Kada muškarac čuje da stiže beba može da reaguje na različite načine. Pre nego što vas njegova reakcija potpuno razočara treba da znate šta je ono što budućeg tatu muči i sve će vam postati mnogo jasnije. Što je najvažnije, možete mu i pomoći.
Prvi pokazatelji straha se možda ni neće javiti pre nego što beba stigne da bi se tek tada po glavi motalo milion pitanja na koje novi tatica nema odgovor. Kako će znati da je beba gladna? Šta ovo znači za njegov socijalni ili seksualni život? I naravno, gde će naći sav novac koji je potreban za bebu? Muškarci bi trebalo da imaju sva rešenja ali su mnogi potpuno nespremni za izazove roditeljstva. Upravo zbog ovoga im je potrebna pomoć mama! Evo kako da mu pomognete:
1. “Kako ćemo pokriti sve troškove oko dolaska bebe?”
Dok se mama brine oko dojenja i uvođenja rutine u bebinu svakodnevicu, tata lupa glavu oko toga kako da “nahrani još jedna usta”. On se brine da li će moći da izdržava porodicu od plate i svu tu brigu obično drži za sebe, jer on je muško. Uz ovo opterećenje lako može da ga prođe radost oko dolaska bebe i izgledaće natmureno.
Kako mama da pomogne: Odvojite malo vremena da sednete sa vašim partnerom i porazgovarate o organizaciji budžeta još dok je beba u stomaku. Proširenje porodice znači sigurno povećanje troškova tako da je sav raspoloživi novac potrebno rasporediti i dobro isplanirati. Razmislite o tome koje troškove možete da smanjite (npr.proredite broj odlazaka u restoran). Pri planiranju jaslica i obdaništa razmislite o vašem radnom vremenu, da li je moguća pomoć baka i deka i sl. Od velike pomoći vam može biti i članak Kako upravljati budžetom kad se proširi porodica?
2. “Ja ne znam ništa oko bebe.”
Mame su u očiglednoj prednosti u odnosu na tate jer ne samo da nose bebu u sebi 9 meseci, već i doje i provode više vremena sa njom. Sve ovo im omogućava da se bolje upoznaju. Hranjenje, kupanje, menjanje pelena i maženje su obično mamina uža specijalnost.
Kako mama da pomogne: Porazgovarajte sa novopečenim taticom i objasnite mu da i vi učite stvari usput. Ponavljajte mu koliko je god potrebno da će i on biti odličan u svemu dok god bude trudio. Ako je previše nesiguran objasnite mu npr.kako se menja pelena, ali ga zatim pustite i da proba sam. Najbolje je da vi izađete iz kuće i ostavite ga malo nasamo sa detetom. Dajte mu priliku da sve iskusi “iz prve ruke”. Možda vam se ovo čini kao vatreno krštenje, ali budite sigurni da će biti ponosan na sebe kad shvati da je sasvim sposoban da se sam brine o bebi.
3. “Ne mogu da budem dobar tata i mislim na posao u isto vreme”
Dok mame imaju pravo na 12 meseci porodiljskog odsustva tata može da se nada samo nekolicini slobodnih dana, što mu uopšte ne pomaže da se upozna sa bebom i oseti kao dobar tata.
Kako mama da pomogne: Ohrabrite vašeg dragog da uzme malo odmora ako je potrebno da bi bio tu kada se beba rodi. Ako mu posao ne dozvoljava da „nestane“ na nekoliko dana možete razmisliti zajedno o načinu organizacije i odvajanju vremena i za bebu. Neke tate uspevaju da pomere satnicu i počnu ranije sa poslom kako bi se vratili kući na vreme za kupanjac, večeru i priču.
4. “Nema više provoda, moj dan je ispunjen pelenama.”
Ako je vaš dragi naučio da izlazi nekoliko puta nedeljno sa ortacima i ima svako veče za sebe moraćete da nađete pažljiv i prijatan način da mu saopštite da su potrebne promene.
Kako mama da pomogne: Smirite ga objašnjenjem da oboje imate ravnopravno pravo na izlaske i opuštanje. Možete čak organizovati i redovne izlaske sa prijateljima dok ono drugo čuva decu. Ako znate da vas čeka izlazak moćićete da mu se radujete svake nedelje.
5. “Kada će moja žena pokazati interesovanje za mene?”
Koliko god brižan, pažljiv i pun razumevanja bio vaš dragi on nije zaboravio na seks. Sigurno će mu se ovo pitanje postaviti pre nego vama. Dok ste vi okupirani bebom i svu pažnju usmeravate na nju čekajući da vam se telo vrati u normalu seks vam verovatno nije na pameti. Ali, njemu jeste.
Kako mama da pomogne: Dok ne budete spremni da se ponovo prepustite uživanju u intimnom odnosu sa njim nemojte zaboraviti na poljupce i zagrljaje. Podsetite ga da su i oni isto tako važni i da ne moraju biti samo deo predigre. Isto tako, možete njegovu želju za vama upotrebiti za motivaciju da vam pomogne. Dovoljno je da mu kažete rečenicu tipa: “dušo, čekam te u sobi kad završiš sa sudovima” i da ga obradujete, a sebi da smanjite posao. Kada imate manje posla bićete naklonjeniji romantici. Dokazano je da žene u braku mnogo bolje reaguju na pomoć u kući nego na konstantne komplimente vezane za izgled njihovih grudi.
Šta je brinulo vašeg muškarca i kako ste mu pomogli?