Novo određivanje prioriteta

3min
Ukoliko osećate pritisak i stres svakodnevno, nervozni ste jer ne znate na koju ćete stranu i šta ćete pre da završite, zastanite. Udahnite duboko i pre svega prihvatite činjenicu da ćete uvek...

Ukoliko osećate pritisak i stres svakodnevno, nervozni ste jer ne znate na koju ćete stranu i šta ćete pre da završite, zastanite. Udahnite duboko i pre svega prihvatite činjenicu da ćete uvek biti veoma zauzeti. A zatim primenite novi princip reorganizacije prioriteta. Procenite ih i ponovo se organizujte. Za ovo ce vam biti potrebna kritička promena pogleda na stvari.



Nisu sve stvari u životu podjednako važne. Da bi današnji moderan čovek bio zdrav i odmoran, s jedne, i efikasan u obavljanju svojih aktivnosti, s druge strane, mora znati da pravi odgovarajuće prioritete.


Ova veština nije uvek bila potrebna. U čak, ne tako dalekoj, prošlosti, živelo se mnogo sporije i u životu ljudi nije bilo previše aktivnosti koje moraju da stanu u jedan dan, kao što je to danas slučaj. Moderni čovek pati od stalnog manjka vremena i energije kojima raspolaže. Istovremeno, preplavljen je količinom informacija koje prima. Smatra se da čovek današnjice dobije u toku nekoliko dana više informacija nego neko ko je živeo u XIX veku, za ceo život. Zato je veština postavljanja prioriteta važnija nego ikada.


Evo predloga za postavljanje prioriteta. Popunite tabelu aktivnostima iz jučerasnjeg ili današnjeg dana:



 

Bitno

 

Nije bitno


Hitno





Nije hitno





Hitno je ono što ima fiksirani vremenski rok u kome se mora obaviti.

Nije hitno je ono što se može obaviti i danas, a može i sutra ili prekosutra, bez negativnih posledica.

Bitno je ono što vam je važno (ili zato što u tome uživate ili zato što bi posledice neizvršavanja bile jako negativne i želite po svaku cenu da ih izbegnete)

Nije bitno je sve ono što vama lično nije važno i nema posledice za neizvršavanje.


Popunite tabelu svim svojim aktivnostima, od jutarnjih do večernjih. Polje gde se ukrštaju Hitno i Bitno označava oblast stresa, zato što su u pitanju važne aktivnosti koje su istovremeno vremenski ograničene, gde probijanje vremenskog ograničenja ima negativne posledice. Npr, sačekivanje autobusa kojim se dete vraća sa rekreativne nastave.


Polje gde se ukrštaju Hitno i Nije bitno označava oblast koju zovemo obaveze, drugim rečima aktivnosti koje radimo za druge (dok nama samima nisu važne), a istovremeno su skopčane sa vremenskim ograničenjima. Npr, dočekivanje paketa sa dalju rođaku iz unutrašnjosti na autobuskoj stanici.


Polje gde se ukrštaju Nije hitno i Bitno označava oblast zadovoljstva tj. aktivnosti koje su za nas smislene. Npr, pravljenje žurke povodom proslave rođendana ili neke druge prilike.


Polje gde se ukrštaju Nije hitno i Nije bitno označava razne aktivnosti koje nam nisu ni bitne, niti su vremenski ograničene. Npr, odlaganje zimske gardarebe s proleća ili peglanje nagomilanog veša.


Pokušajte da se kritički preispitate. Koliko stvari ulazi u oblast stresa? Da li su svakodnevne obaveze usklađene sa zadovoljstvima? Koliko stvari iz polja Nije hitno i Nije bitno može ipak da vas optereti? Da li možete da podelite sa nekim deo obaveza?



Autor: Tatjana Šešum, psihoterapeut, homeopata, praktičar cvetnih esencija i mama.  www.psihokomunikacije. com

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *