Možda vaše dete uspeva da uradi sve što se od njega očekuje ali ako je u toku rada haotično i pod stresom ono nikada neće biti opušteno. Pomozite mu da svoje obaveze organizuje i osećaće se rasterećenije i zadovoljno sobom.
Saveti za bolju organizaciju su jednostavni a mnoge od njih možete primeniti i na sebe.
Porodični kalendar
Napravite porodični kalendar. Upisujte redovno vaše aktivnosti i pratite aktivnosti ostalih. Ohrabrujte dete da upiše sopstvene planove i pozivajte se na kalendar prilikom planiranja. Tokom nedeljnog ručka možete zajedno sa ukućanima proveriti i ažurirati kalandar.
Foto via www.frommygreydeskblog.com.
Liste zadataka
Uvedite liste zadataka. Zadaci kao što su „ 3 stvari koje treba da se urade pre nego sto odes u skolu“, „Šta poneti na trening“. Zajedničko kreiranje i korišćenje liste zadataka pomoći će detetu da razvije strategije za obavljanje zadataka i organizuje svoje vreme.
Foto via imom.com.
Sortiranje i kategorizacija
Uključite poslove koji podrazumevaju sortiranje i kategorizaciju. Sortiranje fotografija, pakovanje sudova u mašinu ili pražnjenje iste, odlazak u prodavnicu i druge aktivnosti podstiču pripremu, planiranje, izradu liste a to su i važne stvari za organizaciju.
Večernje pripremanje
Znate onu staru: „sve što možeš danas ne ostavljaj za sutra“? Ovo naročito važi za pripremanje stvari za sledeći dan. Naučite dete da uveče spakuje svoje knjige i dan će krenuti opuštenije. Možda je ovo teško za oboje ali, ako postane navika, biće vam od velike pomoći.
Dečiji planer
Kupite ili napravite detetu planer. Povedite ga sa sobom u kupovinu kako bi izabrao onaj koji želi i imao dobar razlog da ga koristi. Posedovanje planera pokazaće detetu da cenite njegovo vreme i podstaknuće ga da pravi raspored. Potrudite se da obaveze budu usklađene sa listom porodičnog kalendara da ne bi došlo do konflikta.
Foto: Uradi sam planer via eighteen25.blogspot.com
Organizovani materijal
Organizujete školske stvari. Pobrinite se da dete slaže beleške, ocenjene radove, slike sa likovnog i dokumenta u posebne fascikle i registratore. Potrudite se da zajedno pred spavanje proverite ranac i svake nedelje se pobrinite da ne zaboravi da prođe kroz stvari i sortira ih.
Foto via www.bhg.com.
Vreme za zadatke
Uspostavite rutinsko obavljanja domaćeg zadatka. Pomozite detetu da napravi „vreme za domaći“ i svoj prostor za rad – bilo da je to u njegovoj sobi ili na kuhinjskom stolu. Podstaknite ga da se pridržava rasporeda i kada nema domaći (može da čita, proverava podsetnik ili slično)
Alat za domaći
Kutija za alat za domaći . Popunite kutiju sa kancelarijskim materijalom i podsetite vaše dete da iznova proverava skladišni prostor i snabdeva ga po potrebi. Na taj način će uvek imati pri ruci olovke, papire, lenjir, lepak i ostale sitnice koje mu trebaju za obavljanje zadataka.
Foto via thatsmyletter.blogspot.com.
Praćenje uputstava
Kuvajte zajedno. Na taj način ćete proći kroz bitne lekcije kao što su praćenje uputstva, merenje, sortiranje sastojaka, upotrebu vremena – sve bitne elemente za organizaciju. Uposlite dete i u planiranje obroka i podstaknite ga da zajedno pravite listu za kupovinu.
Dečije kolekcije
Ohrabrite interese za sakupljanje. Ako vaše dete ima posebne interese podstaknite ga da napravi i organizuje kolekciju. To može biti čak i nešto besplatno kao što je lišće, insekti, salvete, stene ili poštanske markice i sl. Kroz igru naučiće da sortira, klasifikuje i organizuje.
Nagrade
Nagradite ga i pružite mu podršku u organizaciji zadataka. Dete može da organizaciju shvati kao izazov zato mu pomozite da bude bolji i razvije rutinu i obavezno ga nagradite rečima podrške.
Organizacija garderobera
Koristite kutije i druga pomoćna sredstva za organizaciju garderobera. Za sve postoji mesto i detetu će se dopasti da nađe uvek sve uredno sortirano i na svom mesu. Ubacite sređivanje kao dnevnu rutinu.
Koliko je organizovano vaše dete? A vi?
Foto via ashleyannphotography.com.