Prema podacima Svetskog ekonomskog foruma, čak u 85 posto zemalja sveta žene danas bolje žive nego pre šest godina, ali kad je reč o ekonomskim i političkim terminima, još uvek je dug put do ravnopravnosti polova. RadioSarajevo.ba prenosi listu država u kojima je najbolje biti žena. Tu su i države sa dna liste, koje su već poznate po lošem glasu kada je reč o tretmanu žena. Prenosimo listu u celini.
[shortslider ids=’19250, 19251, 19252, 19253, 19254, 19255, 19256, 19257, 19258, 19259, 19260, 19261, 19262, 19263, 19264, 19265, 19266 ‘ titles=’Najbolje mesto za žene uopšte – Island, Najbolje mesto za bavljenje politikom – Ruanda, Najbolje mesto za majke – Norveška, Država s najvišom stopom pismenih žena – Lesoto, Najbolje mesto za vođenje države – Šri Lanka, Najbolje mesto za umetnice – Švedska, Država za lagan put do pozicije višeg rukovodioca – Tajland, Najbolje mesto za ekonomsku ravnopravnost – Bahami, Najbolje mesto za novinarke – Karibi, Najbolje mesto za pravo na izbor – Švedska, Najbolje mesto za radnice – Burundi, Najbolje mesto za dobru zaradu – Luksemburg, Najbolje mesto za visoko obrazovanje – Katar, Najbolja država za dug život – Japan, Najbolja zemlja za sportistkinje – Sjedinjene Države, Najbolja zemlja za razvod – ostvro Guam, Najbolje mesto za ravnopravnost na putevima – Indija’ descs=’
Island se može pohvaliti najvećom ravnopravnošću među polovima, a ona je jednaka i u politici, obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenoj zaštiti. Na dnu liste po ovom kriterijumu je još uvek Afganistan.
Kritbjorg Magnusdottir, 42-godišnja babica sa Islanda, majka četvoro dece, kaže da je srećna što živi na Islandu: „Uvek imate priliku za dobar život: obrazovanje je javno i besplatno, zdravstvo je jako dobro, a radna etika na visokom nivou. Na Islandu je mnogo samohranih majki koje rade i vrlo su poštovane u zajednici u kojoj žive.“ Foto Peter Nijenhuis – Flickr.
|Ruanda je jedina država u kojoj žene čine većinu parlamentaraca: drže 45 od 80 mesta. Države u kojima je za žene nemoguće ili gotovo nemoguće ući na političku scenu su Saudijska Arabija, Jemen, Katar, Oman i Belize i u njihovim parlamentima žena ni nema. Foto via www.un.org
|Norveška je najbolje mesto na svetu za porođaj i majčinstvo, zbog izuzetno niske stope smrtnih slučajeva pri porođaju (1 u 7600). Najgore uslove žene pri rađanju imaju u Afganistanu, gde žena ima 200 puta veće šanse da umre na porođaju nego od bombi ili metaka.
|Pismenost među ženama u Kraljevini Lesoto prevazilazi broj pismenih muškaraca, čak 95 odsto žena zna da čita i piše, dok isto zna samo 83 procenata muškaraca. Na dnu liste se nalazi Etiopija, gde samo 18 procenata žena zna da čita i piše, a pismeno je 42 odsto muškaraca. Foto via beafunmum.com.
|Verovali ili ne, žene vode Šri Lanku već 23 godine. U ovoj zemlji je 1959.godine Sirimavo Bandaranaike postala prva žena na čelu jedne države. Mnoge zemlje, a među njima čak i Španija i Švedska, nikad nisu imale žene na čelu vlade.
|Švedski umetnički savet ima niz inicijativa koje za cilj imaju poboljšanje ravnopravnosti u svetu umetnosti. Švedski filmski institut ravnopravno raspoređuje novac za autore i autorke, a postoji i kvota za žene u filmskoj produkciji. Foto: Hakan Dahlstrom – Fotopedia
|Tajland procentualno ima najviše žena na pozicijama viših rukovodilaca, njih 45 odsto. Najmanji broj takvih ima Japan, gde jedva 8 procenata rukovodilačkih pozicija drže žene. Foto via ourtechclub on Flickr.
|Bahami se nalaze na prvom mestu kad je reč o ekonomskim prilikama za žene, dok je situacija tu najlošija u Jemenu. Foto via TopBestTravelDestinations.com.
|Karibi su regija sa najvećim brojem članaka i reportaža koje na televiziji, radiju i štampanim medijima objavljuju žene, 45 odsto. Najgore područje za žene u novinarstvu je Afrika, sa 30 odsto žena među novinarima, dok je u Evropi ova stopa oko 35 procenata.
|Švedski zakoni dozvoljavaju obavljanje abortusa bez ikakvih restrikcija u prvih 18 sedmica trudnoće i ne postoje nikakvi prisiljavajući uslovi za to. Filipini i Nikaragva su među najgorim mestima za pravo na izbor, budući da zabranjuju abortus bez obzira na njegove razloge.
|Burundi u Africi nalazi se na prvom mestu po procentu žena u radnoj snazi i jedina je država na svetu gde radnica ima više nego radnika, čak 92 odsto, naspram 88 odsto muškaraca. U Pakistanu, koji je na dnu liste, muškarci čine četiri puta brojniju radnu snagu nego žene. Foto via wikipedia.org.
|Luksemburg i Norveška dele prvo mesto po zaradi koju žene mogu ostvariti, a žene i muškarci zarađuju slične iznose. Najlošija situacija je u Saudijskoj Arabiji, gde žena zaradi 7,157 dolara za vreme koje muškarcu treba da zaradi 36,727 dolara.
|U Kataru, šest žena dolazi na jednog muškarca pri upisu na fakultet, premda to još uvek ne znači da visokoobrazovane žene imaju iste poslovne prilike kao muškarci. Najgora država za žene koje žele da pohađaju fakultet je Čad, gde je broj muškaraca na univerzitetima tri puta veći.
|Japanke u proseku žive najduže na svetu, 87 godina, a njihovi sunarodnici muškarci sedam godina manje. Životni vek žena je najkraći u Lesotu, gde u proseku žive 48 godina, ali samo dve godine manje od muškaraca iz svoje zemlje. Foto via www.fotopedia.com.
|Pet od deset najplaćenijih sportistkinja sveta u 2011. godini državljanke su Sjedinjenih Država. Najgora je situacija u Saudijskoj Arabiji, zemlji koja nikad nije poslala ženske sportske ekipe na Olimpijadu i koja zabranjuje treniranje sportova devojkama u državnim školama. Foto Jens Dahlin – Flickr.
|Mikronezijsko ostvro Guam ima najvišu stopu razvoda na svetu, dok Gvatemala ima najnižu.
|Nju Delhi je najbolje mesto na svetu za žene koje žele da hrabro uđu u muški svet taksista. Najgore mesto za vozačice je ponovo Saudijska Arabija, jedina država na svetu koja ženama zabranjuje da voze automobil. Foto: Diya Chaudhri za panos.org.uk ‘]
Kako se vi osećate u vašoj zemlji? Na kojim poljima vas poštuju a na kojim ne?