Najbolje patronažne sestre Srbije 2016. – Tatjana Dimitrijević, Beograd (INTERVJU)

3min
I ove godine smo podržali akciju brenda Mama Natura - „Biramo najbolje patronažne sestre Srbije“ i sada vam predstavljamo pobednice! Mame su se odazvale u velikom broju i nominovale svoje...

Tatjana Dimitrijević, MSc menadžer javnog zdravlja, radi kao patronažna sestra već 8 godina u DZ Zemun. U međuvremenu je završila studije Poslovne ekonomije i stekla zvanje diplomiranog ekonomiste, a prošle godine je odbranila i master rad na Medicinskom Fakultetu u Beogradu. Kako kaže, zbog svoje potrebe za stalnim usavršavanjem i nadogradnjom sopstvenog znanja od oktobra planira da upiše doktorske studije.

 

Recite nam par reči o sebi

Veoma volim svoj posao i radim na tome da stalno proširujem svoja profesionalna znanja. Ponosna sam na činjenicu da ćemoj rad o dojenju uskoro biti objavljen u engleskom časopisu “International Journal of Neonatology”. Trenutno radim na još dva rada za koja se takođe nadam da će biti publikovani.

 

tatjana-dMogla bih reći da svoj posao doživljavam kao misiju i uživam u radu sa budućim roditeljima i mladim porodicama. Pored toga, volim dinamičnost, pa se rad zamene ne završava na kraju radnog dana. Član sam udruženja “Mamin san”, koje se bavi edukacijom budućih roditelja, i predavač sam u besplatnoj školi roditeljstva Opštine Novi Beograd.

 

“Mamin san” dva puta godišnje organizuje panele koje poseti 300 trudnica, a ja se nalazim u organizacionom odboru.

 

Najnoviji projekat na kojem radim sa babicom DankomTodorović je otvaranje call centra za buduće roditelje. Ideja je da okupimo tim eminentnih stručnjaka koji bi davali savete budućim roditeljima i odgovarali na njihova pitanja. Očekujemo da nam se pridruže profesionalci iz oblasti kao što su ginekologija, pedijatrija, psihologija patronaža, i slično.

 

U udruženju “Mamin san” imamo velike ambicije i puno pozitivne energije da te ambicije ostvarimo. Uveliko radimo na osnivanju humanitarne fondacije “Mamin san” koja će pomagati socijalno ugrožene roditelje i decu.

 

Planiramo da od septembra organizujemo i edukaciju zdravstvenih radnika kroz akreditovana predavanja.

 

Posebno se radujem projektu Psihološkog savetovanja porodlja koji treba da zaživi u okviru nase Školice roditeljstva. Porodilje koje budu imale narušen psihički status ili poljuljano samopouzdanje nakon porođaja imaće prilku da se posavetuju i porazgovaraju sa našim psihologom, povrate poljuljano samopouzdanje, ostvare psihološku privrženost i uživaju u materinstvu.

 

Kako biste opisali svoj posao i šta sve on podrazumeva?

Patronaža je vrlo specifična profesija, vrlo humana i odgovorna, jer sa sobom nosi veliku posvećenost mamama i njihovim bebama kao osetljivoj kategoriji stanovništva. U ovom poslu jako je važno da, pored pružanja stručnih i korisnih saveta, imate adekvatan pristup sa psihološkog aspekta kako bi se izgradilo međusobno poverenje između porodilje sa bebom i patronažne sestre.

 

Kako izgleda Vaš tipičan radni dan?

Moj tipičan radni dan u potpunosti je ispunjen. Radim na terenu, i prilikom kućnih poseta prenosim stručno znanje, korisne informacije i utiske zadovoljnih mama kako bi mladi roditelji uspešno rešili nedoumice iz oblasti nege i podizanja deteta. Pored rada na terenu, učestvujem kao koordinator predavač u besplatnoj školi roditeljstva“Mamin san”na NovomBeogradu, gde kao član stručne postavke vršim edukaciju budućih roditelja koji će se tako na pravi način pripremiti za najvažniji događaj u životu, a to je rođenje deteta.

 

Kako ste počeli da se bavite ovim poslom?

Kad sam birala fakultet i potencijalni posao kojim bih mogla da se bavim u budućnosti, želela sam humanu profesiju koja će mi omogućiti lično i profesionalno usavršavanje i kontinuiranu edukaciju. Bilo mi je bitno i da svojim radom i humanim pristupom imam priliku da ostavim pečat u bitnom razdoblju života ljudi. S obzirom da sam bila željna znanja, odlučila sam se za paralelne studije Poslovne ekonomije sa studijama na VSS. Sada, iz ovog ugla, posle dugog niza uspešnih realizacija na različitim projektima, vidim da sam povukla pametan potez i odabrala najbolje.

 

Šta najviše volite u svom poslu, a šta ne?

Ono što najviše volim u svom poslu, i čemu se najviše radujem, jesu utisci zadovoljnih mama i pozitivne reakcije na uspešnost edukacije. U patronaži je izrazito važno da se pouzdanim i strpljivim pristupom, kao i humanim i etičkim načelom, približite roditeljima i na taj način im stavite do znanja da ste tu za njih, te da im svojim iskustvom i znanjem predstavite model zdravstvene nege deteta koji će oni uvrstiti u svakodnevnu rutinu.

 

Koji su to izazovi sa kojima se sreću patronažne sestre? Koji su Vaši najveći problemi?

Patronažne sestre susreću se sa velikim brojem izazova na svakodnevnom nivou. Ovim bih želela da naglasimda se sve nedoumice i dodatna pitanja rešavaju na licu mesta, unutar kućnih poseta, gde direktno reagujete i svu pažnju usmeravate na problem i njegovo rešenje.

 

Patronažna sestra, kao bitna stručna figura u prvim danima bebinog života, pomaže očuvanje zdravlja pojedinca, porodice, kao i čitave zajednice. Upravo je u tome sama čar i smisao ovog posla – učestvovati u podizanju i očuvanju nataliteta.

 

Šta Vi mislite o današnjim roditeljima i novim mamama? Da li su one spremne za svoju novu ulogu?

Najveći izazov za svaku ženu je postati i biti mama.To je velika životna uloga u koju ulazite na velika vrata, u kojoj nema pauze niti predaha, i u kojoj se mnogo očekuje od Vas. Zato to sa sobom nosi nedoumice i određenu dozu straha. To ne treba da Vas obeshrabri, već treba da Vam bude podsticaj da svojom žrtvom, ljubavlju i ulaganjem u jedan mali život, napravite velikog čoveka. Majka je majka i tu ulogu ne menja ni vreme ni mesto. Ono što razlikuje današnje majke od majki prethodnih godina i starijih generacija jeste preveliki uticaj medija i prihvatanje modernih trendova na različitim poljima podizanja deteta.

 

Mlade mame su izložene velikom prilivu neproverenih informacija putem medija. Osim toga,iščitavajući razne forume i razmenjujući iskustva sa drugim mamama, mlade mame dovode sebe u nezavidnu situaciju u kojoj previše sumnjaju. Upravo je iz tog razloga od izuzetne važnosti da savetovanje i edukacija roditelja potiče od stručnog medicinskog kadra.

 

Kako bi buduci roditelji imali što više prilike da sa profesionalcima reše svoje nedoumice, “Mamin san” organizuje radionice i više časovne edukacijske časove na različite teme u okviru panela. Budući da je preko 300 trudnica posetilo panele do sad, s ponosom možemo reći da su naši paneli najposećeniji stručni događaji otvorenog tipa.

 

Šta biste voleli da roditelji znaju o patronažnim sestrama?

Patronažne sestre se hrabro i odgovorno bave svojim poslom koji je važan u širem društvenom kontekstu – one na svoj način doprinose opštem dobrostanju našeg društva. Htela bih i da istaknem da se određen broj dodatno obrazuje i usavršava sa ciljem da nadmaše sebe i opravdaju poverenje i očekivanje roditelja. Kako ja to vidim, one polako i diskretno osvajaju jedan mali svet i Vašu veliku radost, a to je upravo Vaša beba.

 

Mama Natura

 

Akcija je organizovana u saradnji sa brendom Mama Natura – jedinom linijom homeopatskih proizvoda razvijenom specijalno za bebe i decu.

 

Mama Naturu možete pratiti na Facebook strani – Mama Natura Srbija (LINK) a više o proizvodima možete saznati na sajtu dhu-homeopatija.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *