NajboljaMama Facebook LIVE: Kako zaista izgleda nova školska godina i šta očekivati?

3min
Deca su ove godine u klupama, na „normalnim“ časovima u većini škola. Posle mnogo prilagođavanja prethodnih školskih godina, skraćenih časova, onlajn nastave, ovo se čini neverovatno....

Na osnovu odluke Tima za praćenje i koordinisanje primene preventivnih mera u radu škola, u prvoj nedelji nove školske godine u najvećem broju osnovnih i srednjih škola u Srbiji primenjivaće se prvi model organizacije obrazovno-vaspitnog rada koji podrazumeva neposrednu nastavu u školama uz redovne časove u trajanju od 45 minuta, uz distancu i nošenje maski prilikom odgovaranja i razgovora.  

Kako ovo izgleda u praksi, na licu mesta? Kako ove nove uslove rada opisuju oni koji ih i primenjuju, kako reaguju roditelji i kako sarađuju sa njima? Kako se ponašaju i osećaju deca i kako im olakšati ovaj period? Nestandardni oblik nastave traje već prilično dugo, pa ćemo pričati i o tome kako to utiče na druge aspekte ličnosti, ne samo na uspeh u školi. Šta su deca dobila ili izgubila prethodne dve godine i šta bi trebalo promeniti?

Odgovore na ova i druga pitanja potražićemo u petak 03.septembra 2021. u 19h od zvanično najboljih edukatora Srbije:

  • Zoran Ilića, učitelja u OŠ „Svetozar Marković“ u Leskovcu
  • Marte Kiš Buterer, nastavnica likovne kulture u OŠ “Petefi Šandor” u Novom Sadu
  • Tatjane Marković Topalović, profesorka fizike u srednjoj Medicinskoj školi u Šapcu

NAPOMENA: Pitanja će biti moguće postaviti tokom uživog prenosa u petak, a možete ih ostaviti i u komentarima na ovaj tekst ili nam poslati mejlom na na office@najboljamamanasvetu.com

 

NajboljaMama FB LIVE – Kako zaista izgleda nova školska godina i šta očekivati?

 

Gosti: Najbolji edukatori Srbije

DATUM: petak, 03.09.2021.

VREME: 19h

MESTO: Facebook stranica NajboljaMama (LINK)

 

Ko su najbolji edukatori Srbije?

Učitelji i nastavnici koji su pokretači pozitivnih promena u društvu, to su oni ljudi koji uvek daju više. Koji podstiču učenike na sticanje novih znanja i veština, i koji sa njima rade u okviru vannastavnih aktivnosti. Oni se od ostalih razlikuju svojom kreativnošću, motivisanošću, i inovativnošću.

Već osam godina za redom, Udruženje „Živojin Mišić“ bira baš ovakve učitelje, nastavnike i profesore. Neki od njih su se uvrstili i Top 50 najboljih nastavnika sveta, u okviru takmičenja Global Teacher Prize. Toliko su sjajni! 

U toku pandemije, posebno su nagrađeni i edukatori koji su se na neverovatan način prilagodili i pomerili granice edukacije i u vanrednim uslovima!

 

O našim sagovornicima:

Zoran Ilić – učitelj u OŠ “Svetozar Marković” u Leskovcu

Zoran je autor, realizator i voditelj više seminara i obuka. On je pokretač i nosilac projekta Lični pratilac u Leskovcu, ali i dobitnik više nagrada za svoj rad sa decom i njihov zajednički talenat na sceni ili ispred kamere.

Kao idejni autor međunarodnih festivala Smotra scenskog učiteljskog stvaralaštva, KREF (Kreativni edukativni film), zahvaljujući ovom učitelju, svake godine, na hiljade kreativnih učenika, učitelja i nastavnika došli su pod scenske reflektore i stekli pažnju i priznanja za svoj rad.

U radu sa učenicima, koristeći njihovu urođenu i intenzivnu radoznalost, on decu na ranom uzrastu uvodi u svet nauke kroz igru. Podstiče učenike na aktivizam i inicijativu, kao i volonterski rad. On stvara srećne i zadovoljne ljude, učeći ih da znanje nije samo ocena koja će ih nahraniti, nego su to i veštine kojima treba težiti, i stavovi koje treba braniti.

Zoran je i u rukovodstvu Udruženja roditelja i nastavnika Leskovac, Učiteljskom društvu Leskovac i Savezu učitelja Republike Srbije.

 

Tatjana Marković Topalović – profesorka fizike u srednjoj Medicinskoj školi u Šapcu

Jedan je od autora Parka nauke u Šapcu, u dvorištu Centra za stručno usavršavanje. Ovaj park predstavlja svojevrsnu školsku laboratoriju na otvorenom, odnosno 3D udžbenik.

Već dugi niz godina, ova profesorka je promoterka nauke u Mačvanskom okrugu i koordinator projekta „Zasuči rukave“ za svoj okrug. Vodi već tradicionalnu školicu nauke za decu mlađeg uzrasta grada Šapca, gde promoviše eksperimente koji su česte nedoumice kod dece i njihovih roditelja, podstičući tako kreativnost i kritično mišljenje kod dece. Predaje uz puno entuzijazma i volje, a zakone fizike i prirode uopšte prenosi putem inovativnih postupaka.

Osnivač je Društva ljubitelja fizike, FIZIXA u svojoj školi, koje se već 14 godina bavi promocijom i prezentacijom nauke kroz interesantne i aktuelne teme. Smatra da je potrebno podsticati decu, pružati im nove izvore informacija van učionice, omogućiti im da čuju, osete i dodirnu nauku, kako bi bili naučno pismeni i spremni da se uhvate u koštac sa novim tehnologijama 21. Veka.

 

Marta –Kiš Buterer – nastavnica likovne kulture u OŠ “Petefi Šandor” u Novom Sadu

Nagrađena je u okviru obrasca nastava u doba pandemije.

Za 33 godine radnog staža je težila da kod svojih učenika probudi znatiželju i ljubav prema likovnim i primenjenim granama umetnosti kroz razne aktivnosti. Realizacijama izložbi nastalih radova u galeriji „Most“ promoviše dečije stvaralaštvo u gradu široj javnosti, spaja likovne umetnike sa učenicima i roditeljima.

Za vreme pandemije se, suočena sa nedostatkom likovnog materijala za realizaciju radova, a sa novom vrstom komunikacije sa učenicima preko Google clasroom platforme, odlučuje da raznim metodama motiviše i podstiče svoje učenike za rad u specifičnoj situaciji „Ostani kući“. Najviše se služila metodom likovnog scenarija. Predlagala je svojim učenicima materijale i određeni likovni problem, osmišljavala prezentacije, odabirala aplikacije, muziku, sve što je potrebno kako bi svojim učenicima pružila zabavnu likovnu igru, moralnu podršku i beg od stvarnosti za vreme trajanja policijskog časa. Svaki dan je promovisala njihove radove preko Facebook društvene mreže.

Za vreme pandemije je svojim učenicima učestvovala na onlajn međunarodnoj kiparskoj koloniji u Sloveniji. Dok su škole bile zatvorene u svom ateljeu je spremala svoje učenike a rezultat je osvojena prva nagrada. 

Više o najboljim edukatorima Srbije možete čitati na sajtu zivojinmisic.rs

U razgovoru će nam se pridružiti i Tamara Mihajlović, diplomirani pedagog i ujedno koordinator Udruženja „Živojin Mišić“, koja će nam reći malo više o izboru za najbolje edukatore Srbije.

Pridružite nam se!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *