U narednim redovima, opisana su svojstva i dejstva nekih od aromatičnih predstavnika:
Cimet
Najpoznatiji i najviše korišćen “slatki” začin. Upotrebljava se najčešće u pripremi kolača (razne vrste pita od jabuka), slatkih jela i toplih alkoholnih i bezalkoholnih pića.
U poslednje vreme je popularna diskusija o tipu cimeta koji treba koristiti, Cejlonski ili Kasija (Kineski). Cejlonski cimet se ređe nalazi u prodavnicama i znatno je skuplji od Kasija cimeta. Cejlonski cimet je svetlije boje, blagog ali prepoznatljivog ukusa. Kada je cimet u formi praha, ne postoji jasna razlika izmedju ove dve vrste, sem etikete i cene. U formi štapića, razlika je vidljiva. Cejlonski cimet štapić je tanji i sa više vlaknastih listova koji se lako lome, dok je Kasija cimet štapić tvrd i veoma ga je teško samleti.
Bez obzira koju vrstu cimeta koristili, da biste izbegli gorak ukus u ustima, vodite računa o njegovoj svežini, odnosno roku trajanja.
Zdravstvena svojstva cimeta:
- Ima protiv upalno dejstvo.
- Neka istraživanja su pokazala da oni koji redovno mirišu ili žvaću gumene žvake sa cimetom, imaju poboljšane mentalne funkcije.
- Reguliše koncentraciju glukoze u krvi i kontroliše insulinsku osetljivost.
- Potapanjem štapića cimeta u vodu, dobija se voda sa rastvorljivim biljnim vlaknima koja pomaže kod kašlja i tegoba sa grlom.
Karanfilić
Začin koji izgleda kao sićušni cvet, a koristi se za pripremu slatkih i slanih jela. Ima toplo-slatko-ljuti ukus. Najbolje je kupovati ceo karanfilić jer tako ima duži rok trajanje. Lako može da se samelje u mlinu za kafu ili da se istuca u avanu .
Žvakanje karanfilića je odlično za otklanjanje lošeg zadaha iz usta.
Muskatni oraščić
Još jedan od “prazničnih” začina koji se dodaje raznim jelima. Koristi se u izuzetno malim dozama, jer je otrovan u velikoj količini. Gotovo uvek se kupuje kao orah, koji najčešće u svom pakovanju sadrži i malu rendaljku.
Čaša toplog mleka sa prstohvatom mlevenog muskatnog oraščića je pravo piće za opuštanje i pripremu za spavanje.
Anis
Takozvani “zvezdasti anis” je plod Kineskog anisa. Anis još može da bude u formi semenke. Kod kupovine zvezdastog anisa, treba birati plodove koji nisu oštećeni, pošto kod oštećenih plodova može da dodje do isparenja eteričnih ulja i gubljenja prepoznatljive arome. Dugo može da se čuva u dobro zatvorenim staklenim flašicama, a po potrebi se melje u mlinu za kafu.
Mahuna vanile
Kod nas se u pripremi kolača, najčešće koristi vanila aromatizovani šećer u kesici. Ipak, kogod okusi aromu semenki vanile iz mahune, verovatno će uočiti veliku razliku. Glavni razlog što se mahuna više ne koristi, je izuzetno visoka cena. Mahuna vanile je plod orhideje. Prodaje se u staklenim epruvetama. Kada se koristi u kulinarstvu, potrebno je mahunu iseći po dužini, te iz sredine izvaditi semenke vanile ( imaju neodoljivu aromu), dok se ostatak mahune može staviti u kutiju sa šećerom.
Limunova kora
Još jedan od nezaobilaznih sastojaka domaćih kolača. Opšte poznata su po zdravlje korisna svojstva limuna. Mnogi nutricionisti upozoravaju, da se po branju, u cilju očuvanja svežine, limun prska raznim pesticidima. Stoga je preporučljivo koristiti u ovu svrhu limunovu koru organskog limuna ili neprskanog.
Cimet, karanfilić, muskatni oraščić i anis imaju zajedničko svojstvo u otklanjanju digestivnih problema, koji tokom praznika mogu da budu učestali, zbog veće konzumacije raznovrsne hrane.
Recepti
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |