Organizacija nakon porođaja

3min
U prvim danima najbitniji su odmor i kontakt sa detetom: pokušajte da se ne bavite ničim drugim i da dobijete pomoć za sređivanje kuće i male svakodnevne poslove. Evo i nekoliko saveta za...

U prvim danima najbitniji su odmor i kontakt sa detetom: pokušajte da se ne bavite ničim drugim i da dobijete pomoć za sređivanje kuće i male svakodnevne poslove. Evo i nekoliko saveta za organizovanje života u kući.


Nabavka

Nabavkom može da se bavi vaš suprug, naročito ako svakodnevnu kupovinu svedete na minimum i prebacite je za veliku nedeljnu kupovinu.

 

 

I neiskusni supružnik može da pomogne “na daljinu“, dovoljno je samo da pripremite detaljan spisak koji ćete dopunjavati svaki dan, držeći ga stalno nadohvat ruke da biste upisali proizvode koji će vam uskoro biti potrebni.

 

Pokušavajte, ipak, da u kući uvek imate dovoljno zaliha i kupujte velike količine pelena za bebu, deterdženata i dugotrajnih namirnica (mleko, konzerviranu hranu, zaleđene proizvode). Pomoći će vam da isplanirate nabavku, ali će vas opustiti i činjenica da znate da imate stalno pun špajz. Čak i prodavnice i supermarketi koji vrše isporuku na kućnu adresu mogu da budu dobro rešenje: dovoljno je samo da telefonirate da biste naručili.

Obroci

Priprema obroka predstavlja napor koji treba izbegavati što je moguće više, barem u prvom periodu. Idealno bi bilo da se taj zadatak poveri nekom drugom, ali ako nemate nikoga ko bi vam pomogao, prebacite se na smrznutu hranu i na naručivanje gotovih jela. U suprotnom, skoncentrišite svu snagu na subotu i nedelju: neka se vaš muž bavi detetom, a vi, u kuhinji, pripremajte obroke koji mogu da se podele i zamrznu u više porcija.

Kućni poslovi

Mnoge novopečene mame se užasavaju zbog nereda koji je beba donela sa sobom: nenamešteni kreveti, veš se suši u svakoj prostoriji, bebine stvari svuda po kući. Nemojte da osećate krivicu! Haos je potpuno normalan za prvo vreme, kao što može da vam potvrdi svaka mama koja je u skorije doba prošla kroz vaše trenutno iskustvo. Besprekorna kuća bi vas koštala bespotrebnog napora. Bolje je da minimalno poradite po kući (možda i uz pomoć nekih novih efikasnijih kućnih aparata) i da napravite „idealan“ red imajući u vidu i novog člana porodice.


Kako se opustiti

Izgleda nemoguće da se ugrabi po koja pauza za opuštanje dok postoji toliko posla i obaveza u novoj ulozi mame. Pa ipak, cake postoje:

  • Novorođenče prespava veći deo dana (iako to vama uopšte tako ne deluje) pa iskoristite svako njegovo spavanje i imitirajte ga. Ako se plašite da nećete čuti bebu da plače, stavite kolica ili kolevku pored vašeg kreveta: dovoljno je samo da bacite pogled da biste uvideli da blaženo spava i da vi možete isto da uradite.
  • Iskoristite prisustvo supruga (ili baka) i priuštite sebi dugačko, opuštajuće tuširanje. To je jednostavan način da se malo posvetite svom telu i da se potpuno opustite.
  • Ne dozvolite da vas obuzme nervoza zbog perfekcionizma: postale biste jedna od onih majki sa satom u ruci, koje po ceo dan pokušavaju da izvrše nemoguće zadatke kako bi uspele da završe „sve“.  Rezultat? Uveče biste bile potpuno iscrpljene a da niste uspele ništa da završite. Kada se postarate za bebu, koristite sve vreme koje vam treba: izbegavajte da je na brzaka okupate jer morate da spremate večeru ili da ubrzate druge obaveze. Iskreno uživajte u trenucima koje provodite sa njom: to je najbolji način da uspostavite „odnos poverenja“ sa vašim detetom i da se dobro osećate same sa sobom.


Posete

Nakon srećnog događaja, rođaci i prijatelji će požuriti da čestitaju porodilji i da upoznaju novog člana familije. To je prijatan običaj, ali ga taktično „blokirajte“ pre vašeg povratka kući, ako ne želite da rizikujete da budete savladane nizom dodatnih poslova i da poremetite prvi period adaptacije sa vašim detetom. Kuća bi trebalo da bude tiha i mirna, pre svega zbog bebe koja nije naviknuta na gužvu. Evo kako to da izvedete:


  • Odlučno dajte prijateljima i rođacima na znanje da je i vama i vašem detetu potreban mir, što podrazumeva minimalno korišćenje telefona. Kada osetite potrebu da spavate, ili da se bavite detetom, nemojte da oklevate da isključite telefon ili da filtrirate pozive ako imate telefonsku sekretaricu. To nije nevaspitano ponašanje, samo „legitimna odbrana“!
  • Branite vašu privatnost čak i naspram srdačne nametljivosti rodbine, u ovom trenutku to je vaše pravo. Za porodilju (naročito ako je prvorotka) puno ljudi u okruženju znači i osećaj provere, mora da prođe strogi ispit mama, svekrva, tetaka koje uvek znaju sve kako treba da se radi. Da biste izbegle taj osećaj, kao i nesimpatične prepirke, bolje je da odložite posete za trenutak kada se budete osećali snažnijom i sigurnijom u vašoj novoj ulozi.


Sledite vaš instinkt

Ako ste prvorotka, tokom meseci iščekivanja verovatno ste gutale časopise i priručnike za novopečene mame. Sigurno je korisno da budete upoznati sa neobičnim iskustvom pred vama, sa promenama sopstvenog tela, savetima (specijalista i drugih mama) o načinu ophođenja sa novorođenčetom. Ali uvek sa puno zdravog razuma i uravnoteženosti!

Ne uzimajte zdravo za gotovo pravila i savete i razmotrite teorije (od dojenja do odgovora na plač novorođenčeta): ispitajte korisne savete za rešavanje praktičnih problema ili one koji služe da vas nateraju da razmislite o vašem ophođenju sa detetom.

 

 

Želja da uradite ono što je ispravno, i da što pre naučite da budete najbolja majka vašem detetu ne sme da vas natera da zaboravite na dragocenog saveznika u toj fantastičnoj avanturi zvanoj materinstvo: vaš instinkt.

 

Pokušajte da slušate ono šta vam savetuje vaš unutrašnji glas i poslušajte ga: obično je to pravo rešenje. Na primer, nemojte striktno da sledite teorije (ili savete prijateljica) po kojima je bolje da pustite mališana malo da plače. Pokušajte bolje da „shvatite“ iz tona njegovog glasa šta mu je potrebno, posmatrajte ga i učinite ono što vam instinkt govori.


Pravilo važi i za vreme, za obroke, kupanje, šetnje. Nijedan priručnik ne može bolje od vas da „prevede“ potrebe i želje vašeg deteta.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *