Ostaci hrane koji nisu za bacanje

3min
Sledeći put kad budete seckale povrće ili voće za pripremu porodičnog obroka, ne žurite sa bacanjem ostataka! Veliki deo ostataka hrane u stvari može dobro da se iskoristi u pripremi drugih...

Sledeći put kad budete seckale povrće ili voće za pripremu porodičnog obroka, ne žurite sa bacanjem ostataka! Veliki deo ostataka hrane u stvari može dobro da se iskoristi u pripremi drugih jela ili za neke druge aktivnosti u kuhinji. Iskoristite ih kao osveživače vazduha, sredstva za teranje buba ili dodatnu aromu za pripremu jela i dajte dobar primer deci i u isto vreme uštedite.



Izdvojili smo četiri vrste ostataka od namirnica koje mogu da se iskoriste, podelite i vi svoje ideje sa nama.

1.Kora voća

Pre nego što bacite koru limuna, jabuke ili pomorandže, razmislite o mogućnosti da je iskoristite na jedan od ovih načina:


Sačuvajte koru: Uzmite nož za ljuštenje i pre spremanja limunade ili nekog jela za koji se koristi samo sok limuna, skinite koricu limuna, umotajte je u foliju ili papir za pečenje i spremite u zamrzivač. Kad sledeći put budete spremali kolač ili neko zapečeno jelo, ubacite malo limunove korice da dodate citrusni ukus jelu. Koricu možete da dodate i u votku kad spremate neki koktel ili u maslinovo ulje, samo ostavite koricu barem nedelju ili dve u flaši da se njena sveža aroma lepo apsorbuje.


Hrskava korica jabuke: Koru od jabuke pospite cimetom i šećerom u prahu, složite u tepsiju i zapecite malo u rerni – dobićete hrskavu, slatku i ukusnu poslasticu.


2.Ostaci povrća

Svaki put kada seckate luk, šargarepu, zelenu salatu ili celer (ili u stvari bilo koje drugo povrće) spakujte mali deo u papirnu kesu pa u zamrzivač. Ovakav miks možete da koristite da začinite omiljeno jelo, spremite svoj sopstveni miks začina ili brzo pripremite čorbicu od povrća.


Miks povrća za supicu: Kada sakupite otprilike četiri šolje seckanog povrća, možete da napravite svoj sopstveni miks povrća za osnovu supice ili čorbe. Ubacite svo povrće u neku veću šerpu, propržite kratko na maslinovom ulju dok ne zamiriše a zatim dodajte dovoljno vode da ga prekrije pa šerpu vratite na ugrejanu ringlu. Čim smesa proključa, smanjite temperaturu i ostavite da se krčka oko sat vremena. Procedite čorbicu u posudu koja može hermetički da se zatvori. Ovaj bujon će biti posebno ukusan ako ste sačuvali i ljuspice belog luka i druge začine i ubacili u miks. Bujon možete da čuvate u zamrzivaču (ako povrće niste već zamrzavali) i koristite količine po potrebi za dnevne obroke.


Za posebno ukusno meso: Kad sledeći put budete spremali piletinu ili neko drugo pečeno meso, napunite meso ostacima povrća koje ste sačuvali, ili ga kuvajte zajedno sa povrćem. Meso će tokom takve pripreme poprimiti poseban ukus od povrća sa kojim se sprema.


3.Orašasto voće

Bilo da sa društvom jedete kikiriki dok gledate prenos fudbalskog prvenstva kod kuće, ili čistite orahe za prazničnu tortu, sačuvajte ljusku jezgrastog voća.


Grilovanje na ljusci voća: Kad budete spremali meso na grilu ili roštilju, možete da dodate ljuspice bilo kog orašastog voća preko uglja i tako dodate aromu tog voća hrani koju spremate. Da bi ljuska gorela duže, prvo možete da je potopite u vodu neko vreme, pa ih ostavite da se osuše na pola pre stavljanja u vatru.


Djubrivo za baštu: Ljusku voća možete da sameljete i prospete po zemlji u bašti. Oštre ivice ljuski će terati baštenske napasti kao što su puževi i gusenice koje obično napadaju biljke, a raspadanjem će poslužiti kao đubrivo za zemlju.


4.Slatke mrvice

Sačuvajte mrvice i ostatke kolača, torti, keksa ili pita koje spremate. Ubacite ih u papirnu kesu i zamrznite ih. Možete da ih koristite kao ukusne slatke mrvice za posipanje dezerta kao što su voćni jogurt ili sladoled.


Kako vi koristite ostatke namirnica? Šta nikad ne bacate?


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *