Trovanje hranom je najčešće izazvano bakterijom, a najveći je krivac Campylobacter. Ova bakterija neretko može da se nalazi i na ambalaži u koju je upakovana piletina a može da preživi 1 do 2 sata na kuhinjskim površinama. Ova bakterija se lako širi i da bi preživela u digestivnom traktu potrebna je manja količina istih.
Ključ u ubijanju bakterija je korišćenje visoke temperature, kako prilikom kuvanja, tako i prilikom podgrevanja.
Iako je glavna preporuka da se hrana podgreva samo jednom, ako se njom pravilno rukuje moguće je podgrevati i više puta.
- Ostatke obroka, pre svega, dobro ohladite pa spakujte u manje posude i čuvajte u frižideru.
- Kada želite da pojedete ostatke obroka prvo ih dobro zagrejte. Bez obzira da li podgrevate hranu na šporetu ili u mikrotalasnoj, grejte je na minimum 60°C i nekoliko puta promešajte da bi se svi delovi zagrejali.
Savet plus
- U roku od 2 sata zamrznite ili odložite ostatke hrane u frižider.
- Vodite računa u koje posude pakujete ostatke. Najbolje je hranu pakovati u staklene, porcelanske ili posude od nerđajućeg čelika.
- Ako znate da ćete pojesti manje hrane od količine koja je ostala, podgrejte samo taj deo a ostatak vratite u frižider.
- Svaka namirnica ima određeni rok trajanja i kada je skuvana.
- Što su ostaci hrane stariji njihova nutritivna vrednost je sve manja.
Izuzetak od pravila
- Kod pravila za podgrevanje hrane postoji jedan izuzetak, a to je pirinač. Bakterija Bacillus cereus živi uglavnom na pirinču, ona je kao i sve druge, može da vas razboli ali se ubija visokim temperaturama. Međutim, cereus proizvodi otrov koji ne može da se razgradi pod visokom temeperaturom. Ako primetite da pirinač nije kao i prilikom odlaganja, bolje je da ga bacite.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan