitno seckanog peršunovog lišća, sok od dva ceđena limuna, 1 kašiku meda i 2 litre vode. Sve dobro izmešati te malo rashladiti.
ZELENA LIMUNADA br.2 –u blender staviti 1 šaku lišća bosiljka, sok od dva ceđena limuna, 1 kašiku meda i 2 litre vode. Sve dobro izmešati te malo rashladiti.
LJUTKASTA LIMUNADA – u malo vode rastvoriti 1 kašiku meda te dodati sok od ceđenog limuna i 1 ravnu kašičicu đumbira u prahu. Sipati još vode oko 2 litre te sve dobro izmešati i malo rashladiti.
LEDENI ČAJ – čašu vode prokuvati i preliti preko 1 šake lišća od mente i 15 zrna suvog grožđa. Ostaviti da odstoji ½ sata, dodati još 2 litre vode i sok od ceđenog limuna te čaj malo rashladiti.
AROMATIZOVANA VODA – da bi ste dobili ovu vodu, u bokal ili flašu vode dodajte lišće ili grančicu nekog biljnog začina (bosiljak, menta, majčina dušica) ili nekog iseckanog na kriške citrusnog voća.
Savet plus:
- Ukoliko vaše dete iz nekog razloga ne može da konzumira med, zamenite ga umerenom količinom šećera.
- Igrajte se začinskim biljem da bi svaki put imali drugačiji napitak
- Pustite mašti na volju i uključite svoje dete u pravljenje osvežavajućih napitaka
- Ovi napici nisu zamena za vodu, već samo povremena osvežavajuća sredstva u vrelim letnjim danima
Šta vaše dete voli da pije tokom leta?
Slika: abby chicken photography/flickr.com
Autor: Dijana Radetić, nutricionista dijetetičar i mama, član Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM!
Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan Još recepata i saveta na linku Saveti i zdravi recepti. |