Nekom svekrva, a nekom svekr(i)va

3min
Po nepisanom pravilu vaš odnos sa njegovom majkom često je težak. Ili je naglašeno distancirana ili je usiljena prijateljica. Evo pet klasičnih slučajeva i saveta kako da se...

Po nepisanom pravilu vaš odnos sa njegovom majkom često je težak. Ili je naglašeno distancirana ili je usiljena prijateljica. Evo pet klasičnih slučajeva i saveta kako da se ponašate.


 


Svaka treća žena ima velikih problema sa majkom svog partnera. Sa ocem je uvek manje problema ili ih uopšte nema. Majka u odgoju uvek ima glavnu ulogu. Proces u kojem sin želi da raskine „pupčanu vrpcu“ kojom je vezan za majku njoj vrlo teško pada.



SAVEZNICA:

Ona je u početku oduševljena novom prijateljicom svog sina, ceni je, sa njom ima određene planove vrlo često bez sina. Ona posredstvom vas ostvaruje svoje ciljeve: „Reci mu neka obuče nešto lepo. Tebe će poslušati.“, ili „Ne čini li ti se da previše pije?“ Ko nakon takvog provociranja utiče na partnera, čini grešku jer će doći do problema.

Savet psihologa: Najbolje sredstvo je otvorenost – objasnite majci da niste spremni da učestvujete u njenim manevrima. I partner takođe mora biti upoznat sa majčinim zahtevima. Ukoliko partner stvarno ima mane, on mora sam da ih promeni. Partnerka u tome mora da ga podrži, a ne da sklapa pakt sa njegovom majkom, i to najčešće iza njegovih leđa.




SVEZNALICA: Ona zna kako će šnicla biti sočnija, gdje je odeća najjeftinija, kad je najbolje vreme za letovanje i kako se najbolje brinuti o deci. Ona ne krije da je u svim životnim situacijama kompetentnija od snahe, jer šta je 20 i više godina odgovaralo njenom sinu, ne može se tako lako promeniti. Naravno, ona zna da on sada živi sopstveni život, ali ne može se sa tim pomiriti.

Savet psihologa: Ko se upusti u borbu, stvoriće još više materijala da produbi konflikt. U ovakvoj situaciji najbolje je reagovati trezveno, a ne osećati se ugroženo. Na primer „Tako sočne šnicle nisam jela nigde, ali bih radije isprobala novi recept.“ Ukoliko ova priča ne prođe, pomoći će jedino rečenica: „U potpunosti shvatam šta ste hteli, ali mi smo odlučili drugačije.“




REZERVISANA: Kada dođe u posetu, razgovora samo sa svojim sinom. Zove ga telefonom, dok za vas ima samo nekoliko stereotipnih rečenica. Njena distanca uznemirava i vređa. Uzrok je često beznačajan. Teškoće u konverzaciji često nastaju zato što je majka nesigurna, baš kao i partnerka njenog sina. Ili, ona je mnogo volela bivšu devojku svog sina i teško joj je da se navikne na novu osobu.

Savet psihologa: Napravite prvi korak, koji će razbiti napetu atmosferu, nazovite je ili posetite. Ukoliko odnos ostane i dalje hladan, ništa neće pomoći. Ono što se može učiniti je smanjiti viđanja na što manju meru. Nemojte prebacivati partneru kako je njegova majka nemoguća, to će škoditi vezi. Svaki čovek je osetljiv na opaske o svojoj porodici, pogotovo majci.




PRIVRŽENA: Njena je rečenica: „Nikada nemate vremena za mene!“. Ona bi najradije svakodnevno dolazila u posetu, peglala košulje svoga sina, kuvala za njega i tako „pomagala“ paru. Ukoliko oni to odbiju, razboleće se, a u najboljem slučaju postaće depresivna i pokušaće svom miljeniku da nametne osećaj krivice. Delikatan je to slučaj, pogotovo ukoliko je majka razvedena ili udovica.

Savet psihologa: Rešenje u ovom slučaju može biti samo kompromis, jer ukoliko sin odbije majčine ljubaznosti, majka „pada u komu“. Stoga treba učiniti obrnuto, majku uključiti u društvo, poslati je na grupni izlet i tako joj dati priliku da sklopi nova poznanstva.




INTRIGANTNA: Pakosna vrsta privržene majke. Ona nastoji da pokaže kako partnerka sve radi pogrešno, od posla do čuvanja dece. Uzrok takvom ponašanju je strah da će zauvek izgubiti sina.

Savet psihologa: Otvoreni razgovor se u ovakvom slučaju ne može izbeći. Osnovno je da on mora biti na strani svoje partnerke i to majci mora jasno dati do znanja.




U kom imenu prepoznajete vašu svekrvu? Da li se slažete sa savetom psihologa?


Izvor: Žena sam ja


Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *