#MAMEISKRENO: „Čak i patronažne sestre su mi govorile da je nemoguće ali ja USPEŠNO dojim svoje blizance!“

3min
Katarina, pilates instruktor i fizioterapeut po struci, a mama pre svega po opredeljenju, uspešno doji svoje bebe i to blizance. Ispričala nam je kako to izgleda i kako je...

Pre malo više od godinu dana postali smo roditelji Dunje i Relje. Naravno, kao većina naših prijatelja, išli smo u školu roditeljstva i slušali razne korisne savete. Nažalost, o dojenju blizanaca malo toga smo čuli, ali smo imali stav da ćemo se snaći, nećemo paničiti i da je najbitnija dobra organizacija.

Zahvaljujući ovom divnom portalu, nadam se da ću barem malo biti podstrek budućim mamama da istraju u dojenju. Svojom upornošću i voljom čine veliku uslugu i sebi i bebi, jer svi znamo kolika je blagodet majčino mleko. Moram da naglasim da, bez pomoći moje mame i supruga, ne bih mogla da prebrodim taj težak period na početku. Podrška je JAKO važna i njima sam beskrajno zahvalna jer sad stvarno uživam u dojenju.

Naša sreća je ta što su se blizanci rodili u 38. nedelji i mogla sam odmah da ih dojim. U bolnici me je posetila sestra za laktaciju i brzinski obavila pregled. Rekla je „mleka imaš, izmuzavaj se par puta na dan“ i otišla. Stigoh kući i iste noći umalo nisam dobila mastitis. Posle intervencije dve patronažne sestre i drugarice, uspela sam da sredim problem pomoću ručne masaže, obloga (kupus, med, acidi borici) i električne pumpice. Uf, kad ovo pišem, obliva me znoj, stvarno je to bila borba, oporavak od carskog reza je ništa naspram tog bola.

 

 

Moram da naglasim da, bez pomoći moje mame i supruga, ne bih mogla da prebrodim taj težak period na početku. Podrška je JAKO važna i njima sam beskrajno zahvalna jer sad stvarno uživam u dojenju.

 

 

Iskreno, skoro sve patronažne sestre su savetovale dohranu, smatrajući da majka nema dovoljno mleka za dojenje blizanaca. Samo ja poznajem četiri majke koje isključivo doje. Tako da treba slušati svoje telo i svoje bebe, one nas vode. Što beba jače sisa, mleka ima više, a plus ako imate jaku volju i podršku najbližih, sve je moguće. Naravno, znam da neke žene iz medicinskih razloga ne mogu da doje, ali veći je broj onih koje olako odustaju pa kasnije shvate da je ipak trebalo da budu upornije.

Što se tiče dinamike dojenja, pravog recepta nema. Svaka beba je za sebe. Tu ima dosta ekperimentisanja, upoznavanja sa bebama i njihovim potrebama. Potrebno je mnogo strpljenja, ono je jako bitno. Probala sam dojenje u isto vreme uz pomoć jastuka (tzv. „ragbi položaj“ gde bebe leže ispod majčinih ruku, nogama okrenute ka maminim leđima) da bih dobila na vremenu, ali to je bilo neizvodljivo (Dunja je slabo sisala i nisam mogla lepo da je namestim i tako je ometala Relju). U tom prvom periodu im je slabiji tonus tako da bez asistencije drugih ne možete da ih namestite. Zatim sam probala naizmenično dojenje – jedna beba sisa a druga pije dohranu, pa onda obrnuto. To je trajalo tri meseca. Posle toga smo dohranu izbacili tako da su posle toga sisali na smenu po 5-10min po dojci a onda menjali strane kod sledećeg podoja.

 

Dojenje blizanaca – 8.mesec

 

Najteže je prvih mesec-dva, dok bebe malo ne ojačaju, a ti se malo ne izveštiš i ne opustiš. Mi smo sve zapisivali (vreme i koju stranu beba sisa), tako nam je bilo lakše. Sa oko deset meseci naši blizanci su sisali četiri puta dnevno jer smo uveli obroke. A do 5. meseca je bilo oko osam podoja po bebi. Tada ti se ceo dan svodi na podoje i presvlačenja.

Sada jurimo za njima, sklanjamo sve po kući i radujemo se svakom novom danu, a bebci sisaju gde god se mama nalazi, jer beba bira gde.

Kaju pratite na instagramu: @kajapilates

 

Ako i vi imate iskrenu priču o bilo kom aspektu majčinstva i životu uopšte, pozivamo vas da je podelite sa drugim mamama. Pošaljite priču na mejl office@najboljamamanasvetu.com ili otvorite profil u delu Mame pišu.

 

Iskustva mama su dragocena onim ženama koje sve to tek čeka.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *