Pridržavajte se preporučene količine
Kada neko ne voli voće i povrće ili nema naviku da ga jede, smuti predstavlja dobar način za ispunjenje potreba za ovim namirnicama. Iako smuti prihvataju svi lako, naročito od voća, treba imati na umu da još lakše može da se pretvori u nezdrav obrok. Razlog tome je pre svega količina voća koja se stavlja u smuti. Kada voćni smuti napravimo od 3 ili 4 komada voća, mi u stvari dobijamo veliki količinu voćnog šećera koji se brzo i lako apsorbuje u organizam te može još brže da podigne nivo glukoze u krvi. Međutim, kada se pojede celo voće, pojede se manja količina a pošto je voćni šećer “zarobljen” biljnim vlaknima on ne može da se brzo apsorbuje jer prvo mora da se “oslobodi”. Zbog toga dolazi do postepenog oslobađanja šećera a time postepenog i kontrolisanog rasta nivoa glukoze u krvi.
Dodajte neki izvor proteina
Bilo šta što sadrži veću količinu šećera može vrlo brzo ponovo da izazove nekontrolisanu glad. Razlog tome je brza apsorpcija šećera u organizam. Dodavanje proteina smutiju će usporiti varenje šećera pa će se duže vreme osećati sitost. Zato dodajte smutiju nešto od sledećeg: orašasto voće, semenke, puter od orašastog voća ili semenki, jogurt, ovsene pahuljice ili mleko biljnog porekla.
Isperite usta vodom nakon smutija
Smuti sadrži šećer i kiselinu što može da dovede do erozije zubne gleđi te stvaranja karijesa. Uzrok zubnih problema je pre svega učestalost kozumiranja proizvoda koji su puni šećera i kiseline. Preporuka zubara je da se višak kiseline iz usta otkloniti ispiranjem vodom.
Napravite svoj smuti kod kuće
Ako volite da svratite u “smuti bar” imajte na umu da su ti smutiji puni lako apsorbujućeg šećera zbog minimalne količine biljnih vlakana. Obično se prilikom izrade smutija, voću dodaje i voćni sok pa tako dobijamo veliku količinu kremastog voćnog napitka. Bolji izbor a svakako zdraviji je da sami napravite smuti kod kuće. Na taj način kontrolišite sastojke u njemu pa tako smuti postaje dobar izvor biljnih vlakana sa manjom količinom šećera. Važno je da se pridržavate količine. Umesto voćnog soka koristite vodu, a kada je količina voća u pitanju neka ne prelazi količinu od ½ šolje.
Ukoliko volite povremeno da se počastite smutijem, uvrstite ga u ishranu umesto uobičajenog obroka.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan