Obrok-salata je jedan od zdravijih obroka. Nema bolje kombinacije od malo proteina (meso, sir, jaja ili riba), puno svežeg povrća (biljnih vlakana) i malo složenih ugljenih hidrata (hleb). Laka je za pravljenje kod kuće i, kako se obično misli, najzdraviji izbor u bilo kom restoranu. Da li je to baš tako?
Ako je salata muljava od preliva, ako koristite gotov preliv iz kesice ili jednostavno imate utisak da biste mogli da ga mažete na hleb, budite sigurni da ta slalata postaje sve manje i manje zdrava.
Evo nekoliko razloga zašto treba da kažete NE već gotovim prelivima za salatu:
- Kompanije štede novac zavaravanjem našeg čula ukusa – monosodijum glutamat (MSG) je amino kiselina koja pojačava ukus hrane. Prema Centru za nauku u javnom interesu, dodavanjem ovog pojačivača ukusa, kompanije su sposobne da smanje količinu namirnica prirodnog porekla u proizvodu.
- Mogu da sadrže štetne skrivene masnoće – trans masti su opasne industrijski proizvedene masti koje pospešuju dobar ukus, produžavaju rok trajanja a kvare zdravlje tela.
- Lažne boje proizvoda – jarka boja proizvoda najčešće ukazuje da je tretiran veštačkom bojom. Setite se samo kako namirnice menjaju boju tokom termičke obrade.
- Omraženi aditivi – titanijum dioksid je sastavni element u proizvodnji boja. Njegovo dodavanje boju čini svetlijom. Isto tako je uobičajen dodatak u proizvodnji preliva za salatu jer ga održava svežim.
- Najpoznatije kompanije često koriste jedan sastav koji vas može učiniti “manje pametnim” – naučnici su nedavno otkrili da konzumiranje kukuruzno-fruktoznog sirupa tokom šest nedelja laboratorijske životinje čini “glupljim”. Mnogi prelivi za salatu sadrže ovaj zaslađivač.
Ako u restoranu birate salatu neka ona bude sa prelivom koji ima najmanje sastojaka!
Kada pripremate salatu kod kuće, pripremite preliv na jedan od sledećih načina:
- Jogurt ili kiselo mleko uz sveže ili suve biljne začine.
- Ulje i sirće su klasika. Obično se preporučuje maslinovo ulje i balzamiko ili jabukovo sirće. Da bi ste razbili monotoniju, ulju i jabukovom sirćetu dodajte biljne začine pa ih koristite kada poprime aromu začina.
- Maline, kupine ili borovnice mogu dati zanimljivu notu vašoj salati. Izgnječite šaku bobičavog voća, pomešajte sa uljem te prelijte preko salate.
- Citrusno voće (grejpfrut, pomorandža ili mandarina), med, senf i maslinovo ulje.
- Avokado i sok od citrusnog voća. Kada ste u prilici da kupite avokado, uzmite onaj mekaniji pa ga dobro izgnječite i pomešajte sa sokom te prelijte preko salate.
Ovo su samo neke ideje koje služe da raspale vašu maštu i omoguće vam da uživate u zdravim salatama, sve dok se držite što prirodnijih sastojaka za prelive.
Ne zaboravite na zdrave (nezasićene) masti u salati jer one pospešuju apsorpciju određenih vitamina i minerala.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |