Doktori su istraživali razloge zbog kojih žene izbegavaju test i zašto je neophodno da se oni prevaziđu. Imajte ih u vidu, bilo da se radi o vama ili vašim prijateljicama ili deci. Evo koji su najčešći izgovori neodlaska na PAPA test:
„Previše sam zauzeta i nemam vremena da odem kod ginekologa.“
Ovo je najčešći izgovor. U stvari, ovde se obično radi o strahu. Neredovan odlazak na preglede izaziva strah i nesigurnost. Ženama se čini lakše da odlože odlazak lekaru pod izgovorom da nemaju vremena. Istina je zapravo da, na isti način kao što nalazimo vreme za mnoge druge, manje bitne, stvari, možemo da izdvojimo i sat vremena za posetu ginekologu i obavljanje testa koji nam možda može spasiti život. Test se može uraditi uvek, bilo kog dana u mesecu osim onda kada imamo ciklus.
Dakle, možete ga zakazati već danas a uraditi koliko sutra!
„Test je bolan.“
Ovo apsolutno nije tačno. Može biti malo neugodno ali kako bi se neprijatnost svela na minimum važno je samo opustiti se i ne praviti kontrakcije.
„Nepriijatno mi je da radim test i sramota me je.“
Često se iza ovog izgovora krije loš odnos između doktora i pacijenta. Izbor ginekologa je jako važan: ako je to osoba koja uliva sigurnost i opušta, biće lakše uspostaviti otvoreniji odnos i raščistiti nedoumice kroz razgovor. Ginekolozi svaki dan rade sa ženama i njihovim intimnim delovima i upoznati su sa strahovima pacijentkinja. Otvoreno razgovarajte, prenesite vaše strahove i sumnje i, na kraju, ako niste zadovoljni vašim ginekologom – promenite ga!
Kolposkopija
„Kolposkopijom mi je pronađena ranica na grliću pored prisutnog polipa. Uradila sam tri PAPA testa na tri klinike i sva tri rezultata su bila dobra tj. 2. grupa. Polip je morao hirurškim putem da se odstrani, te je tom prilikom urađena i biopsija ranice gde je ustanovljen H-SIL, CIN 3 tj. vrlo visok stepen izmenjenih ćelija ili pred kancer! Urađena je konizacija tj. odstranjen deo grlića i urađen histo-patološki nalaz, rezultat takođe H-SIL CIN 3. Velikom srećom ishod je dobar tj. odličan – izbegnuto je najgore! Naravoučenije: Ne samo raditi redovno PAP test – to je najmanje što možemo, već raditi redovno i kolposkopiju, ići redovno kod dobrog ginekologa i ne libiti se ići i na biopsiju ako je to preporuka. Halo, žene, devojke – probudite se na vreme!“, poruka je mame koja je svoje iskustvo prenela redakciji pod pseudonimom Blondie.
„Ne verujem u rezultate testa.“
Rezultati PAPA testa su pouzdani, a greške su stvarno minimalne. Najveća prednost redovnog podvrgavanja testu je otkrivanje eventualnog kancera na vreme. Bilo kakve greške su danas svedene na minimum i ne mogu biti opravdanje izbegavanja testa.
Ginekološki pregled
„Plašim se da otkrijem da imam rak. Više volim da ne znam.“
Odbijanje pregleda iz ovog razloga traje samo do momenta kada znake postojanja raka ne bude više moguće ignorisati. Ovakvo razmišljanje treba prevazići uz pomoć ginekologa i, po potrebi, psihijatra. Uvek imajte na umu da je procenat izlečenja značajno veći ukoliko je eventualni rak u početnoj fazi, kada je moguće podvrgnuti se terapijama i postići dobre rezultate. Stoga je bolje prevazići strah i ići na kontrole.
„Za vest da sam dobila rak grlića materice saznala sam posle biopsije na koju me je uputila ginekolog nakon što je rezultat PAPA testa bila 3a grupa. Vest sam primila teško, što je i bilo normalno, s obzirom, da sam se ja uvek osećala dobro, nisam imala neke prateće bolesti, te je sve bio ogroman šok. Moj prijatelj, koji je inače lekar, saopštio mi je celu priču sa stručnog aspekta, ali sa mnogo razumevanja i saosećanja uz poruku da nam predstoji teška borba, ali da ćemo je izgurati. Te njegove reči su mi bile najveća podrška i ohrabrenje. Međutim, kako je to bio mart mesec prošle godine, početak korone, vanredno stanje i prepune bolnice, ogroman strah je bio neminovan.“, priča Milica Jevtić (31), pacijentkinja i članica Udruženja građana „Ženski centar Milica“ koje joj je pomoglo da u rekordnom roku dođe to potrebne zdravstvene konsultacije i u čiji je rad sada aktivno uključena.
„Radila sam test pre 3 godine. Čak i ako preskočim jedan ništa se neće desiti.“
Istraživanja pokazuju da je 56% tumora na grliću materice prisutno kod žena koje su preskočile barem jedan PAPA test. Razlog je jednostavan: ovaj tip raka se razvija jako sporo, nekada čak i 15 godina posle pojava prvih znakova. Ali, može se formirati i brže, na primer tokom 5-6 godina. Dakle, ukoliko se ne poštuje razmak između pregleda, postoji rizik da se tumor otkrije u poodmakloj fazi. Zapamtite da je bolje što ranije otkrivanje jer su šanse za izlečenje mnogo veće. Neka taj razlog pobedi sve strahove!
Rano otkriće eventualne bolesti je već pola izlečenja
„Imam 27 godina i majka sam troje dece (8 i 2 godine i bebica 2 meseca). U poslednjoj trudnoći otkriven mi je karcinom grlića materice iako sam sve PAPA test kontrole radila redovno. Za dva dana čeka me operacija, ali sam srećna što sam ga otkrila na vreme, tako da se stvar još uvek može spasiti! Biti dobra majka mogu jedino ako sam zdrava! Zato svim ženama poručujem: Redovna kontrola je pola puta do zdravlja. Brinite o sebi!“, poručuje mama Zvezdana.
A šta je najbolja prevencija raka grlića materice?
Pored redovnih, preventivnih pregleda, treba da:
- Vodite računa o svom zdravlju, jačajte imunitet tako što ćete se zdravo hraniti i baviti se sportom
- Uklonite stres iz svog života, smejte se i razmišljajte pozitivno
- Prestanete da pušite ako imate tu lošu naviku
- Za devojčice je bolje da seksualne odnose odlože do posle puberteta
- Koristite zaštitu tokom seksualnih odnosa
- Deci prenosite informacije o seksu i zaštiti kao i o HPV virusu o kom i sami treba da se informišete.
„Tek nakon dijagnoze raka grlića materice je moje znanje o HPV virusu mnogo veće – Infekcija Humanim papilomavirusom (HPV) danas se smatra najvažnijim faktorom rizika i preduslovom za nastanak karcinoma grlića materice. Period inkubacije kreće se od nekoliko nedelja do više meseci. HPV virus je toliko rasprostranjen da je većina odraslih (oko 70% ljudi) nekada u svom životu imala HPV infekciju. Primarna infekcija HPV virusom obično ne daje nikakve simptome i većina inficiranih stvori antitela, a da nije ni svesna da je bila zaražena. U nekim slučajevima HPV infekcija može se održavati bez ikakvih simptoma i više godina. Zbog toga je veoma teško sa sigurnošću reći kada i kako je došlo do infekcije. Međutim, samo HPV infekcija nije dovoljna da se razvije karcinom. Da bi kod perzistentne infekcije počeo proces karcinogeneze, neophodno je da postoje dodatni faktori od kojih su najvažniji oslabljen imunitet. Ono što je i te kako bitno jeste da se otkloni stigma da su žene koje imaju HPV promiskuitetne i da se one gledaju u pežorativnom kontekstu. HPV mogu da dobiju svi i muškarci i žene koji su seksalno aktivni. Najvažnije je raditi na prevenciji, a to je edukacija žena.“, kaže članica Udruženja građana „Ženski centar Milica“.
Pomozite ženama kojima je dijagnostifikovan kancer grlića materice podrškom kampanje #PružiRuku
U periodu od 1. aprila do 31. maja 2021. kupovinom bilo kojeg Libresse proizvoda biće donirano 3,3 RSD Udruženju građana Ženski centar „Milica“ za pomoć ženama obolelim od raka grlića maternice.
Od prikupljenih sredstava finansiraće se rad Nacionalnog centra Milica kroz pružanje iskustvene podrške i stručnih konsultacija sa lekarima, putem telefona, online platforme i lično kao i ostali urgentni vidovi podrške ženama obolelim od raka grlića materice dok prolaze kroz proces lečenja.
Ovim projektom Libresse želi da pruži podršku svim ženama kojima je dijagnostikovan rak grlića materice i da eliminiše sram i stigmu povezane sa ovom bolešću. Pored toga, ističe se i važnost preventivnih zdravstvenih pregleda, čime se povećavaju šanse za rano dijagnostikovanje i smanjuje rizik od smrtnog ishoda.
Libresse se neće zaustaviti sve dok svi tabui ne budu uklonjeni iz društva i dok sve žene ne budu mogle da žive bez straha.
Više na: Libresse.rs