Kada se glavobolja javlja često, najvažnije je pronaći njen uzrok i lekara koji će nam prepisati najbolji tretman za naš problem. Pored terapije, potrebno je promeniti i određene navike kada su u pitanju ishrana, fizička aktivnost i san. Uobročavanjem se izbegava pad nivoa glukoze koje može da izazove glavobolju a javlja se kada je velika vremenska razlika između obroka. Redovna fizička aktivnost može da pomogne u “izbacivanju” nakupljenog stresa a redovan režim sna obezbeđuje odmor i oporavak.
Kada je hrana u pitanju, izazivači glavobolje, pored ostalog, mogu biti:
-
Histamin
-
Alkohol
-
Kofein
Histamin
Histamin je derivat amino kiseline te ukoliko dospe u naš oraganizam a mi nemamo dovoljno enzima diamin oksidaze za njegovu razgradnju može doći do pojave glavobolje. Histamin se nalazi u namirnicama, kao što su:
-
Plavi sir
-
Citrusno voće
-
Mesne prerađevine
-
Avokado
-
Crveno vino
Alkohol
Alkohol može da snizi nivo glukoze u krvi sprečavajući jetru da oslobodi uskladištenu glukozu u krvi. Za metabolisanje alkohola u organizmu potrebna je i veća količina vode, pa ukoliko se ne unosi dovoljno vode može da dođe do dehidracije. Zbog toga crveno vino koje je bogat izvor i histamina, može da izazove glavobolju.
Kofein
Kofein sa jedne strane može biti izazivač glavobolje ali i da je umine. One osobe koje piju više od tri šoljice kafe dnevno mogu imati glavobolje sa migrenskim napadima. Oni koji pak odluče da smanje količinu unesenog kofeina takođe mogu da pate od glavobolje.
Ako često patite od glavobolje, vreme je da napravite reviziju životnih navika i promenite one koje su nepravilne.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan