Odgajajmo stvaraoce a ne potrošače

3min
Jedan od najvažnijih zadataka roditelja je da deci pomognu da razvijaju sebe kao stvaraoce. Međutim, u vremenu u kojem živimo to nije lako. Danas su deca često postavljena u ulogu potrošača....

Jedan od najvažnijih zadataka roditelja je da deci pomognu da razvijaju sebe kao stvaraoce. Međutim, u vremenu u kojem živimo to nije lako. Danas su deca često postavljena u ulogu potrošača. Jedno od najvećih tržišta je tržište namenjeno deci – igračke, filmovi i ostali proizvodi koji se nameću kroz reklame. Deca se koriste i da bi se odrasli naterali na potrošnju. Mogu se videti na bilbordima i u velikom broju reklama. Kako vaspitati stvaraoca a ne potrošača?


 


U svom tekstu, “Deca u kontekstu masovne kulture. Život kao zabava i šou predstava.” Verica Sekulić  želi da podstakne odrasle da deci omoguće što više kontakta sa prirodom, prirodnim materijalima ali i umetničkim sadržajima, da bi razvijali maštu, kreativnost i doživljaj sopstvene ljudskosti. Evo šta ona kaže.


Spoj proizvoda i priče

Programi prezentovani deci na njihovim specijalnim kanalima zloupotrebljavaju dečju potrebu za iskustvima o svetu i posebno onu za dobrom pričom, jer su napravljeni na tržišnim principima.  Loš uticaj se odražava najviše u uništavanju same srži svake dobre priče za decu jer ona nije više sama sebi svrha. Danas dobra priča nije sama po sebi dovoljna. Uz nju u paketu idu lutke, posteri, bojanke, igrice i mnogi drugi proizvodi koji donose kapital na osnovu dečjih želja, jer ona se i dalje nakon priče podstiču da nastave da doživljavaju svet mašte prikazan u priči. Deci se, u stvari, oduzima mašta, i njihovi doživljaji ostaju na površini, a dobra zabava nadvladava poruku priče.


Kako sprečiti površnost?

Lek za sprečavanje površnosti doživljaja već u dečjem dobu se nalazi u:


Povezani tekstovi:

Kako naučiti decu da pobede dosadu

Kako odgajati znatiželjnu decu

  • razvijanju osećaja za lepo
  • kritičkog mišljenja
  • zdrave distance između svoje svesti i sredine u kojoj se dete nalazi
  • u kreativnoj upotrebi svih  vidova izražavanja – reči, pokreta, muzike, boje i različitih oblika.


Takvo vaspitanje može da pomogne detetu da ostane u vezi sa svojom unutrašnjošću. Zato je potrebno omogućiti mu što više umetničkih aktivnosti u kojima ono može aktivno da učestvuje i stiče iskustva o sebi, ponašanju u zajednici sa drugima, kao i o svetu u kome živi. U tom procesu dete će biti u stanju da uspostavi čitavu mrežu unutrašnjih i spoljašnjih veza i odnosa u sebi i sa drugima i da stekne svest o sebi, o svom vremenu i drugim ljudima sa kojima gradi svoju društvenu stvarnost. Možda je najvažnije od svega što će biti u mogućnosti da upozna sebe u ulozi stvaraoca, aktivnog učesnika koji svojim postupcima i ponašanjem može da gradi i menja svoj svet.


Priroda umesto tehnologije

Takođe je važno da se kod deteta podstakne i sposobnost da bilo koji materijal koji se nalazi u njegovom okruženju upotrebi u službi svoje duše i njenih potreba. 

 

 

Pružite detetu mogućnost da upozna sebe u ulozi stvaraoca, aktivnog učesnika koji svojim postupcima i ponašanjem može da gradi i menja svoj svet.

 

 U tom slučaju, i najgori veštački materijal može da postane predmet koji dečja mašta može da učini živim i dragocenim, ali ne treba zaboraviti da nas živi nestrukturisani materijali, oni iz prirode, kao što su komad drveta, školjka, kamen, lakše povezuju sa životom koji se u njima krije od otuđenog  tehnološkog okruženja. Oni nam pomažu da obnovimo veze sa prirodom koje nam je savremena civilizacija sasekla, nudeći nam zauzvrat tehnološku udobnost u domovima, koja nas na više načina slabi.


Prednost doživljaja

U savremenim humanističkim pristupima razvoju deteta smatra se da doživljaj predstavlja meru rasta i preobražaja, a da dete treba da je u središtu vlastitog doživljaja. Na taj način ono može da ima autentičnu i aktivnu ulogu u oblikovanju vlastite stvarnosti i vlastite umetnosti. Dete kao stvaralac biće sposobno da prepozna svoja vlastita osećanja i prave potrebe i da misli slobodno i tako da preispituje svoju stvarnost. Znaće kako da aktivno učestvuje u životu, da postavlja pitanja i  traži zadovoljavajuće odgovore. Znaće i kako da prepozna lepotu, da bude ushićeno, da se prepusti igri i da ostane osetljivo biće.


Da li vi imate strategiju za suprostavljanje edukaciji deteta kao potrošača?


Izvor: www.deteplus.rs




Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *