Da li ste ikada primetili da deca ne vole da rešavate njihove probleme? To je zato što imaju potrebu da se osete sposobnima. Svaki put kada deci govorite kako nešto da urade, stavljate im do znanja da to nisu. Tako možete poljuljati njihovo samopouzdanje iako pokušavate samo da pomognete. Sigurno je vaš savet mudar i iskusan, ali deca se osećaju ponosnijm kada dobiju priliku da sama reše problem. To ne znači da vi nikada ne treba da pomažete detetu, potrebno je samo da o sebi razmišljate kao o podršci a ne šefu:
[shortslider ids=’37881, 37882, 37883, 37884, 37885, 37886, 37887, 37888, 37889, 37890′ titles=’Slušajte dete, Saosećajte sa njim, Potvrdite svesnost o problemu, Pomozite detetu da razjasni problem, Postavljajte pitanja koja će mu pomoći da razmišlja, Pitajte se naglas, Uverite dete da je ok grešiti, Podstaknite dete da nešto uradi, Pružite sigurnu podršku’ descs=’Slika: Alain Bachellier/flickr.com
|Recite mu na primer: „To tako nervira, znam“.
Slika: jellywatson/flickr.com
|Uz reči poput:“Da znam da je to tako teška odluka dušo.“
Slika: Alain Bachellier/flickr.com
|Pomozite mu da razmišlja uz reči:“Dakle, ti se u stvari brineš da ako odlučiš….., onda će da….“
Slika: Julie70/flickr.com
|Pitanjima ga samo podstaknite da samo razmišlja:“Izgleda da si dobro to smislio/la…da li znamo do kada je otvoreno?“
Slika: araswami/flickr.com
|Recite detetu:“Pitam se šta će tvoj drugar reći na to?“
Slika: Greg L. photos/flickr.com
|„Vidim koliko ti je žao što si to uradio/la…. svako greši, ali koliko vidim ti si naučio/la važnu lekciju…“
Slika: Tanya Little/flickr.com
|Podstaknite ga rečenicama:“Šta misliš da možeš da uradiš da popraviš stvari?“
Slika: Jean Pichot/flickr.com
|Ohrabrite ga rečenicama poput:“Izgleda da si nervozan/na zbog učiteljice. Razumem te potpuno, ona ume da bude stroga. Ali se nadam da će razumeti kada objasniš… Hoćeš da vežbamo?“
Slika: Sean Dreilinger/flickr.com
|Ulijte još sigrunosti detetu kroz reči:“Da dušo to je teška odluka… ali zvuči kao da si stvarno dobro razmislio/la o svemu i nećeš pogrešiti šta god da odlučiš jer oba rešenja imaju pozitivne strane…“
Slika: Phil Dragash/flickr.com‘]
Počnite od malena jer i petogodišnjaci vole da misle da mogu da reše svoje probleme. I mogu, uz samo malo vaše pomoći. Pre nego što trepnete, vaše dete će otići od kuće a vi ćete biti sigurni u njegovu sposobnost da se samo suočava sa svojim životom!