Polazak u školu: i detetu treba lični prostor – mislite na to

3min
Pripremili smo za vas nekoliko korisnih sugestija za organizovanje ličnog prostora malog šestogodišnjaka. Ako se blagovremeno pripremite ono će spremno i organizovano dočekati početak škole....

Ako vaše dete uskoro polazi u prvi razred verovatno razmišljate o tome da li će dete biti dovoljno spremno, treba li da savlada čitanje i pisanje, da li će dobro prihvatiti društvo. Ali, da li ste razmišljali o tome šta vi možete učiniti da mu pomognete da bude samostalno i odgovorno? Jedan od načina je da mu obezbedite prostor za rad u kojem će neometano moći da se posveti svojim novim obavezama i organizuje se od samog starta.


Uz malo mašte, veštine i puno ljubavi i razumevanja za detetove potrebe, svaki roditelj će moći da pronađe rešenje blisko idealnom koje će omogućiti detetu povoljan prostor za rad i dobru koncentraciju. Možda ćete u nekom od predloga koji slede prepoznati vaše rešenje.


Definišite radni prostor

Pretvorite dečju sobu u mesto za rad postavljanjem simbolične pregrade koja može efikasno zameniti onu pravu.

Kako?

  • Postavite zavesu oko kreveta i zahtevajte od deteta da je zatvori pre početka rada. Ovo jeste simboličan akt, ali će omogućiti detetu da promeni direkciju i da od atmosfere za igru i odmor “stvori” radnu atmosferu.
  • Postavite paravan koji će zakloniti krevet. Unutrašnja strana paravana može biti ukrašena mesecom, zvezdama, na njoj se može postaviti “džep” za knjige za laku noć i sl. Na spoljašnjoj strani se može naći raspored časova, najnoviji crtež, mali zidni sat, odnosno ono što će asocirati na radne obaveze.
  • Ukoliko ste u mogućnosti odaberite pokretan nameštaj (na primer krevet na sklapanje).
  • Pregradite prostor koristeći nameštaj – otvorena polica daje jednake mogućnosti uređenja sa obe strane, a ne smanjuje količinu svetlosti i protok vazduha u prostoriji.
  • Koristite sobne biljke kao pregradni zid.
  • Zajedno sa detetom napravite “obaveštenje” koje će govoriti da sobu trenutno koristi dete za rad, odmor ili igru. Po završetku aktivnosti ne zaboravite da ga promenite!

Predvidite (osmislite) sistem za zatvaranje detetovog radnog prostora

  • Dete, kao i odrasli, ima potrebu da njegov prostor i njegove stvarčice budu na neki način zaštićeni i van dometa drugih dok je ono odsutno. Takođe, ponekad ima potrebu da svoj posao prekine i nastavi ga malo kasnije, a da se u međuvremenu pred njega ne postavi zahtev da sve pospremi. Zato, pokušajte da zatvorite njegov prostor kako bi svi bili zadovoljni.
  • “Ormar-kancelarija” je dobro rešenje – kada su vrata zatvorena, to je običan ormar, a kada su otvorena podseća na pravu kancelariju.
  • Ukoliko niste u mogućnosti da detetu obezbedite prostor za rad, igru, druženje i odmor u jednoj sobi, kreirajete te prostore na više mesta u kući vodeći računa o tome da dete, ukoliko ne može da ima lični i “fiksiran” prostor, mora da ima lično uređen prostor. Jedan sanduk sa točkićima dozvoliće detetu da ga lako postavi gde mu odgovara i da uvek pronađe svoje sitnice onako kako ih je ostavilo.

Mesto za razmišljanje

Mesto za intelektualni rad, za izradu domaćih zadataka mora biti mirno i zaštićeno od prolaza ostalih ukućana dok je rad u toku. Znači, spavaća ili radna soba roditelja, dnevni boravak pa čak i kuhinja mogu se koristiti u tu svrhu, pod uslovom da je radni prostor jasno definisan.


  • Ako dete radi u prostorijama predviđenim za zajednički boravak porodice, potrebno je, neizostavno, odrediti pravila funkcionisanja kako bi ono moglo da radi na miru. To nije uvek jednostavno, ali uz blagovremenu pripremu i razumevanje ukućana, sasvim je izvodljivo. Ovo je važno, jer ništa ne može da omete dete kao nenajavljen ulazak drugih osoba. U detetu se tada budi želja da uživa u porodičnim aktivnostima.
  • Ako svoju spavaću sobu ustupite detetu za rad, imajte na umu da ona gubi svoju prvobitnu namenu dok je rad u toku. Detetu treba obezbediti punu autonomiju dok je koristi, bez rizika da ga neko ometa. Znači, tih sat-dva zaboravite pospremanje, prethodno uzmite iz ormara sve što vam treba, a na vrata stavite “obaveštenje” da bi svaki član porodice video da je to trenutno “mislionica”.


Prostor za igru

  • Ovo je već lakše. Kutak za igru i druženje sa drugom decom i odraslima može se postaviti u bilo kojoj zajedničkoj prostoriji, na primer u dnevnoj sobi. To ne znači čitavu je pretvoriti u igraonicu, već omogućiti detetu kao ravnopravnom članu porodice da tu provodi slobodno vreme, da može da se igra, da dovodi svoje prijatelje, da gleda televiziju u prostoru koji je unapred namenjen svima.
  • Kreativan predlog: napravite svoje “rezervacije” za prostor ili za tv-program sa nazivom emisije i vremenom njenog emitovanja. Tako ćete unapred osigurati svoje mesto ili privući i ostale ukućane da vam se pridruže.


Da li vaše dete već ima svoj radni prostor?


Izvor: Pedagoško društvo Srbije

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *