Ako je vaša kuća puna igračaka od poda do plafona pre nego što kupite sledeću dobro pročitajte ovaj tekst!
Sigurno znate koliko su igračke važne za razvoj deteta, ono im se raduje, uz pomoć njih uči, upoznaje svet oko sebe i izražava svoja razmišljanja. Ali, osim o tome koje igračke kupujete potrebno je da razmišljate i o količini. Jednostavnim eksperimentima u Nemačkoj (smanjivanjem broja igračaka deci) ustanovljeno je da su deca koja imaju manje igračaka srećnija, bolje se razvijaju i boje komuniciraju.
Evo zašto je još dobro da vaše dete ima malo igračaka:
Deca su kreativnija
Prevelika količina igračaka onemogućava razvoj mašte jer obavlja puno toga umesto deteta. Deca koja nemaju toliko igračaka koriste raznorazne predmete koje nađu za samostalno kreiranje igre. U početku detetu može da bude dosadno ali to brzo prođe čim proradi mašta.
Deca nauče da čuvaju stvari
Prirodno je da dete koje ima puno igračaka vodi manje brige o njima. Jednostavno ne može da nauči da ih vrednuje ako je zamena pri ruci. Ako vaše dete konstantno lomi igračke sve što treba da uradite je da sklonite što više njih i ono će brzo naučiti lekciju.
Jača ljubav prema čitanju, pisanju i crtanju
Manje igračaka će vašem detetu ostaviti više vremena za istraživanje drugih zabavnih aktivnosti kao što su čitanje knjiga, slušanje muzike, crtanje i sl.
Šarene i zvučne igračke previšu stimulišu detetova čula i kada se ono na to navikne teže mu je da se skoncentriše na mirnije aktivnosti kao štu su čitanje i pisanje ili jednostavno da radi nešto u miru i tišini.
Deca postaju snalažljivija
U obrazovanju se deci ne daje tek tako rešenje nekog zadatka, već im se predstavljaju sredstva za nalaženje odgovora. U zabavi i igri može da se primeni isti princip i dete će mnogo toga naučiti.
Manji broj igračaka će detetu dati mogućnost da se snađe i reši neki problem samo sa onim što ima pri ruci. A snalažljivot je veština neograničenog potencijala.
Manje svađe
Pomislili bismo da više igračaka znači manje svađe jer svako ima svoje i puno je alternativa. Međutim, iskustvo pokazuje da se dešava sasvim suprotno. Kada je manje igračaka u kući deca nauče da ih koriste naizmenično ili da sarađuju i igraju se zajedno.
Deca se uče istrajnosti i upornosti
Kada je soba puna igračaka dete lako odustaje ako nešto ne razume jer uvek ima nešto drugo čime će se igrati a što je u isto vreme i lakše.
Deca sa manje igračaka su upornija, strpljivija i istrajnija u svojoj igri.
Deca postaju manje sebična
Deca koja dobijaju sve što žele veruju da mogu uvek da imaju sve što požele. Ovo uverenje vodi nezdravom odnosu sa drugim ljudima i uopšte nezdravom i neumerenom načinu života.
Više vremena napolju
Kada u sobi nema toliko igračaka alternativa je da se ide napolje što će detetu dati priliku da više uživa u prirodi. Tako će se više kretati i biti zdravije.
Deca nauče da se sreća ne nalazi u prodavnicama
Odgovor na nezadovoljstvo nije preterana kupovina i ostvarivanje trenutne želje za nečim nema veze sa srećom.
Umesto da dete misli da novac može da ostvari svaku želju, naučite ga da živi kulturno ispunjenim životom i nalazi zadovoljstvo u stvarima koje stvarno traju.
Čistiji i sređeniji dom
Igračke su uvek svuda po kući i mogu da naprave užasan nered. Manje igračaka odmah znači i manje nereda i čistiji dom u kome se lakše diše. A to je velika prednost za celu porodicu.
Bolja pažnja
Kada je oko njih previše igračaka, dečija pažnja je prva koja ispašta. Teško da će se dete posvetiti dubokom istraživanju jedne kad pored ima još gomilu igračaka.
Bolje socijalne veštine
Deca sa manje igračaka bolje komuniciraju sa drugom decom ali i odraslima. Pažljivija su i aktivno učestvuju u razgovorima, što doprinosi boljem prijateljstvu. Ovo je veoma važno jer znamo da različite studije povezuju akademski uspeh sa ispunjenim društvenim životom.