Pravila dobre partnerske komunikacije koja će vam spasiti brak

3min
Ako ste u braku ili vezi, sigurno ste do sada imali teške periode rasprava. One su sasvim u redu. Sukob mišljenja je zdrava pojava u životu jednog...

Ključ do zdrave, stabilne i duge veze je u saradnji i komunikaciji, te jakoj povezanosti izgrađenoj na poverenju, razumevanju i poštovanju. Bez obzira na stadijum u vezi, bilo da ste tek na početku ili ste godinama zajedno, važno je raditi na strategijama za pobošljanje veštine komunikacije. 

Prvo naučite da prepoznate lošu komunikaciju

Pre nego što krenete da “oštrite” veštinu dobre komunikacije, važno je da znate da prepoznate kada je komunikacija loša.

Prepoznajte lošu komunikaciju

 

Pasivno agresivno ponašanje

Jedan od signala koji upućuje na loš odnos je pasivno agresovno ponašanje – način ispoljavanja besa usmeren na sve osim na srž problema. 

Kako to izgleda?

  • Ismejavanje partnera jer uvek kasni.

  • Kažnjavanje tihim tretmanom – izostanak svake komunikacije.

  • Otvorena sumnja u odluke partnera.

Ovakva ponašanja pokazuju visok stepen frustracije. Može vam biti lakše u jednom momentu, ali ovakvo ponašanje nije rešenje na duge staze. 

Guranje problema “pod tepih”

Izbegavanje konflikta neće pomoći. Ignorisanje problema, takođe. Ono što dopuštate izbegavanjem je samo rast i nagomilavanje frustracije. 

Agresivnost 

Kada zauzmete defenzivan stav, govorite agresivnim tonom, pokazujete da ste upali u toksične obrasce komunikacije. 

Agresivan govor je kada:

  • Povisite glas

  • Krivite ili kritikujete 

  • Kontrolišete i zahtevate razgovor 

<===End of Page===>

 

Saveti za bolju komunikaciju 

Da li ste prepoznali neke od ovih signala u vašoj vezi? Sledeći saveti će vam pomoći da negujete otvorenu i iskrenu komunikaciju:

Procesuirajte osećanja 

Pre nego što se s partnerom upustite put razgovora koji vas u najavi uzrujava, postarajte se da prvo umirite uzburkana osećanja.  Ako se upustimo u razgovor ljuti, uznemireni ili previše emotivni, rasprava će se zagrejati i biće teško doći do zajedničkog rešenja. 

Dišite duboko, pronađite strategiju kojom biste se umirili. Možda je to brza šetnja, meditacija ili slušanje opuštajuće muzike. Naučite da kontrolišete emocije kako biste dobro komunicirali. 

Tempirajte momenat za razgovor

Stručnjaci kažu da ste kada izabrete dobro vreme za razgovor, rešili pola problema. Ako vas nešto muči, recite partneru da biste voleli da razgovarate o tome. Ako vaš partner bude upoznat sa problemom i vašom željom da ga rešite, veća je verovatnoća da ćete u paru to zaista i uraditi. 

Radite na komunikaciji

 

Koristite “Ja” rečenice 

Način na koji govorimo pravi veliku razliku u razgovoru. Često, par počinje razgovor tako što međusobno upire prstom, tražeći krivca”. 

Obraćanje počnite sa “Ja” rečenicom, kako biste jasno dali do znanja šta vas muči i kako se vama čini da stoje stvari.  Na primer, umesto da prozivate partnera kako mnogo vremena provodi fokusirajući se na posao, možete reći “Ja se osećam povređeno kada se stalno fokusiraš na posao” umesto “Ti se uvek fokusiraš na posao!”

Slušajte tako da se čujete 

Slušanje je veština koja se uči. Morate znati da čujete. Možda se ne slažete sa mišljenjem partnera, ali je veoma važno da u celosti čujete šta ima da kaže.  Rasprava nije takmičenje. Aktivno slušajte i potrudite se da nađete tačku zajedničkog stava. 

Kompromis i rešavanje su cilj

Fokus na komunikaciju vodi do razumevanja. Bilo da govorite o povređenim osećanjima ili o planovima za budućnost, obe strane treba da napuste razgovor kada smatraju da su rešile određenu tematiku. Često, rešenje situacije leži u kompromisu. Kompromis povezuje par, i gura ih napred. 

Jasne granice 

Postavljanjem jasnih granica u odnosu izbegava se mnoštvo mogućih problema. 

Ako su, na primer, finansije slaba tačka, postavite jasne granice. Dogovorite se da svaku kupovinu iznad određene, dogovorene, sume novca, morate da razmotrite je zajedno.  

Poruke za partnera

Činiće se banalno, ali kada ostavite poruku partneru gde ste i šta radite, činite dobru stvar. Starate se o njima, i brižni ste, jer ne želite da se brinu za vas, i pitaju se gde ste. 

Javljajte se 

Psiholozi kažu da je najbolje javiti se ujutru, oko ručka i uveče. Ako ste nervozni najbolje je da obavestite partnera o tome, pre nego što neplanirano planete. 

<===End of Page===>

 

Šta treba izbegavati u komunikaciji? 

Postoje određena ponašanja koja treba sasvim ukloniti iz odnosa. Na primer: 

“Tretman ćutanja” 

Ljudi pogrešno misle da je ćutanje postavljanje granica. Postavljanje granica podrazumeva komunikaciju, a tretman ćutanjem podrazumeva tišinu. Najbolje je biti asertivan, i voljan da se otvorenim razgovorom reši dati problem. 

Vraćanje prošlosti u sadašnjost 

Veoma je lako upasti u zamku spominjanja grešaka iz prošlosti. Ako svako malo spominjete greške, možete se suočiti sa kontraproduktivnim ponašanjem.

Gruba komunikacija samo pogoršava stvari 

 

Vikanje

Vikanje i povišen ton vode u veoma lošu komunikaciju koja može samo da pogorša stvari. Takođe, na duže staze takav odnos prema partneru može da pogodi njegovo samopouzdanje, i znatno ga uruši.

Odustajanje

Ako u sred razgovora odustanete od razgovora i odete, ostavljate problem netaknutim, ništa nije razrešeno, samo ste odložili. Sasvim je u redu ako vam je potreban predah. Postarajte se da objasnite da vam treba time-out i da ćete se vratiti. 

Sarkazam

Sarkazam i nepristojan humor nemaju mesto u raspravi. Koliko god mislili da razbijate led, najbolje je da zadržite neprikladnu šalu za sebe. 

Govor tela 

Govor tela može da ispriča romane. Ukoliko izbegavate kontakt očima, ako proveravate telefon u toku razgovora, vašem partneru će biti veoma nelagodno i osetiće da niste zainteresovani da radite na rešenju. 

Efikasna i učinkovita komunikacija je osnova uspešne veze, što ne znači da je uvek lako. Ukoliko primetite da imate teškoće u komunikaciji, i da loši obrasci ponašanja usled burnih emocija isplivavaju obratite se terapeutu i potražite pomoć da naučite da zdravo komunicirate. 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *