Imam muža koji od prvog dana aktivno učestvuje u brizi i vaspitanju deteta, pošto mu radno vreme dozvoljava da većinu radnih dana i on provede sa detetom par sati pre uspavljivanja, koji retko izlazi i koji se interesuje oko svih aktuelnih događanja vezanih za dete. Pa i sa takvim mužem sam shhvatila da je na njemu oko 30ak % svih aktivnosti oko deteta. Zato što je to jednostavno tako. Zato što je mama – mama. Ne želim da zvučim feministički i verujem da se kasnije to može promeniti, ali u prvim godinama detetovog života mama je jednostavno – mama.
Svi sati koje mama i beba provode sami su samo nastavak 9 meseci druženja koje su imali samo za njih dvoje, dok je čedo živelo u maminom stomaku. Beba mesecima nakon rođenja uči da se polako odvaja od majke i da samostalno obavlja mnogobrojne funkcije koje je mama za nju odrađivala za vreme trudnoće.
U prvim nedeljama nakon porođaja sve je oko dojenja. Mama i beba su tu glavni akteri, tata je uglavnom samo ispomoć. Kasnije je tata barem pola dana na poslu i mama je ta koja upoznaje bebu i načine na koje oni kao roditelji mogu da prate njene potrebe. Svi sati koje mama i beba provode sami su samo nastavak 9 meseci druženja koje su imali samo za njih dvoje, dok je čedo živelo u maminom stomaku. Beba mesecima nakon rođenja uči da se polako odvaja od majke i da samostalno obavlja mnogobrojne funkcije koje je mama za nju odrađivala za vreme trudnoće. U to me je uverio i primer moje drugarice kojoj muž nije radio prvih godinu dana nakon porođaja. Oboje su bili prisutni 24h u roditeljstvu i taj muž je takođe bio motivisan da se maksimalno posveti vaspitanju njihove bebe, ali kao što rekoh: mama je mama. U nebrojeno mnogo situacija je i tada majka imala bolji osećaj da adekvatno odreaguje, a i sama beba je u situacijama frustracije tražila opet – mamu.
Kako se onda tata može uključiti i svaki dan imati samo svojih 5 minuta sa bebom?
Mi smo to rešili na najednostavniji mogući način – kupanjem bebe. Muž je od prvog dana izrazio želju da on kupa zvrka. U onim prvim danima kada smo plašljivi da držimo prvu bebu, kada stalno brinemo da li joj je pala glava, da li će joj ući voda u uši, oči i sl., on je preuzeo tu obavezu i brzo se izveštio u tome. Ja sam bila prisutna da mu dodajem vodu, šampon, peškir, ali on je obavljao sve bitne radnje vezane za kupanje. U prvim mesecima su potom sledili masiranje i motorne vežbice i to su bile divne i vesele aktivnosti u kojima smo učestvovali svo troje. Iako je ponekad možda bila naporna sama činjenica da 24/7 moraš isto da radiš, suština je da je to bio divan razlog da barem na par minuta svaki dan budemo zajedno. Imali smo tada i naš mali slogan: „Babies – connecting family members!“
Kako je zvrk porastao i počeo sam da sedi, kupanje smo prebacili u pravu kadu u kupatilu i tako je to postao ritual samo za njega i njegovog tatka. Svaki dan se zajedno kupaju u kadi, upoznaju i imaju minute samo za njih. I kada je muž jako umoran od posla ne propušta svojih par minuta sa sinom jer ih ti trenuci obojicu opuštaju. Igraju se, brčkaju, ali i uče. Jedan drugog, ali i jedan od drugoga. Kupanje je odličan poligon za učenje mnogih stvari: imenovanje delova tela, organizaciju različitih igara od predmeta koje imaš oko sebe, ali i jednostavnih a bitnih radnji poput: Ustani!, Sedi!, Okreni se!, Dodaj!, Stavi! Dodaj! Iako su sve te radnje nama deo svakodnevnice i na njih ni ne obraćamo pažnju, za bebu i njen razvoj su od izuzetne važnosti.
Naročit značaj i zadovoljstvo i kod mene i kod muža je kada on sa ponosom kaže: „E to sam ga ja naučio dok smo se kupali!“ Nije lako ni muškarcima kada vide posebnu vezanost između bebe i majke u ranom uzrastu. Lako mogu da se osećaju manje vrednim i izostavljenim. Zato su svakodnevni rituali poput zajedničkog kupanja odličan način da se i otac i beba povežu i da imaju trenutke samo za sebe. Trenutke za učenje i za produbljivanje njihove međusobne ljubavi, koje grade put za mnogobrojne zajedničke aktivnosti koje ih tek očekuju.
Autor: mama Aleksandra Birta Ilić, creactive.rs
Slika: Chris Price/flickr.com
Ovaj tekst je deo serijala priča „Magija majčinstva“ koji je nastao u saradnji sa brendom Johnson’s Baby.
Sve tekstove iz serijala možete pročitati ovde: Magija majčinstva uz Johnson’s Baby.