Prekid dojenja izaziva depresiju?

3min
Stručnjaci skreću pažnju da majke ne treba da misle samo na postporođajnu već i na depresiju koja može da nastupi nakon završetka dojenja. Naime, intenzivna veza koja se stvara između majke i...

Stručnjaci skreću pažnju da majke ne treba da misle samo na postporođajnu već i na depresiju koja može da nastupi nakon završetka dojenja. Naime, intenzivna veza koja se stvara između majke i bebe tokom perioda dok beba sisa može da izazove osećaj tuge jednom kada je on gotov. Proverite da li je ovo slučaj kod vas i saznajte šta da radite u takvoj situaciji.



Majka koja doji je na “stalnom zadatku”, posebno u prvih nekoliko meseci života bebe. Putem dojenja ona neguje svoje dete gradeći posebnu vezu sa njim. Majka dojilja je toliko posvećena njenoj ulozi hraniteljke da ni ne razmišlja o tome koliki deo njenog dana dojenje u stvari zauzima, sve dok ono ne prestane.


Zašto prekidanje dojenja izaziva depresiju?

Veliki broj mama se plaši od postporođajne depresije, dok mnoge od njih ni ne znaju da depresija može da nastupi i nakon završetka dojenja. Naravno, pojava depresije je povezana i sa razlogom zbog koga beba prestane da sisa. Šansa za pojavu tuge i depresije je smanjena ako žena prestane sa dojenjem potpuno samouvereno. Međutim, ako je prisutan osećaj odustajanja i nemoći veća je verovatnoća za pojavu tuge.


Ova neočekivana emotivna promena može često da zadesi i majke koje prestaju sa dojenjem usled nelagodnosti i problema na dojkama ili po savetu lekara. U ovim slučajevima žene prekid izjednačavaju sa neuspehom. Sve u svemu, žene koje prekidaju dojenje sa “jače” pozicije su u emotivnoj prednosti.


Da li prekinuti po svojoj ili detetovoj želji?

Potrebno je naglasiti da što je bolji odnos između majke i bebe tokom perioda dojenja veća je garancija za uspešno odvikavanje. Pojava depresije tokom odvajanja deteta od dojke je manje verovatna ako se majka vodi detetom nego kada ona nameće odvikavanje.


Međutim, ima trenutaka u kojima dojenje izgleda kao obaveza i sasvim je normalno da majka poželi bar malu pauzu. Ne mora se voleti baš svaki trenutak dojenja, ali to ne mora da znači da je vreme za prekidanje. Pre nego što dlučite da ćete započeti odvikavanje jer mislite da dete ima problema sa spavanjem i da ne može da ima ritam zbog toga što sisa, zastanite i dobro pogledajte šta se dešava. Obično su druge situacije uzroci problema i nervoze. Obaveze u kući, na poslu, porodici, usamljenost sve mogu da budu spoljašnji uzroci koji se reflektuju na odnos sa detetom.


Kako izbeći tugu?

Udobnost, sigurnost i povezanost sa bebom se ne ostvaruje samo putem dojenja. Maženje, igra, pričanje i sl. takođe pomažu da se uspostavi neraskidiva veza sa detetom. Ako volite da pišete možete staviti vaša osećanja na papir ili u blog. Pišite o tome šta vas je navelo da prekinete, šta ste osećali tokom celog procesa i koje strahove ste imali. Razmislite i kako ovo utiče na vezu sa vašim detetom.


Čak iako ste ubeđeni i sigurni da je vreme da se period dojenja završi ipak može da vas obuzme tuga. Ova činjenica je povezana sa hormonskim promenama u organizmu jer intimnost sa bebom dovodi do lučenja hormona oksitocina – hormona ljubavi i sreće. Da biste nadoknadili i povećali nivo lučenja ovog hormona prepustite se masažama, vežbanju i intimnim trenucima sa vašim dragim.


Koliko god vremena da ste uspeli da dojite morate znati da se vaša uloga majke ne zasniva samo na tome koliko mleka „proizvodite“. Ona je mnogo šira i sastoji se od mnogo izazova i lepih trenutaka sa vašim detetom.


Kako ste se vi osećali kad ste prestali da dojite? Kako ste odlučili da počnete odvikavanje? Podelite vaša iskustva.


Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *