Navika koja će vam promeniti život

3min
Dr Džon Dž. Rejti (John J. Ratey) u svojoj popularnoj knjizi pod nazivom Spark (Varnica) vežbanje naziva ,,najmoćnijim sredstvom koje imate za optimizaciju funkcije mozga’’. Rejti je vanredni...

 

Šta bi bilo kad bi postojala jedna navika koja može da ostvari sve ovo:

 

  • poboljša sposobnost učenja i stvara moždane ćelije
  • umanji stres, bes, aksioznost i depresiju
  • poboljša koncentraciju, pažnju i budnost
  • popravi raspoloženje
  • razvije samokontrolu, otpornost i motivaciju
  • podstakne samopouzdanje i društvenu aktivnost
  • smanji rizik od poremećaja vezanih za starost kao što su Alchajmerova bolest, Parkinsonova bolest i drugi oblici demencije
  • Da ne pominjemo jačanje kardiovaskularnog sistema, smanjenje krvnog pritiska, regulaciju nivoa glukoze, jačanje imunološkog sistema i kostiju.

 

Ako bi jedna navika mogla da postigne sve ovo, da li bi postala deo vašeg načina života? Ispostavlja se da ova navika postoji i da je naučno dokazano da postiže sve navedeno – zove se VEŽBANJE. 

 

Ako želite da znate šta treba da radite, evo režima vežbanja kog Rejti preporučuje za optimalnu funkciju mozga:

 

  • Najmanje što možemo je da sledimo preporuke za javno zdravlje koje pozivaju na neku vrstu aerobne aktivnosti umerenog intenziteta u trajanju od 30 minuta najmanje pet dana u nedelji.
  • Prema rečima Rejtija, još bolje je da se bavimo nekom vrstom aerobne aktivnosti šest dana u nedelji, u trajanju od 45 minuta do sat vremena. Pritom, četiri dana u nedelji ta aktivnost treba da bude duža i umerenog intenziteta (65-75 odsto maksimalnog pulsa) a dva dana kraća i visokog intenziteta (75-90 odsto). Vodite računa da dani aktivnosti visokog intenziteta ne budu jedan za drugim kako bi se telo i mozak oporavili.
  • Aerobne vežbe kao što su trčanje, vožnja bicikla ili plivanje su odlične, ali najbolja vrsta aerobne aktivnosti je u stvari ona koju zaista možete da ugradite u svoj način života. Ako niste bili aktivni neko vreme, najbolji način da počnete je da počnete da šetate.  
     

     

    Vežbanje je neverovatno moćno i za um i za telo. Budni smo najmanje 16 sati dnevno. Samo jedan sat (ili čak pola sata) vežbanja će biti najvažnija stvar koju ste uradili tokom celog dana!

     
  • U danima sa kraćim aktivnostima visokog intenziteta, dodajte neku vrstu treninga snage ili otpora da biste razvili mišiće, ojačali kosti i zaštitili zglobove (radite tri serije vežbi sa tegovima sa 10-15 ponavljanja).
  • Obratite pažnju da ubacujete složenije aktivnosti koje razvijaju veštine, predstavljaju izazov za mozak i pomažu vam da ostanete okretni – na primer planinarenje, borilačke veštine, gimnastika, ples, joga, pilates ili vežbe ravnoteže. Sportovi sa reketom su posebno dobri zato što istovremeno utiču na kardiovaskularni sistem i mozak. Prema rečima Rejtija, ,,kombinacija izazova za mozak i telo ima jači pozitivan efekat nego samo aerobne vežbe’’.
  • Rejti govori o prednostima vežbanja sa drugima. Društvena interakcija je odlična za zdravlje, smanjuje stres i podstiče motivaciju. ,,Vežbanje stvara gradivni materijal za učenje a društvena interakcija ga cementira’’, kaže Rejti. Zato razmislite da se pridružite grupi za vežbanje kako biste se pokrenuli i ostali aktivni.

 

Opšti savet koji Rejti daje jeste da ,,uđete u formu i onda nastavite da pred sebe postavljate izazove’’. On savetuje da radite nešto skoro svakog dana ali da imate fleksibilan program i da ga prilagođavate isprobavanju novih stvari.  

 

 

Izvor: huffingtonpost.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *