U prvih nekoliko godina dete će vas neumorno zvati “mama, mama” po ceo dan, sve dok malo ne poraste i ne približi se tinejdžerskom uzrastu. Pre nego što budete spremni na to, vaše dete će sve više vremena provoditi sa drugarima i upravo sa njima pričati o svemu. A kako mama da zna šta njena “mala beba” misli, želi, planira, radi?
Ako želite da budete mama sa kojom dete uvek želi da popriča, da zna da joj je stalo, da će uvek da ga sasluša i da će uvek biti na njegovoj strani primenite ovih 10 strategija već od malena:
Budite smireni
Steknite naviku da se suzdržite od burnih emotivnih reakcija na dečije ponašanje ili u razgovorima sa njim. Iskazivanje šoka, besa ili sramote može da utiče veoma negativno na vaš odnos.
Što je roditelj smireniji, dete je otvorenije prema njemu.
Slika: Molly Sabourin/flickr.com
Budite otvoreni
Kada se radi o odgovaranju na pitanja koje dete ima, nijedna tema ne treba da bude tabu. Činjenica je da ako dete nešto zanima, ono će negde naći odgovor na pitanje koje ima. Predostrožan roditelj će želeti da ti odgovori dođu iz pravog izvora.
Slika: elisabeth pfaff/flickr.com
Budite saosećajni
Uvek kada je to moguće, trebalo bi situaciju sagledati iz detetovog ugla. Uzmite u obzir osećanja i motive koje može da ima dete i tako ćete mu poslati jasnu poruku da ste na njegovoj strani i da uvek želite ono što je najbolje za njega.
Slika: mob mob/flickr.com
Budite diskretni
Da li biste se vi poverili nekome ko onda svima priča vaše tajne? Naravno da ne. Osoba od poverenja zna da zadrži sve za sebe, imajte to na umu kad poželite da prepričate nešto rođacima. Takođe, nemojte sramotiti dete, ni uživo ni na internetu.
Slika: Anna/flickr.com
Budite zainteresovani
Iako puno stvari koje su deci jako važne može da vam izgleda potpuno sitno i beznačajno, imajte u vidu da su njima od ogromne važnosti. Zainteresovani roditelji će se potruditi da primete na šta njihova deca oraćaju pažnju. Jer, ako dete ne može da vam kaže sitne stvari, kako onda da se ispred vas pojavi sa nečim velikim.
Slika: Wassim LOUMI/flickr.com
Budite roditelj koji opaža
Mudar roditelj ima moć zapažanja. Ovo podrazumeva i da će da primeti promene raspoloženja i čak i najmanje promene u ponašanju, ali i da će da postavlja pitanja uvek kada je to potrebno i obrati pažnju i na neverbalne znakove. Zavisno od uzrasta i tipa ličnosti, neće svako dete otvoreno pričati o onome što mu je na umu već će čekati da ga neko pita.
Slika: John Lam/flickr.com
Budite prisni
Kada u porodici ima više od jednog deteta, a naročito kada ih je više od dvoje, lako se desi da roditelji nemaju vremena nasamo sa svakim detetom posebno. Međutim, važno je da ovo bude prioritet. Možda će biti potrebno malo planiranja ili fleksibilnosti, ali potrudite se da ipak organizujete šetnju sa svakim detetom, da popričate nasamo pred spavanje, neka jedno dete ide sa vama u kupovinu i sl.
Slika: elisabeth pfaff/flickr.com
Budite uzdržani
Ovo će nekim roditeljima doći prirodno dok će drugima biti jako teško, zavisno od ličnosti. Međutim, samokontrola i uzdržanost su važni da bi dete bilo slobodno da nam sve kaže. Budite brzi u slušanju a spori u govoru i vaše dete će imati vremena da se otvori.
Slika: Emily Hanna/flickr.com
Budite pažljivi
Koliko pažljivo slušate dete kada razgovarate sa njim? Da li uhvatite sebe kako vam misli lutaju? Imajte na umu da dete to takođe primećuje. Gledajte ga u oči i uključite se u ono što vam priča, tako ćete mu staviti do znanja koliko vam je važno.
Slika: Molly Sabourin/flickr.com
Budite autentični
Deca primete neiskreno ponašanja sa kilomentra tako da će vas iskrenost i prirodnost odvesti daleko. Dozvolite im da vide vaše slabosti, priznajte kada ne znate odgovor. Izvinite se kada uradite nešto pogrešno i težite da uvek budete iskreni. Sve ovo će vam pomoći da izgradite odnos od poverenja sa njima.
Slika: Mallory Matson/flickr.com