Organska hrana u ishrani dece – šta svaki roditelj treba da zna

3min
Deca svoj razvoj započinju još u majčinom stomaku, ali važno je za sve roditelje da shvate da se rođenjem razvoj ne završava, već naprotiv, potrebne su još najmanje dve godine da dečji...

Nakon majčinog mleka, koje je nezamenljiva supstanca i koje opskrbljuje bebu svime što je potrebno da ona raste i razvija se normalno, uvođenje nemlečne ishrane je ozbiljan poduhvat za sve roditelje. Pre svega se tu misli na izbor adekvatne hrane koja će na najbolji način dopuniti, a na kraju i zameniti majčino mleko i nastaviti da svojim nutrijentima održava pravilan rast i razvoj deteta.

 

Najbolja moguća hrana je svakako organski uzgojena hrana, koja ne samo da doprinosi očuvanju prirode, već i sadrži znatno manje količine hemijskih supstanci koje se koriste u konvencionalnoj proizvodnji. Ukoliko gledamo najmlađe, bitno je osigurati kvalitet unesene hrane u njihov organizam i stvarati pozitivne prehrambene navike koje će i kasnije primenjivati. U nastavku teksta pokušaćemo da pobrojimo sve prednosti organske hrane, a na vama je da ove namirnice uvrstite u svoj jelovnik, pogotovo ako imate decu, jer ono što jedete vi, ješće i vaši mališani.

 

Osnovna razlika između organske i neorganske hrane

Iako postoji mnogo razlika između organske i neorganske hrane, ona osnovna prvenstveno se ogleda u upotrebi prirodnog đubriva u procesu proizvodnje organske hrane, nasuprot hemijskom đubrivu koje se koristi u konvencionalnoj proizvodnji. U tradicionalom gajenju hrane poljoprivrednici koriste sintetičke herbicide, dok pobornici organskog načina uzgajanja hrane koriste preparate koji su napravljeni od prirodnih sastojaka.

 

Na taj način se konzumiranjem neorganske (tretirane) hrane u organizam unose i brojne hemikalije, pesticidi i ostala jedinjenja koja su pospešila uzgoj, dok organska hrana u sebi sadrži isključivo svoje prirodne vitamine, minerale i sva ostala jedinjenja koja su potrebna organizmu za jačanje imuniteta. Iz svega navedenog, nameće se da je uvek bolje kupovati organsku, nego neorgansku hranu, a posebno za vaše dete.

 

Prednosti koje ima organska hrana u ishrani dece

Nakon perioda isključivog dojenja, koji traje 4-6 meseci po rođenju deteta, uvodi se i nemlečna ishrana kod beba i tada treba biti posebno pažljiv, s obzirom na to da u ovom periodu probavni sistem bebe nije još dovoljno razvijen, a organizam je osetljiv. Probavni sistem bebe je mnogo efikasniji od probavnog sistema odraslog čoveka što omogućava bržu apsopciju i efikasnije iskorišćavanje hranljivih materija iz hrane, ali istovremeno čini organizam osetljivijim na toksine.

 

#1 Nema štetnih hemikalija koje mogu ugroziti dete

Iz tog razloga pravilo je da se najpre u ishranu ubace voće, povrće i bezglutenske žitarice. Ali važno je voditi računa da navedene namirnice budu organski proizvedene, s obzirom na to da nedovoljna razvijenost probavnog sistema kod bebe čini njen organizam nedovoljno jakim da eliminiše sve štetne hemikalije iz tretirane hrane.

 

Sva štetna jedinjenja na taj način ostaju zarobljena u masnom tkivu deteta, što uzrokuje reakciju imunog sistema koja kao posledicu može imati nepodnošenje određene prehrambene namirnice, ali može izazvati i druge zdravstvene komplikacije kod deteta.

#2 Bogata je vlaknima i vitaminima

Unošenje organske hrane pogoduje naseljavanju dobrih bakterija u crevima bebe, što je od velikog značaja za metabolizam deteta i razvoj jakog i dobrog imuniteta. Takođe, organska hrana sadrži dosta veći procenat hranljivih sastojaka u sebi, poput vitamina C, magnezijuma, kalcijuma, gvožđa, hroma i brojnih neophodnih antioksidanata.

 

Organska ishrana kod starije dece

Štetnost neorganske hrane, koja je pod uticajem pesticida i veštačkih đubriva, kod starije dece se posebno ističe kada je u pitanju njen štetni uticaj na žlezde sa unutrašnim lučenjem, imunitet i gene. Prerani pubertet kod dece direktno je povezan sa ksenobioticima i ksenohormonima iz hrane životinjskog porekla, tj. namirnica životinjskog porekla iz komercijalne proizvodnje.

 

Namirnice životinjskog porekla mogu sadržati i uvećane količine antibiotika za koje je poznato da se koriste u uzgoju živine. Preterano prisustvo ovih lekova koji preko životinjskih namirnica dolaze i do organizma dece mogu oslabiti imunitet, ali i uzrokovati veću otpornost bakterija na antibiotike. To znači da određeni antibiotik koji se koristi u lečenju deteta, koje je konzumiralo mesne prerađevine iz komercijalne proizvodnje, neće imati potrebnu efikasnost u borbi protiv različitih infektivnih oboljenja.

 

Zato je važno da, ukoliko planirate da u ishranu svog deteta uvedete bar neki vid organske hrane, to prvenstveno uradite sa mesom i namirnicama životinjskog porekla, kao što su mlečni proizvodi i jaja. A još neke od namirnica na koje bi trebalo posebno obratiti pažnju i nabavljati isključivo organske proizvode su: krompir, jabuke, jagode, kelj, spanać, breskve, a razlog tome je što se ove namirnice najviše prskaju i samim tim najviše apsorbuju štetnih hemikalija.

 

Organski proizvodi, pored brojnih benefita za zdravlje i vitamina i minerala kojima obiluju, imaju i svoj karakterističan miris, boju i ukus, pa je konzumiranje ove hrane pravo zadovoljstvo i uživanje. Vodite računa da vaše dete i u školi ima kvalitetan obrok, s obzirom na to da se tada najčešće deca otrgnu kontroli i posegnu za brojnim nezdravim opcijama koje mogu štetno uticati na zdravlje.

 

Autor: Dragan Antić, tata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *