Postepenost
Ovo je najvažnija preporuka koju ne treba nikada potceniti. Ali šta zapravo znači postepenost? Pre svega,postepenost znači poštovanje. Poštovanje vremena koje je detetu potrebno. Nije slučajno da uvođenje hrane nema tačan datum početka već označava fleksibilan period izmedju 4-og i 6-og meseca. Vaš pedijatar će odlučiti koji je najbolji momenat za vaše dete. Potrebno je da beba bude zdrava a u slučaju da se hrani majčinim mlekom, uvodjenje hrane može da sačeka.
Nemojte nikada terati dete da jede na silu! Nekoliko kašičica hrane pojedenih na silu neće mu pomoći da uspostavi dobar odnos prema hrani. Štaviše, izazivaju potpuno suprotan efekat.Vreme ručka postaje ubrzo prava bitka koju obično roditelji na kraju izgube.
Postepenost takođe podrazumeva uvođenje uvek jedne po jedne namirnice. Prvo jelo će biti samo mešavina pirinčane kašice (od pirinčanog brašna) i vodice od povrća. Ako se ovo svidi detetu, posle nekoliko dana, može da se doda i šargarepa, uvek u maloj dozi za probanje. Na ovaj način se detetu ostavlja na raspolaganju dovoljno vremena za navikavanje pa se tek onda doda nova namirnica u maloj količini koja se, zatim, postepeno povećava.
Postepenost se odnosi i na raznovrsnost. Malo po malo kako se uvođenje hrane nastavlja dete se odvikava od „monotonije“: navikava se na različite ukuse koji mu osim razvoja čula ukusa obezbeđuju i različite hranljive sastojke.
Bez nametanja
Ne navaljujte. Nervoza i strah su zarazni i prete da ugroze mirnu atmosferu obroka i čak i najveći apetit. Pokušaj da ubedite dete na „lep način“, izmišljajući priče i pretvarajući kašičice u avione je kontraproduktivno.
Bolje je da nauči da vreme jela nije igra, u protivnom će uvek tražiti nešto novo za zanimaciju i, ono što je gore, shvatiće da poseduje dobro oružje za ucenjivanje cele porodice. Prava zabava, u stvari, je otkrivanje različitih ukusa, boja i mirisa namirnica u kašici. Kako? Naglašavajte (u bukvalnom smislu te reči) ove novitete. Mame često zaborave da njihov glas ima veliki uticaj na dete. Zainteresujte ga naglašavanjem dobrog ukusa kašice koju treba da proba.
Neki put gustina kašice može da izazove odbojnost kod deteta. Na početku, kada budete pravili samo kašicu od pirinča, napravite je da bude ređa (dovoljno je staviti više supice od povrća) kako bi moglo postepeno da se navikne na ovu promenu.
Nova kašica ali ne i novi raspored
Uvođenje kašice je samo po sebi velika promena u svakodnevici vaše bebe. Postarajte se da bude i jedini novitet u tom trenutku. Nemojte nikako u isto vreme praviti i revoluciju satnice ili broja obroka. Ako vaše dete ima 5 obroka, zamenite treći mlečni obrok prvom kašicom. Ako je mališan spontano odbio 5-ti mlečni obrok, prva kašica će zameniti drugo hranjenje.