Brokoli se upotrebljava u ishrani više od 2000 godina a vodi poreklo sa područja Mediterana i Male Azije (sadasnja Turska). U italijanskoj kuhinji se smatra važnim povrćem, pa su Italijani prvi brokoli predstavili engleskoj i američkoj kuhinji.
Premda je brokoli riznica raznih minerala, vitamina i oksidanata, sulforan je taj koji se smatra izuzetnom supstancom. Sulforan je blago za ceo organizam a naročito za mozak. Sulforafan se formira tokom žvakanja ili kuvanja brokolija, kada dolazi do interakcije između enzima mirozinaze i izotiocinatona. Pozitivan efekat sulforana se ogleda u sledećem:
-
Povezuje neurone – studije su pokazale da suplementi sulforana imaju pozitivan terapeutski učinak kod autizma.
-
Podiže energiju – sulforan uvećava broj mitohondrija, ćelija čija je funkcija da proizvedu energiju iz nutritivnih materija.
-
Deluje kao antioksidant – vitamini C i E, kao antioksidanti imaju sposobnost da se bore protiv oštećenja ćelija moždanog tkiva, dok sulforan ima još i veću sposobnost za uvećanjem glavnog regulatora koji pokreće prirodnu reakciju tela na stresore iz okoline, što uključuje aktivaciju zaštitnih gena.
-
Štiti ćelije od propadanja – upalni procesi mozga su prethodnica mnogih degenerativnih bolesti, kao što su Alchajmer i Parkinson. Do neuro inflamacije dolazi zbog uvećanja proteina NF-kappa-beta. Sulforan umanjuje količinu ovog proteina a samim tim i inflamaciju.
Premda brokoli i nije česta namirnica u našoj tradicionalnoj ishrani, bilo bi dobro uvrstiti ga kada god je to moguće. Kod nas u kući brokoli se najviše jede sirov i sa različitim umacima.
Kako vi spremate brokoli?
Slika: www.freepik.com
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan