Roditelji s druge strane mogu da osećaju razočaranje prema svojem detetu, nastavniku ili obrazovnom sistemu uopšte. Nakon prvobitnog šoka, ljutnje i straha kako će se celokupna situacija odraziti na sve, potrebno je poduzeti korake koji će negativnu situaciju pretvoriti u iskustvo iz kog će se mnogo toga naučiti i nastojati više ne ponavljati greške koje su se možda dogodile.
Važno je znati da se odlazak na popravni iz određenog predmeta ili ponavljanje razreda nije dogodilo u kratkom vremenskom roku. To je proces koji se događa duže vreme, ali možda mu se ne pridaje potrebna pažnja ili se uočava tek onda kada je prekasno, bez obzira na razloge koji su doveli do njega.
Pročitajte nekoliko saveta kako možete da pomognete detetu da uspešno savlada stresnu situaciju odlaska na popravni ili ponavljanja razreda.
Nadjite uzrok
Identifikovanje problema
Iako je najverovatnije prva reakcija svakog roditelja osećaj ljutnje i zameranja detetu što se situacija poput ove dogodila, od vikanja i različitih kazni, neće biti koristi. Važno je identifikovati gde je nastao problem i zašto se loš rezultat uopšte dogodio. Uzrok može biti nedovoljno učenje, nerazumevanje gradiva i poteškoće prilikom njegovog savladavanja ili različiti spoljni uzroci koji utiču na dete i njegove školske obaveze (bolest, smrt prijatelja ili člana porodice, nasilje u porodici, razvod roditelja itd.).
Kada se pronađe pravi uzrok koji je doveo do neuspeha, tada se mogu odrediti dalji koraci kako pomoći detetu. Ponekad roditelji u najboljoj nameri podsticanja samostalnosti i motivacije prepuste deci da sama vode brigu o svojim obavezama i ishodima učenja i prestanu da prate njihovo ponašanje i ocene kao pre. Iako se svako dete i mlada osoba želi dokazati u procesu sazrevanja i odrastanja, pa tako i preuzimanja odgovornosti, uvek je poželjno i preporučljivo pratiti kako dete napreduje u školi, da li redovno ide na nastavu, da li izvršava na vreme sve svoje obaveze.
Budite uvek u kontaktu sa razrednim starešinom i nastavnicima i ako vam se obrate i ukažu kako je dete iz određenog razloga popustilo u školi, odmah reagujte.
Napravite plan
Napravite plan
Pre nego što počnete da rešavate novonastalu situaciju, razgovarajte sa detetom. Možda neće biti dovoljan jedan razgovor, već više njih u kojima je poželjno podeliti međusobna mišljenja, osećanja, zameranja, strahove i neizvesnost. Dete je potrebno umiriti, stvoriti rutinu i dogovoriti pravila. Ako dete ima probleme sa učenjem i savladavanjem gradiva, osigurajte mu potrebnu pomoć instruktora koji će mu pomoći u procesu učenja ili tutora koji će mu pomoći u organizaciji vremena, međutim ako niste u mogućnosti da platite instruktora, pomozite sami svom detetu i zajednički se pripremite za popravni ispit.
Važno je da razgovarate sa nastavnikom i saznate zbog čega je došlo do zaključne negativne ocene i šta sve treba preduzeti kako bi se ocena popravila. Bez obzira na to kakav je odnos između deteta, vas i nastavnika, obratite mu se za pomoć i savet.
Postavite granice i pripremite se za nove situacije
Popravni ispit ili ponavljanje razreda su stresne situacije i za roditelje i za decu i zato je potrebno da za sledeću godinu ili polugodište postavite granice i nova pravila kojih dete mora da se pridržava, ali i vi kao roditelj. Razgovarajte sa detetom o tome koliko je važno na vreme reći da je potrebna pomoć i koliko je takođe važno ispunjavati školske obveze, bez obzira na spoljne činioce. Pokušajte da zajedno napravite plan učenja i raspored svih obaveza, ali i odredite vreme kada će dete imati vreme za sebe. Kažnjavanje i zabrane neće u tolikoj meri biti produktivne koliko iskren razgovor, koji neće uvek biti prijatan, ali će sve biti jasno određeno i rečeno.
Radite zajedno
Ako je u pitanju popravni i ako ste u mogućnosti, potražite dodatnu pomoć kako bi vaše dete bilo sigurno u sebe, svoje znanje i sposobnosti na popravnom ispitu ili mu sami pomozite u učenju i savladavanju gradiva. Ako se dogodilo ponavljanje godine, dajte detetu vremena da procesuira celu situaciju, dođite do zajedničkih odluka i zaključaka i pustite ga da se odmori preko raspusta, a onda pred početak godine dogovorite kako treba da počne da se polako priprema za narednu školsku godinu: pročita zaostalu lektiru, prouči i nauči sve ono što je u prethodnoj godini ostalo nenaučeno, zapostavljeno ili jednostavno ponovi gradivo.
Pripremite dete na novonastalu situaciju u kojoj će morati da promeni razred u koji će doći kao učenik koji ponavlja godinu, dok su njegovi prijatelji i drugari iz razreda nastavili dalje, možda čak i upisali fakultet ako se radi o maturantu. Dolazak u novi razred kao ponavljač nije jednostavna situacija za dete ili tinejdžera koji se ionako bori sa sticanjem svoje zrelosti, prihvatanjem u društvo i odrastanjem. Budite mu podrška i oslonac i pomozite mu da prevlada situaciju i stekne potrebno samopouzdanje.
Autor: Dora Jelaković
Izvor: skole.hr