Planirajte vreme obroka uz raspored aktivnosti
Planirajte zajedničke obroke na vreme i uzimajući u obzir vaše i dečije aktivnosti. Zajedno isplanirajte okvirni jelovnik i blagovremeno o njemu i satnici zajedničkog obroka obavestite ukućane.
Pripremite se unapred
Iz iskustva znamo je dobra priprema i organizacija ključna u ostvarivanju dobrih rezultata. Pripremite jelovnik za nedelju dana na jedan od sledeća dva načina i tako zaobiđite brzu hranu kao posledicu nedostatku vremena:
- na osnovu namirnica koje imate u kući napišite jelovnik (ako ne planirate ili nemate vremena za kupovinu)
- osmislite jelovnik na osnovu koga ćete kupiti namirnice
Korisno je neko jelo napraviti u većoj količini, pa jedan deo zamrznuti za one dane koji neće ići po utvrđenom planu.
Učinite da vam zajednički obroci budu prioritet
Porodični obroci su kvalitetno provedeno zajedničko vreme. Uključite sve ukućane u pripremu jela, postavljanje stola, a posle obroka i sklanjanja sa stola. Zajednički rad podstiče bolju komunikaciju, uči decu socijalnim veštinama i povećava koheziju unutar porodice.
Postavite realne ciljeve
Nemojte misliti da će se srušiti svet ako ne ostvarite neku od zacrtanih zajednički večera. Bolje je ponekada zajednički obrok i preskočiti, nego ga imati uz veliku nervozu i stres ukućana. Uz dobru volju i planiranje, preskočeni zajednicki obrok uvek možete nadoknaditi za vikend.
Porodična večera bez “uzurpatora” zajedničkog vremena
Modernu tehnologiju ostavite sa strane. Koliko je potrebno voditi računa o onome što ćete pojesti za obrok, važni su i tok i atmosfera same večere. Ne budite stranci za stolom. Podelite dogodovštine toga dana, ispričajte šalu, umanjite tokom dana nakupljenu nervozu i produbite sreću i zadovoljstvo kroz zajednički razgovor.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan