Šećerna bolest ili dijabetes (lat. diabetes mellitus) je hronični, neizlečivi sistemski poremećaj metabolizma, koji se karakteriše trajno povišenim nivoom glukoze u krvi. Uglavnom je uslovljen naslednim faktorima, a nastaje zbog smanjene sekrecije ili smanjenog biološkog dejstva hormona insulina, odnosno u kombinaciji ova dva faktora. Taj nedostatak ometa razmenu ugljenih hidrata, masti i belančevina u organizmu, a nakon dužeg vremena utiče i na strukturu i funkciju krvnih sudova, živaca i drugih vitalnih organa i organskih sistema.
Šećerna bolest ispoljava negativan efekat i na kožu, koja je zbog slabe prokrvljenosti suva, osetljivija i sklona infekcijama. Kožne infekcije kod osoba sa šećernom bolešću duže traju i teže se leče, tako da je neophodno sprečiti njihovu pojavu.
Pogrešne navike u čišćenju i nezi mogu negativno uticati na stanje kože. Zato je važno znati šta šteti, a šta koristi koži. I pored stalnih diskusija da li kod suve kože uopšte treba primenjivati sredstva za čišćenje, činjenica je da se pravilnim odabirom i upotrebom odgovarajućih preparata stanje kože može popraviti, a prirodna hidrolipidna barijera kože povratiti i očuvati.
Suvu kožu ne treba prati prečesto. Dovoljno je tuširanje na drugi dan, u trajanju do 10 minuta, ne preterano toplom vodom. Prilikom tuširanja najbolje je koristiti uljane kupke, a ako to nije moguće, onda blage kupke koje imaju pH vrednost 5.5, što odgovara kiselosti prirodnog hidrolipidnog omotača kože. Takva sredstva za pranje i kupanje se nazivaju sindeti, i obuhvataju emulzije za pranje, uljne kupke i dodatke za kupke. Ovi proizvodi sadrže dodatne masne komponente za obnavljanje kože i čuvanje hidrolipidnog omotača. Sapune treba izbegavati, jer je njihova pH vrednost u opsegu baza, pa uništavaju kiselu hodrolipidnu barijeru kože.
Nakon tuširanja je neophodno primeniti mleko za telo kojim se dodatno hidrira koža i izbegava njeno pucanje i stvaranje mikrotrauma koje se mogu inficirati. Za suvu kožu su prikladna mleka, kreme i losioni sa ureom, koja pruža neophodnu vlažnost koži, smanjuje perutanje i ublažava osećaj zategnutosti. U preparatima za negu suve kože je poželjno prisustvo lipida, esencijalnih ili u obliku fitosterola, zatim polisaharida i pantenola. Svi navedeni sastojci vlaže i obnavljaju kožu, pomažu očuvanje lipidnog sloja i prirodne barijere kože.
Poseban problem kod osoba sa šećerom bolešću je nega stopala. Naime, kod osoba koje duže vremena pate od šećerne bolesto se često viđaju bezbolne rane na tabanima, palcu, prednjem delu stopala, peti, koje su duboke i više od jednog centimetra nemaju direktne veze sa gangrenom, ali mogu da predstavljaju ulazna vrata za infekciju i pojavu zapaljenja okolnog tkiva. Takođe, kod osoba sa šećernom bolešću je povećana sklonost ka nastanku gljivičnih infekcija stopala. Stoga je nega stopala ključno bitna. Redovno pranje toplom vodom i blagim sredstvima za pranje, zatim detaljno sušenje kojem sledi primena krema za stopala sa ureom predstavlja osnovu prevencije nastanka rana i infekcija na stopalima.
Povodom 14. novembra – Svetskog dana borbe protiv dijabetesa, otpočeta je akcijska prodaja Sebamed i SVR preparata za negu suve kože kod osoba sa dijabetesom. Preparate na akciji možete naći u državnim apotekama u Beogradu, Nišu, Užicu, Somboru i svim Celsius apotekama. Akcija će trajati do 30. Novembra.
Za listu preparata pitajte farmaceuta u apoteci na kojoj je istaknut poster na slici.
SebaMed medicinska kozmetika više od 50 godina predstavlja standard u nezi kože. Rezultati primene, kao i procena efikasnosti i bezbednosti SebaMed medicinske kozmetike su objavljeni u preko 150 članaka u međunarodnoj stručnoj medicinskoj literaturi. |