Pet koraka za sigurnu zaštitu od sunca

3min
Skoro svi znamo da su sunčevi zraci opasni ali nismo baš uvek sigurni kako najbolje da zaštitimo našu porodicu. Bez brige! Pratite ovih pet koraka i vaš boravak na suncu će biti...

Koristite kremu za sunčanje sa SPF 30+

Krema za sunčanje filtrira UV radijaciju, ali je ne blokira u potpunosti. Ako ne možete da izbegnete da budete na suncu, namažite kremu za sunčanje na sve površine tela koje nisu pokrivene šeširom ili odećom. Australijsko-azijski zavod dermatologa preporučuje upotrebu krema za sunčanje u svakom dobu kada dolazi do neizbežnog izlaganja suncu i tvrdi da su kreme za sunčanje bezbedne i za bebe. Mnogi proizvođači imaju blaže formule za bebe i decu.

 

Kreme za sunčanje sa titanijum dioksidom ili cink oksidom reflektuju UV zračenje od kože, i manje je verovatno da će uzrokovati probleme kod osetljive kože.

 

Saveti za kreme za sunčanje:

 

  • probati kremu za sunčanje na maloj površini bebine ili detetove kože da se proveri da li postoji neka reakcija kože
  • koristiti vodootpornu kremu sa SPF30+ širokim spektrom
  • namazati kremu za sunčanje 20 minuta pre izlaska napolje i ponovo mazati na svaka dva sata (čak iako je navedena vodootpornost duža od dva sata)
  • koristiti kreme za sunčanje zajedno sa drugim vidovima zaštite od sunca. Kreme za sunčanje ne smeju nikada da se koriste da bi se produžilo vreme boravka na suncu.

 

Stavite naočare za sunce

Za zaštitu očiju, potražiti naočare za sunce koje:

  • su odgovarajuće veličine, daju zaštitu i sa strane i pokrivaju oči što je više moguće
  • ispunjavaju evropski standard EN 1836:2005 (sa oznakom CE). To znači da naočare za sunce i modne naočare treba da budu u kategoriji 2, 3 ili 4 naočara za sunce). Za odrasle je važno naglasiti da najviše kategorije (6 i 7 za evropski i 4 za australijski standard) nisu adekvatne za vožnju jer su previše tamne!
  • ako je moguće da bude označen faktor zaštite očiju (EPF) 10
  • imaju mekan lastiš da ih drži na mestu.
  • Igračke ili modne naočare ne ispunjavaju zahteve za naočare za sunce po evropskom standardu i ne treba da se koriste kao naočare za sunce.

 

Stavite šešir ili kapu

Šeširi bi trebalo da pruže dobru zaštitu za lice, zadnji deo vrata, oči i uši. Nošenje šešira sa obodom koji štiti oči može da smanji UV zračenje na oči do 50%. Prikladni šeširi za zaštitu od sunca su sledeći:

  • mekani „legionarski“ šeširi, sa štitnikom pozadi za zaštitu vrata – štitnik i prednji obod treba da se preklapaju
  • „pecaroški“ šeširi sa dubokom korpom i zaobljenim obodom koji lagano leže na detetovu glavu
  • šeširi sa širokim obodom
  • za male bebe, izabrati materijal koji će se lako gužvati kada ona spuste glavicu.

 

 

 

 

 

Bejzbol kape ne daju dovoljnu zaštitu obrazima, ušima i vratu i zbog toga se ne preporučuju.

 

Prilikom biranja šešira, uzmite u obzir i veličinu i udobnost, količinu zaštite koju može da pruži licu, da li će da smeta vidnom i slušnom polju i bezbednost. Najbolji su šeširi kojima može da se podešava korpa. Ako šešir ima dugačku pantljiku i kopču, staviti pantljiku iza glave ili je iseći na onu dužinu koja ne predstavlja opasnost od davljenja.

 

Mnoge bebe i deca ne vole da nose šešire. Potrebno je da budete uporni da biste ih naučili da je šešir deo njihove rutine za izlazak napolje.

 

Potražite hladovinu

Ukoliko su napolju, bebe treba da budu u hladovini. Pa čak i u hladu, UV zračenje može da se reflektuje od površina kao što su voda, pesak i beton, te ipak koristite šešir, odeću, kremu za sunčanje i naočare za sunce. Hladovina se pomera sa suncem, pa i vi pratite senku.

 

Kada ste na putu, koristite mrežice za zatamljenje stakla ili okačite marame na prozore u automobilu. Prozori i zadnja šoferšajbna ne nude istu zaštitu kao prednja šoferšajbna.

 

Prilikom kupovine dečijih kolica, proveriti da ima podesiv krov, tako da može da se okreće i blokira direktno sunce. Za najbolju zaštitu, štitnici od sunca za kolica treba skroz da prekriju kolica i da budu izrađeni od tkanog materijala u kombinaciji sa mrežicom – tako da dete može da gleda kroz nju i da bi vazduh mogao da cirkuliše. Tekstilni deo bi trebalo da blokira blizu 100% zračenja (UPF50+) a deo sa mrežicom barem 70% UV zraka (UPF3.3).

 

 

Oblačite odeću koja štiti od sunca

Pokrijte što je moguće više bebine kože hladnom, opuštenom odećom i ogrtačima. Što je veći faktor zaštite od ultraljubičastog zračenja (UPF), tkanina pruža veću zaštitu.  Ako je moguće, izaberite tkanine sa faktorom zaštite od najmanje UPF15 (dobra zaštita), a najbolje UPF50 (odlična zaštita). Ukoliko izaberete odeću bez naznačene UPF zaštite, potražite one materijale koji su 100% i/ili mešavina punih prirodnih vlakana kao što su pamuk, lan i konoplja ili lagani sintetički materijali poput poliestera, najlona, likre i polipropilena.

 

Što je gušća struktura tkanine, bilo da je pletena ili tkana, bolja je zaštita od sunca.

 

I ne zaboravite: Budite zdrav uzor!

Deca obično kopiraju osobe oko sebe i uče kroz imitiranje. Istraživanje pokazuje da ako odrasli usvoje ponašanje za zaštitu od sunca, najčešće se i deca koju oni čuvaju ponašaju tako.

 

Slika: nanny snowflake/flickr.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *