Zašto se javlja oticanje?
Telo tokom trudnoće usled povećane proizvodnje krvi ima potrebe za većom količinom vode nego obično. Isto tako, telo zadržava tečnost radi elastičnosti kako bi moglo da se širi prateći razvoj bebe. Više tečnosti takođe priprema tkiva karlice za porođaj. Ovaj dodatak tečnosti iznosi oko 25 odsto težine koju žena dobije tokom trudnoće.
Pored toga, na oticanje mogu uticati i trudnički hormoni, slaba cirkulacija, ali i gravitacija koja uveliko može uticati na povećano zadržavanje tečnosti. Oticanje je najintenzivnije u zadnjem tromesečju, i uglavnom počinje od petog meseca trudnoće, mada neke trudnice primete oticanje već takoreći od prvog dana trudnoće.
Uobičajeno oticanje naziva se i gravitacijski edem – oticanje koje se pogoršava ili poboljšava usled uticaja gravitacije. Ako dolazi do oticanja ruku, nogu i stopala usled dužeg stajanja, tada se radi o gravitacijskom edemu. Ako je, pored toga, dobijanje na težini umereno (po granicama tabela), krvni pritisak normalan, i ako u urinu nema proteina, razloga za brigu nema.
Kada se treba javiti lekaru?
Međutim, ako dolazi do iznenadnog i jakog oticanja ekstremiteta i lica, i ako je oticanje propraćeno povišenim krvnim pritiskom, moguće je da se radi o preeklampsiji. Ako je oticanje, pored navedenog, praćeno i glavoboljom i na pritisak na otečenom mestu ostaje udubljenje, potrebno je odmah javiti se lekaru. Još jedan pokazatelj preeklampsije je ako se otok na nogama ne smanjuje nakon držanja nogu u podignutom položaju sat vremena.
Kako umanjiti oticanje u trudnoći?
Oticanje se može smanjiti unošenjem namirnica bogatih kalijumom, kao što su banane, i izbegavanjem kofeina. Međutim, ne može se mnogo uraditi ako je oticanje značajnog intenziteta i pred kraj trećeg tromesečja. Oticanje je teško izbeći na velikim vrućinama i visokoj vlažnosti vazduha. Evo nekoliko saveta koji mogu pomoći i ublažiti oticanje:
- Izbegavajte boravak u istom položaju duže vreme, naročito ako stojite ili sedite.
- Ostanite u zatvorenom tokom velikih vrućina.
- Podignite stopala kada god možete.
- Nosite udobnu odeću i zaboravite na štikle.
- Poboljšajte cirkulaciju umerenim vežbanjem i unosom tečnosti.
- Spavajte ležeći na levoj strani, to će omogućiti bolji protok krvi i cirkulacije u materici i donjim ekstremitetima.
- Nabavite u apoteci posebne čarape za bolju cirkulaciju (čarape za vene).
- Ne nosite usku odeću koja šteže u nogama.
- Odmarajte se ili lagano plivajte akoimate prilike
- Stavite hladne obloge na otekle delove
- Ograničite unos soli, izbegavajte unos gaziranih pića i namirnica koje sadrže aditive.
Da li vi imate ili ste imali problema sa oticanjem u trudnoći? Podelite vaš koristan savet sa nama i drugim trudnicama!
Izvor: roditeljstvo.com
Foto: AKusTick/Flickr