Sigurno ste čuli da je neko u vašoj okolini rekao da jede sve manje, fizički je aktivan, ali da još uvek ne može da smrša. Da li ste mu/joj poverovali?
Kada znamo da je za mršavljenje potrebno umanjiti unos energije i pojačati njenu potrošnju, nezamislivo nam je da neko ne mrša a da pritom veoma malo jede.
Naš organizam je kompleksna mašina, čiji je cilj da preživi i još uvek ne razumemo u potpunosti sve njegove mehanizme.
Šta je razlog nemršavljenja tokom strogih dijeta?
Neprekidno ponavljanje restriktivnih dijeta negativno utiče na proizvodnju hormona gladi (grelin) i sitosti (leptin), što dovodi do većeg rizika od prejedanja u nekom momentu.
Nekoliko dana drastičnog smanjenja kalorijskog unosa neće izazvati negativne promene. Međutim, kod onih koji redovno unose daleko manje energije od dnevnih potreba, organizam prelazi u stanje preživljavanja. Tada dolazi do usporavanja metabolizma, čuvanja rezervi energije i dodatnog skladištenja masti.
Stanje preživljavanja izaziva i mišićni katabolizam, naročito kod onih koji su fizički aktivni. Nedovoljan unos kalorija ili proteina dovodi do razlaganja jedne mišićne grupe za izgradnju i oporavak grupe mišića koja je bila fizički aktivna.
Generalna preporuka za zdrav i trajan gubitak viška kilograma je smanjenje dnevnog energetskog unosa za 400 do 500 kalorija kod gojaznih osoba.
Kada je organizma u stanju preživljavanja, može doći i do:
-
Drastičng smanjenja krvnog pritiska, otkucaja srca i aritmije
-
Neravnoteže elektrolita
-
Kamenčića u žučnoj kesi
-
Pojačanog opadanja kose
-
Krtih noktiju
-
Oticanja zglobova
-
I još mnogih drugih problema
Kalorije nisu vaši neprijatelji, oni su neizostavni deo zdravog života. Određeni broj kalorija je potreban samo za održavanje bazalnog metabolizma, potrebe organizma u stanju mirovanja.
Umesto strogih restriktivnih dijeta, trajno promenite loše životne navike. Stavite akcenat na:
-
redovne obroke koji su bogati punovrednim hranljivim materijama
-
slaganje namirnica po tanjiru koji se deli na četiri dela (jedan deo se ispunjava proteinima, drugi skrobnim ugljenim hidratima, a preostala dva povrćem)
-
unošenje dovoljne količine tečnosti
-
bavlje fizičkom aktivnošću minimum 3 puta nedeljno
Ukoliko i dalje ne vidite rezultate, ne ustručavajte se da potražite mišljenje stručnjaka, nutricioniste.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan