Loša slika dečjeg zdravlja

3min
Sistematski pregledi pred upis u prvi razred pokazuje da sve više mališana u najranijem uzrastu ima problem sa deformitetima kičme i stopala. Budući prvaci u septembru će u školske klupe sesti...

Sistematski pregledi pred upis u prvi razred pokazuje da sve više mališana u najranijem uzrastu ima problem sa deformitetima kičme i stopala. Budući prvaci u septembru će u školske klupe sesti sa deformisanom kičmom, ravnim stopalima i sa nekoliko kilograma viška! Jedino će im krvna slika biti bolja nego kod prethodnih generacija, pa barem neće izgledati bledo i malokrvno kao njihovi vršnjaci prethodnih godina.


Slika: hubertk/flickr.com.


Ovo je grubi presek zdravstvenog kartona predškolaca, nakon tek završenih obaveznih sistematskih pregleda pred upis u prvi razred osnovne škole.


Ovako loša slika pre svega fizičkog zdravlja dece za lekare nije novost. Trend povećanja broja deformiteta kičmenog stuba i stopala i pre ulaska u školske klupe postoji već nekoliko godina, a gojaznost je već uzela maha kod mališana, pa teži da preraste u epidemiju.


Kod 450 budućih prvaka, koje su pregledali specijalisti u Domu zdravlja „Stari grad“, primetan je jedan pozitivan trend: deca iz najužeg gradskog jezgra nisu više toliko anemična kao što je bio slučaj prethodnih godina.


Prema rečima primarijusa dr Biljane Aleksić, načelnice školskog i dečjeg dispanzera u ovom Domu zdravlja, bolja krvna dece ohrabruje:

– Deca u gradu, za razliku od dece iz seoskih sredina po pravilu su sklonija malokrvnosti, pa ovaj trend poboljšanja krvne slike može da se objasni boljim navikama u ishrani. To znači da su roditelji postali svesniji značaja zdrave ishrane kod mališana.


Međutim, podatak, koji je kontradiktoran prethodnom, jeste da sve više ima gojazne dece. Zdrava ishrana i višak kilograma ne idu jedno s drugim, pa se onda postavlja pitanje da li je svest o zdravijim načinima ishrane zaista dospela do roditelja i dece?

– Gojaznost u ovim slučajevima ne mora da bude samo posledica loše ishrane. Pre bi se reklo da deca, iako se dobro i pravilno hrane, tu energiju i kalorije ne troše dovoljno. To znači da se ne bave dovoljno fizičkom aktivnošću, već da vreme provode za računarom, ispred televizora i u zatvorenom prostoru – objašnjava dr Aleksić.


Povezane teme:

Deformitet kičme: Skolioza kod dece

Deformitet kičme: Kifoza kod dece

Fizička neaktivnost je po svemu sudeći uzrok navedenih problema, već i pre napunjene sedme godine života. I pre nego što sednu u školske klupe i opterete leđa rancem i knjigama, deca već imaju krivu kičmu i loše držanje. A, kad počnu da uče i pišu zadatke za radnim stolom, može se očekivati da će te tegobe samo da se pogoršaju.

Slična je situacija i u drugim sredinama. Prema poslednjim obrađenim podacima Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ o stanju zdravlja dece predškolskog i školskog uzrasta, u Srbiji je i u prethodnim godinama bilo najviše dece sa ovim tegobama.


Pre upisa u školu kod dece dominiraju problemi sa lošim telesnim držanjem, deformacijama stopala i karijesom. Loše telesno držanje ima čak petina predškolaca, a od deformiteta kičme najčešća je skolioza.


Za to što nam deca rastu ukrivo i pre nego što sednu u školske klupe, zaslužna je fizička neaktivnost. Sedenje ispred televizora i računara uzimaju danak u svakoj generaciji, a tek poneki odlazak na bazen, fudbal ili tenis,to ne mogu mnogo da poprave.


Primarijus dr Branko Sbutega, ortoped i načelnik Odeljenja za naučnoistraživački rad Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica“ objašnjava zašto su ravna stopala bolest savremene civilizacije:

– Deca se više ne igraju u parku, lastiša i školice, i izbegavaju i obaveznu fiskulturu u školama. Današnja deca su atonična i imaju povećanu telesnu masu, što zajedno dovodi do deformiteta. Kriva kičma i loše držanje u predškolskom i školskom uzrastu dovodi do bržeg propadanja kostiju, do osteoporoze i ubrzanog starenja.


Problemi u govoru

Povezan tekst:

Kada kod logopeda

Doktorka Biljana Aleksić navodi i da je sve više dece sa smetnjama u govoru. Razlog povećanog broja takve dece može da bude i to što se sada češće javljaju logopedu:

– Sada je obavezno da se dete čim progovori odvede kod logopeda, a smatram da će se već do upisa u srednju školu sve nepravilnosti u govoru kod te dece ispraviti.


Nedovoljna briga o zdravlju zuba

Upozoravajući je i podatak iz „Batuta“ da pred upis u školu, karijes u drugom stadijumu ima 15 odsto dece.


Dr Aleksandra Rajčević, stomatolog i šef dečje i preventivne stomatologije u Domu zdravlja „Stari grad“, kaže da se broj dece koja dolaze na sistematski pregled pred upis u školu povećava svake godine:

– To je posledica nedovoljne brige o oralnom zdravlju, ali i nedostatka kadrova. Za ovo prvo odgovorni su roditelji, jer veliki broj njih na prvi stomatološki pregled svoju decu dovedu tek pred upis u školu. Nažalost, i dalje u našoj zemlji, među roditeljima vlada mišljenje da su mlečni zubi nevažni.


S druge strane i broj stomatologa se svake godine smanjuje, pa je tako samo na ovoj opštini za 10 godina broj dečjih stomatologa sa 24 smanjen na samo pet.


Pročitajte i:

Najčešće greške i zablude u nezi dečijih zuba

Dr Rajčević napominje da je u prevenciji bolesti zuba veoma važno da se deca na prvi pregled dovedu još sa šest meseci, i da se pridržavaju pravila o oralnoj higijeni: da se deci ništa ne daje između obroka, da se smanji upotreba flašica sa sokovima, i da se zubi pravilno peru.


A, da bi se predupredili deformiteti kičme i stopala, i da bi deca zdravo rasla, neophodno je da se razvija i fizička kultura:

– Pedijatri imaju ulogu da pri svakoj poseti podsete roditelje koliko je važno odlaziti u prirodu i na izlete sa detetom što češće, a ne samo odlaziti na sport dva puta sedmično. To nije dovoljno. Potrebno je svakodnevno uvesti neku fizičku aktivnost, pa neka to bude i samo šetnja – navodi dr Biljana Aleksić.



Autor: M. Vasiljević

Izvor: novosti.rs


Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *