Slika: Andrew Seaman/flickr.com
Upravo zbog toga treba da definišemo naš odnos i odredimo jesmo li na istim talasnim dužinama. Sledeći redovi vam otkrivaju savete kliničkih psihologa koji se tiču četiri bitna faktora svake veze. Razmotrićemo četiri bitna faktora za ključ dobre i kompletene veze pune razumevanja.
Intimni odnosi
Otvorena komunikacija po pitanju seksa i intimnih odnosa – šta vam prija, šta ne, u čemu uživate, a u čemu ne, će vam pomoći da bolje razumete jedno drugo. Psiholozi, takođe, savetuju da budete iskreni o vašoj seksualnoj istoriji – da li ste imali nekada seksualno prenosive bolesti, kakvu zaštitu koristite i tome slično. Imajte na umu da se intimni odnosi menjaju, i svaki stadijum veze, zavisno od vaše povezanosti nosi nove oblike intimnosti. Seksualni život kada živite zajedno se razlikuje od onog kada osnujete porodicu te na dalje kada ostarite, uđete u menopauzu. Samim tim otvoreni dijalog o intimnim odnosima je važan faktor koji može da učvrsti vašu vezu.
Novac
Finansije često budu kamen spoticanja mnogih parova. Mnogima je neprijatno da razgovaraju o novcu. Ne bi trebalo tako da bude. Kako bi izbegli upadanje u finansijsku zamku trebalo bi jasno da odredite ko će plaćati šta. Takođe, treba da odredite hoćete li imati zajednički račun ili štednju i da budete sasvim transparentni u vezi trošenja novca.
Parovi u braku često praktikuju da imaju zajednički račun što aumotski čini sredstva na računu brojnijim, jer je priliv dupli. Svakako, nema ničeg lošeg u tome ukoliko želite da imate svoj odvojeni račun. Budite iskreni u vezi s tim. Iskrenost na polju finansija olakašava i povezuje vas još više, te za rezultat imate stabilnost.
Deca
Koliko dece želite, da li želite da imate decu? Neslaganje na ovom polju za neke ljude predstavlja crvenu zastavicu. Važno je razmotriti logistiku i praktično izvođenje proširenja porodice. Psiholozi smatraju da tema dece treba da se provuče kroz razgovor mnogo pre medenog meseca i sudbonosnog „da“.
Kada započenete diskusuju o deci, razmotrite sledeće: koliko dece želite, da li biste voleli da usvojite dete? Ko će da preuzme brigu o deci ukoliko oboje želite da se vratite na posao? Da li ćete imati sredstava da plaćate dadilju? Da li su vaši roditelji voljni da uskoče i pomognu oko deteta? Roditeljski život je poprilično komplikovan i nosi veliku količinu odgovornosti, te se postarajte da dobro razmotrite vaša htenja i želje kako bi i vaš partnerski odnos ostao netaknut.
Šira i dalja porodica
Psiholozi tvrde da šira i dalja porodica i te kako može da predstavlja knedlu u grlu svakog para. Ukoliko se ne obrati pažnja na te osetljive odnose, veza svakako može da ode u propast. Odnosi sa svekrvom, taštom i daljom rodbinom, ukoliko su neprijatni i neprilagođeni zahtevaju dobro razmatranje. Ponovićemo, budite iskreni. Razmotrite kako biste mogli jedno drugom da pomognete kada na red dođu praznici i porodična okupljanja.
Sve u svemu, poenta se nameće sama – razgovor – posve iskren i otvoren je ključni deo svakog odnosa. Kako se vaša veza razvija, susrešćete se sa novim saznanjima o vašem partneru, o njegovim smatranjima vezanim za novac, decu i porodicu. Budite spremni na kompromise, empatiju i diskusiju, jer se jedino tako gradi stabilan odnos koji odiše poverenjem.
Psiholozi napominju da budete spremni na moguća neslaganja koja ovi razgovori donose. Ali, znajte da svako neslaganje donosi slaganje na kraju, jer naučimo da poštujemo tuđa shvatanja. Bolje sprečiti nego lečiti – a to se ostvaruje kroz iskren, otvoren i strpljiv dijalog.