Primeri rasporeda hranjenja beba tokom prve godine (od 6 do 13 meseci)

Sa uvođenjem čvrste hrane, oko šestog meseca, mnoge mame se pitaju kako da bebi naprave odgovarajući raspored. Kada postoji manje-više utvrđena rutina, bebama to prija i to se primeti. Primer...

Ovi primeri mogu da se primene i na bebe koje sisaju i na one koje piju formulu.

 

Ako tek počinjete sa čvrstom hranom, pratite ove savete a koje namirnice kada možete uvesti, pogledajte klikom ovde.

 

Primer rasporeda hranjenja za bebe od 6 i 7 meseci

Napomena: Vremena koja su naznačena su data kao okvirno početno vreme, trajanje zavisi od bebe do bebe.  

 

6:30-7:00 Buđenje: podoj ili flašica kada se beba probudi

7:30-8:00 Doručak: kašica/pire od voća/povrća sa žitaricama, uvek dostupna voda

9:00-9:30 Spavanje

11:00 Podoj/flašica

12:30-13:00 Ručak: uvek dostupna voda, kašica/pire od povrća uz žitarice (prvo bez a onda i sa glutenom), protein po mogućstvu + dobra mast (malo maslinovog ulja, avokado, 100% kokosovo brašno itd.) + voće (ako je voće mnogo za bebu ono može biti i užina kasnije)

13:30-14:30 Spavanje

15:30-16:30 Podoj/flašica

18:00-19:00 Večera: uvek dostupna voda, kašica/pire od povrća uz žitarice (prvo bez a onda i sa glutenom), protein po mogućstvu + dobra mast (malo maslinovog ulja, avokado, 100% kokosovo brašno itd.) + voće (ako je voće mnogo za bebu ono može biti i užina) 

19:00-19:30 Podoj/flašica

19:30-20:00 Spavanje

 

Saveti za ishranu bebe od 6 do 7 meseci:

  • U ovom periodu, zavisno od toga kada ste započeli uvođenje nemlečne ishrane, beba treba da ima jedan ili tri glavna obroka uz dojenje/flašicu kada poželi tokom dana. Ako počinjete sa šest meseci, ciljajte na tri obroka do kraja sedmog meseca. Neke nove preporuke kažu da se odmah može početi sa tri obroka, ali je najbolje da pratite svoju bebu. Nemojte se stresirati kada ne uspete da ubacite par obroka u dan već u šestom mesecu. Beba svakako tek proba hranu i ješće jako malo.
  • Budite konzistentni: pokušajte da hranite bebu uvek na istom mestu, najbolje u stolici za hranjenje i to tako da beba deli sto sa ostalim ukućanima i uvek u manje-više isto vreme.
  • Dozvolite detetu da pipne hranu, naročito različite teksture, da oseti šta jede. Ne plašite se nereda, on je normalna i poželjna stvar, koliko god to čudno zvučalo. Od početka ohrabrujte dete da uzima hranu samo. Možete mu dati svežu šargarepicu da je oseti dok jede kašicu i slično.
  • Na našem tržištu možete naći potpuno novu dečiju hranu – Nutrino koja se proizvodi u Srbiji, u potpunosti odgovara potrebama beba u određenom uzrastu i predstavlja hranu pripremljenu po najvišim Evropskim standardima. Nutrino kašice i pirei su idealna hrana za decu zbog strogo kontrolisanog kvaliteta a pogodne su i za korišćenje van kuće. One u sebi sadrže potrebne vitamine i minerale, gvožđe, magnezijum, kalcijum i selen u vrednostima prilagođenim potrebama dece. Odlično su rešenje kada sezonsko voće i povrće nije dostupno ili kada se planira obrok van kuće jer visoka temperatura prilikom sterilizacije teglica onemogućava razvoj mikroorganizama i obezbeđuje duži rok trajanja.
  • Do kraja sedmog meseca, dete će biti sposobno da samo jede komadiće određene hrane. Možete mu dati mekane komade hrane iseckane na kockice. To može biti banana, kuvana tikvica, bundeva, batat i slično. Verovatno je da će više hrane završiti na podu nego u ustima ali tu su kašice koje garantuju da će dete pojesti koliko treba i uneti dovoljno nutrijenata.
  • Ne opterećujte se količinom hrane koju dete pojede. Do godinu dana, glavna hrana je još uvek majčino mleko i/ili formula. Dozvolite detetu da pojede koliko može i nemojte ga nikako siliti od starta da jede koliko ste vi zamislili.
  • Obratite pažnju i vodite evidenciju koliko dobro vaša beba jede u zavisnosti od toga koliko je umorna, koliko je imala vremena za igru i u odnosu na podoje/flašice.
  • U početku je najbolje da snizite svoja očekivanja na minimum i fokusirate se na to da hranjene bude jedan pozitivan, veseo događaj pa makar dete pojelo samo par kašičica. Zapamtite, čvrsta hrana još uvek nije glavni izvor hrane.
  • Prvi meseci su veoma važni za uspostavljanje dobrih navika u ishrani i postavljanju kamena temeljca za čitavo detinjstvo. Predloženi raspored hranjenja za 6/7 meseci i svi saveti su odlična osnova za dobar početak. Ali, ako vidite da je vaše dete pod velikim stresom tokom jela ili retko bilo šta pojede do sedmog meseca (ne paničite jer je to normalnije nego što mislite), konsultujte doktora. Nekim bebama je samo potrebno malo pomoći.

 

Nutrino proizvodi

 

Primer rasporeda hranjenja za bebe od 8 do 10 meseci

Ovaj raspored je okviran primer. Ako vaše dete spava u potpuno drugo vreme, prilagodite raspored.

 

6:30-7:00 Buđenje: podoj/flašica

7:00-7:30 Doručak: kašica/pire od voća/povrća sa žitaricama, uvek dostupna voda

9:30 Spavanje

11:00 – 11:30 Podoj/flašica

12:00-12:30 Ručak: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće (u ovom periodu možete početi sa komadićima kuvane hrane ako već niste)

13:30-14:00 Spavanje

15:30-16:00 Podoj/flašica

16:30-17:00 Užina: voće, cerealije (ako vaša beba duže spava možda nećete uvek imati vremena za oba ali vremenom će se to regulisati)

18:30 Večera: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće

19:30 Podoj/flašica

19:45-20:00 Spavanje

 

Saveti za uspešno hranjenje

  • U ovom periodu ćete primetiti da vaša beba pokazuje šta više voli da jede i to je normalno. Ali, imajte na umu da je cilj raznovrsna ishrana pa nemojte da preterate sa povlađivanjem i stalno spremate samo omiljenu hranu. Neka u svakom obroku ima jedna namirnica  koju dete voli, a nastavite da nudite novu hranu. Deci je ponekad potrebno i preko 20 puta i na različite načine prezentovati neku hranu da bi im se dopala. Nemojte da se obeshrabrite ako dete odbija nešto, samo ne odustajte. Sačekajte par dana pa probajte opet. Takođe, uvek će biti obroka kada će dete hteti samo par zalogaja.
  • Jedite zajedno! Neka vaša beba doživi obrok kao lep događaj a ne nešto što se ugura u raspored i brzo završi. Uostalom, tako će dobiti i priliku da vide kako i vi jedete nove stvari.
  • Ako možete, nastavite dojenje i posle prvog rođendana. Primetićete, međutim, kako beba i sama manje sisa ako jede više hrane, možda i sama izbaci neki obrok. U nastavku ćemo naznačiti koji podoji se obično prvi izbacuju.
  • Opet ćemo ponoviti – pustite bebu da se prlja i pravi nered tokom jela! Pustite je da jede sama koliko god je to moguće. U ovom periodu im je još uvek potrebno puno pomoći, ali pustite dete da proba da koristi kašiku. Možete da pokažete i korišćenje viljuške tako što ćete vi nabosti neki komadić hrane a dete uzeti rukom sa viljuške i sl.

 

Nutrino zitarice i pirei

 

Primer rasporeda hranjenja bebe oko 11 meseci

Ovaj raspored je okviran primer. Ako vaše dete spava u potpuno drugo vreme, prilagodite raspored.

 

6:30-7:00 Buđenje: podoj/flašica (Ovo je obično poslednji ili pretposlednji podoj koji se ukida, zavisno od toga da li je dete više vezano za jutarnje ili večernje dojenje/flašicu)

7:00-7:30 Doručak: voće/povrće sa žitaricama, uvek dostupna voda

9:30-10.00 Spavanje

11:00-11:30 Podoj/flašica ili voćna užina uz cerealije ili tortica od pirinča i sl.  nakon ukidanja podoja (ovo je obično prvi podoj koji se ukida ako se beba ne buni, pratite njen ritam i znake)

12:30-13:00 Ručak: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće

13:30-14:00 Spavanje

15:30 Podoj/flašica ili voćna užina uz cerealije ili tortica od pirinča i sl. nakon ukidanja podoja. (Ovo je obično drugi podoj koji se izbacuje a može biti i prvi ukoliko to vama i vašoj bebi više odgovara) 

18:00-18:30 Večera: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće

19:30 Podoj/flašica pred spavanje (Ovo je obično poslednji podoj koji se ukida i može biti i najteži za ukidanje. Svakako, podoj u ovo doba nema nikakav uticaj na ostale obroke.)

19:45-20:00 Spavanje

 

Primer rasporeda hranjenja bebe od 12-13 meseci (sa dva spavanja tokom dana)

Ovaj raspored je okviran primer. Ako vaše dete spava u potpuno drugo vreme, prilagodite raspored.

 

7:30- 8:00 Doručak 15-30 minuta posle buđenja: voće/povrće sa žitaricama, uvek dostupna voda i možete dati i odgovarajuće mleko

10:00-10:30 Spavanje

11:00-12:00 Užina: voćna užina uz cerealije ili tortica od pirinča i sl.

13:00-13:30 Ručak: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće. Možete dati i odgovarajuće mleko

14:00-14:30 Spavanje

16:30-17:00 Užina: voćna užina uz cerealije ili tortica od pirinča i sl. Možete dati i odgovarajuće mleko

18:30 – 19:00 Večera uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće. Možete dati i odgovarajuće mleko. Probajte i Nutrino mlekce.

20:00 Spavanje

 

Primer rasporeda hranjenja bebe od 12-13 meseci (sa jednim spavanjem tokom dana)

Ovaj raspored je okviran primer. Ako vaše dete spava u potpuno drugo vreme, prilagodite raspored.

 

7:30- 8:00 Doručak 15-30 minuta posle buđenja: voće/povrće sa žitaricama, uvek dostupna voda i možete dati i odgovarajuće mleko

11:00 Užina: voćna užina uz cerealije ili torticu od pirinča i sl.

12:30-13:00 Ručak: uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće. Možete dati i odgovarajuće mleko

13:00-13:30 Spavanje

15:00-16:00 Užina: voćna užina uz cerealije ili tortica od pirinča i sl. Možete dati i odgovarajuće mleko

18:00 – 18:30 Večera: Večera uvek dostupna voda, obrok koji uključuje povrće, ugljene hidrate, protein, dobru mast i voće. Možete dati i odgovarajuće mleko. Probajte i Nutrino mlekce.

 

vocni pire

 

Saveti za uspešno hranjenje jednogodišnjaka

  • Preporuka pedijatara je da se kravlje mleko uvodi posle drugog rođendana, mada neke nove preporuke kažu da je to moguće i mnogo ranije, već posle prvog rođendana. Ako mama ne doji, bolje je da nastavi sa adaptiranim mlekom jer je ono prilagođeno bebinom stomaku. Najbolje je da se konsultujete sa vašim doktorom pre uvođenja mleka.
  • Obroci bi, u najboljem slučaju, trebalo da su u intervalima od oko 2.5-3 sata, uvek računajući od početka jednog do početka drugog obroka
  • U ovom uzrastu, deca mogu već prilično fino da jedu i sama. Da, to podrazumeva dosta nereda ali to je odlično za njih. Dozvolite detetu da samo jede, čak i kašikom.
  • Probajte da pripremate što raznovrsniju hranu, trudite se da ne služite detetu dva dana istu hranu.

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino.

 

 

O brendu Nutrino:

nutrinologo

Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i presticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.

 

Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.

 

Više informacija na: nutrinobebe.com

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *