Mladi i alkohol: šta svaki roditelj mora da zna

3min
Sigurno ste puno puta prošli pored grupe mladih sa flašama u rukama, na klupici, blizu prodavnice ili u elegantnijoj varijanti u kafiću. Ako ih bolje pogledate iznenadićete se koliko su mladi....

Sigurno ste puno puta prošli pored grupe mladih sa flašama u rukama, na klupici, blizu prodavnice ili u elegantnijoj varijanti u kafiću. Obično su glasni i smeju se. Ako ih bolje pogledate iznenadićete se koliko su mladi.


Previše je dece ispod 18 godina koja konzumiraju alkohol. Počinju već sa 12, 13, 14 godina. Po odeći mogu da izgledaju starije, ali ipak su još uvek deca. Žurke, rođendani, subota veče u diskoteci ili samo muzika nisu više dovoljni i pijenje postaje jedna vrsta sporta i zabave.


Koliko često mladi konzumiraju alkohol?

Više od 40 odsto mlađih od 16 godina u Srbiji se jednom ili više puta napilo, čak 90 odsto njih je probalo alkohol, a svaki peti se opija često tokom godine, pokazuju rezultati istraživanja koji su izneti na međunarodnom sastanku zdravstvenih radnika o patološkom kockanju i alkoholizmu u Specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti „Vita”.


Kako deluje alkohol?

Konzumiranje alkohola može u početku da izazove osećaj opuštenosti, ublažavanje bola, osećaj slobode ili jednostavno bolje raspoloženje. Nakon toga nastupaju, zavisno od količine alkohola, nepoželjne posledice, kao što su bezvoljnost, razdražljivost, neraspoloženje, potištenost ili mamurluk.


U najtežem stepenu pijanstva, usled paralize nervnih centara, dolazi do poremećaja spretnosti pokreta. Tada nastaje saplitanje jezikom, teturanje, psihička otupelost, a mogu da se jave i kraći ili duži periodi pomućenja svesti kada se “film prekida” i čovek se ničeg ne seća. Međutim, ove neželjene pojave mogu se otkloniti ponovnim konzumiranjem alkohola i upravo to čini suštinu zavisnosti. Tako, vremenom, pojedinci mogu ući u začarani krug i postati zavisni, pri čemu lična sklonost ka zavisnosti igra važnu ulogu.


Ako se popiju izuzetno velike količine alkohola, naročito ako se to učini naglo, dolazi do akutne paralize vitalnih centara u mozgu i produženoj moždini koja dovodi do teškog trovanja, dubokog besvesnog stanja i do smrti.


Zašto mladi piju?

Za razliku od odraslih, mladi su spremniji na rizik ali i neiskusniji. Za njih je vrlo primamljivo ispitivanje sopstvenih granica što je deo procesa odrastanja. Alkohol se lako nabavlja i mladi, u želji da izgledaju starije, žele da po ugledu na odrasle imaju pivo ili neko žestoko piće u ruci. Veliku ulogu igra i pritisak grupe. Mladi su ubeđeni da će biti bolje prihvaćeni od vršnjaka ako s njima piju. Naravno tu su i pijenje iz zadovoljstva i opuštanja.


Šta je problematično u konzumiranju alkohola?

Mladi uglavnom konzumiraju neredovno, ali zato veće količine alkohola i olako se napiju na nekoj zabavi. Ovakav način konzumiranja se na engleskom naziva binge drinking i naročito je štetan jer potpuna opijenost, s medicinskog stanovišta, znači trovanje organizma i može biti smrtonosna. Kako mladi nisu naklonjeni pivu ili vinu, pre svega zbog njihovog gorkog ukusa, vrlo često mešaju visokoprocentna alkoholna pića sa zaslađenim napitcima. Ovo mešanje povećava rizik od trovanja jer otežava realnu procenu jačine pića. Osim toga, oni jače reaguju na alkohol od odraslih jer imaju manju telesnu težinu. Zbog toga se delovanje alkohola oseća već nakon prve čašice i opijanje je brže. Vrlo često se pogrešno misli da alkohol deluje tek nakon sat vremena. Ostala neželjena dejstva su povećana agresivnost koja izaziva porast nasilja ali i povećan rizik u saobraćaju. Kada je alkohol u igri nesreće kod mladih su česte. Uz to, organi, kao što su jetra ili mozak, se kod mladih još nisu potpuno razvili pa alkohol može negativno uticati na njihov razvoj.


Kod mladih se zavisnost puno brže razvija nego kod odraslih, već u roku od nekoliko meseci. Problematično konzumiranje alkohola u adolescenciji povećava rizik za kasniji razvoj zavisnosti.


Šta kaže zakon?

Član 26 Zakona o zaštiti potrošača kaže: Zabranjena je prodaja, služenje i poklanjanje alkoholnih pića, uključujući pivo, odnosno duvanskih proizvoda, licima mlađim od 18 godina života.


U slučaju sumnje da je potrošač lice mlađe od 18 godina, trgovac nije dužan da proda ili usluži alkoholno piće, odnosno duvanski proizvod, dok potrošač ne omogući trgovcu uvid u važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu.


Lica koja prodaju alkoholna pića osobama mlađim od 18 godina podležu i krivičnom zakonu. Njima može biti naplaćena kazna ili određen pritvor.


Šta roditelji mogu da urade?

Evo nekoliko stvari koje možete učiniti kako bi odgodili tinejdžersko pijenje.


Razgovarajte i pažljivo slušajte svog tinejdžera – to je najveća podrška koju mu možete dati. Upoznajte činjenice o alkoholu i razgovarajte sa svojim tinejdžerom o alkoholu na miran, prozaičan način. U toj priči važno je i da pažljivo slušate! Vaš tinejdžer će imati svoju vlastitu priču i verovanja o alkoholu. Potrebno je da ih čujete.


Koristite svakodnevne prilike da bi ste pokrenuli temu, scene iz filmova ili serija sa televizije kao i novinski članci su dobar razlog. Izrazite vaša osećanja o maloletnom pijenju vrlo jasno. Neki roditelji sugerišu da je razgovor sa drugom odraslom osobom u društvu tinejdžera koristan način dobijanja poruke.


Provodite vreme sa vašim tinejdžerom, na primer, ako je uključen u sport idite na utakmicu zajedno i zapamtite, budite uvek na raspolaganju za razgovor.


Odredite jasna porodična pravila. Budite jasni o tome šta je dozvoljeno a šta nije tako što ćete razmatrati pravila sa svima. Odredite vreme do koga dete mora da stigne kući i ne odstupajte od toga. Odredite posledice (kaznu) za kršenje pravila i čvrsto ih se držite ali nemojte koristiti prazne pretnje ili nametati previše oštre kazne.


Budite upoznati sa tim gde vaš tinejdžer izlazi. Uvek postavite pitanje i zahtevajte odgovor. Ako mislite da je potrebno, proverite da li je tamo gde kaže da ide i sa kim ide. Ako kaže da će noćiti kod prijatelja, proverite. Važno je i da znate da li će tamo biti pod nadzorom odraslih, u koje vreme će doći kući i čime. Budite sigurni da ima dovoljno novca za prevoz i ustalite rutinu kod kuće: kada dođe kući posle noćnog izlaska pogledajte ga i porazgovarajte sa njim.


I naravno, budite uzor! Ako pijete alkohol, budite odgovorni. Razmislite o svom pijenju, o tome koliko i zašto pijete kao i da li je potrebno da smanjite. Razmislite o primeru koji dajete i pravilima koje vi sami poštujete (npr. da li vozite pod uticajem alkohola?) Isto tako je važno i da tačno znate koju količinu alkohola imate u kući i redovno ga kontrolišete. Zapamtite, vaše dete vidi ono što radite i to utiče na poruke koje mu dajete o alkoholu.


I još:


  • Ne ostavljajte nikada detetu alkohol na raspolaganju.
  • Objasnite vašem detetu da konzumiranje alkohola može biti rizično. Posebno naglasite povećani rizik nesreće i činjenicu da se pod uticajem alkohola povećava rizik seksualnog zlostavljanja i nasilja. Razgovarajte na ovu temu.
  • Ukoliko se desi da prodavnica ili neki ugostiteljski objekat proda vašem maloletnom detetu alkohol obavezno opomenite osoblje, a u slučaju da se to ponovi podnesite tužbu. Ovo važi i u slučaju da neko vašem detetu da alkohol besplatno.
  • Ako je vaše dete napunilo 18 godina i dobilo dozvolu pozajmite mu vaš auto samo pod uslovom da ne pije.
  • Naučite vaše dete da bude bezbedno! Kažite mu da ako ikada razmišlja o vožnji nakon pića pre nego što sedne za volan sebi postavi pitanje “da li stvarno želim biti odgovoran za nečije ubistvo ili povredu?


Šta raditi u slučaju sumnje da vaš tinejdžer pije?

Ako sumnjate da vaš tinejdžer pije, pre svega zamolite ga da ne pije. Zatim, predložite alternative kao što su bezalkoholna piva, vina i kokteli.


Ako ga vi ili drugi roditelj odvezete i dovezete, znaćete u koje vreme je stigao i u koje vreme je krenuo kući. Pošto se većina pijenja maloletnika odvija pre ili posle žurke, neće imati vremena za ta okupljanja.


Posle provoda porazgovarajte sa njim o njegovim utiscima i tek posle idite svi na spavanje. Ako vaš tinejdžer zna da se na kraju noći mora suočiti sa vama ili sa drugom odraslom osobom, piće mnogo manje ili uopšte neće piti.


Proverite da li vaš tinejdžer zna nekoliko važnih pravila:


  • Da nikada ne treba da ostavlja piće okolo gde bi neko mogao nešto da sipa u njega.
  • Da nikada ne sme da meša drogu i alkohol.
  • Da nikada ne treba da pije i vozi ili prihvati prevoz od nekog ko je pio ili koristio drogu.
  • Da nikada ne treba da napusti žurku ili zabavu sam.


Tinejdžeri često odbijaju mišljenje i želje odraslih. Što pre to prihvatite bolje za vaše dete. Oni možda ne žele da čuju vaše mišljenje, ali ako ste smireni, otvoreni i uporni čuće ga.


Kakav odnos vi imate sa alkoholom? Smatrate li sebe dobrim primerom? Da li viđate mlade sa flašama ili već opijene u vašem mestu?


Na slici: reklamna kampanja u SAD podstiče roditelje da razgovaraju sa svojom decom o pitanjima u vezi sa alkoholom pre nego što bi mladi došli u situaciju koju ne razumeju u potpunosti i ne mogu dobro da kontrolišu. Reklama kaže da će dete na slici za 9 godina postati alkoholičar – od prvih žurki će stići do problema u srednjoj školi a da roditelji toga nisu ni svesni. Da li ste negde videli ili znate za kampanje naše Vlade upućene roditeljima? Mislite li da naša Vlada koristi sve raspoložive puteve za reklame i obrazovne programe da bi mladima pokazala da postoji pametniji izbor od alkohola?

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *