Naučite dete da se samo zabavi i pobedi dosadu

3min
Sa izazovom poznatim pod imenom „dosada“ deca će se sretati u životu veoma često. Iz ovog razloga, pronalaženje načina na koji mogu da izađu na kraj sa njom je važna životna lekcija....

Današnja deca na višak slobodnog vremena često reaguju uključivanjem računara, gledanjem televizije ili igranjem igrica, a kad i sve to ne upali, umeju da se požale roditeljima kako im je dosadno. Imajte na umu da se navike i veštine stečene u detinjstvu zadržavaju čitav život, pa pokušajte da baš ovaj raspust iskoristite za to da pomognete deci da razviju kreativno razmišljanje, pronalaženje načina za rešenje problema i snalažljivost.

Sa izazovom poznatim pod imenom „dosada“ će se sretati u životu veoma često, pa je pronalaženje načina na koji mogu da izađu na kraj sa njom važna životna lekcija. Pomozite im zato da nauče kako mogu da je pobede i zabave se ponekad i sami i uživaju u svom društvu.

 

 

Naučite dete kako da se zabavi samo

Svako dete je priča za sebe, neka se odlično zabavljaju i igraju sama, dok neku treba naučiti kako da prave sebi društvo. Ako se vaše dete nakon dva minuta igranja vraća do vas, definitivno treba da ga naučite kako da se igra samo. Odaberite igru koja će detetu biti zanimljiva, sastavljanje slagalice za mlađe dete ili rešavanje logičkih igrica za starije i prvo mu pokažite kako se igrica igra, zatim ga posmatrajte kako se samo bavi tim izazovom i na kraju ga pustite da se samo pozabavi  igrom.

 

Postavite osnovna pravila

Odredite maksimalno vreme koje dete može da provede u gledanju TV programa ili igranju igrica. Dete uzrasta od 8 do 17 godina ume da provede skoro osam sati koristeći neki elektronski uređaj. Za početak, posmatrajte navike deteta i utvrdite koliko vremena ono stvarno provodi na taj način. Odredite razuman limit za surfovanje po internetu i gledanje omiljenog TV programa. Kada odredite granicu, počnite da sprovodite tu odluku odmah i bez izuzetaka kako bi vaše dete imalo jasnu predstavu o vašim očekivanjima. Znajte da se i ovaj način ponašanja modeluje prema vašem ponašanju i navikama. Ako vi sami slobodno vreme provodite na kauču ispred televizora, ne očekujte uspeh u odvikavanu deteta od istog. Takođe, kada ukidate TV program, ponudite detetu alternative, za ideje pogledajte članak Isključite televizor i uključite se u život svoje porodice.

 

Naviknite dete da niste uvek tu

Dete od jedne do tri godine svakako ne može samo da se zabavlja i to se od njega ni ne očekuje, ali poželećete da postepeno navikavate dete na to da niste uvek prisutni vrlo brzo. Ne samo da vi nećete moći da budete uvek tu, već dete mora da počne da uči da bude samostalno u igri i provođenju vremena čim vidite da je spremno za tu lekciju.  Počnite sa privikavanjem deteta da na kratko niste sa njim u igri, ostavite ga na primer da crta i kažite mu „Vraćam se za par minuta. Jedva čekam da vidim šta ćeš da nacrtaš dok se ne vratim, iznenadi mamu!“ Održite reč i zaista izađite iz prostorije, ali kad se vratite posvetite se tome što je dete uradilo i pohvalite ga. Postepeno možete da povećavate period odsustva, ili ako dete još nije spremno da ostane samo, možete da budete u istoj prostoriji samo ne upravljajući svaki njegov pokret.

 

Ključan faktor u pomaganju detetu da se osamostali u igri i popunjavanju vremena je da pronađete aktivnosti koje će ga zabaviti i držati mu pažnju. Tajna je u tome da aktivnosti budu prilagođene dečjem rasponu pažnje, sposobnostima i uzrastu.

 

Da li vaše dete ume da se igra samo? Koliko dugo može tako da se zabavlja?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *