Produžite vek trajanja svojoj omiljenoj odeći

3min
Izgledati kao zvezda, doterano i sređeno, možete i bez trošenja čitavog mesečnog budžeta na odeću i obuću. Tačno je da holivudske lepotice i lepotani na crvenom tepihu blistaju, između...

Izgledati kao zvezda, doterano i sređeno, možete i bez trošenja čitavog mesečnog budžeta na odeću i obuću. Tačno je da holivudske lepotice i lepotani na crvenom tepihu blistaju, između ostalog, i zbog basnoslovno skupe odeće i nakita, ali da biste svaki dan bili elegantni i uredni, za početak je dovoljno da se pobrinete da očuvate odeću koju imate i „nabacite“ neodoljiv osmeh na lice.


Pravilno održavanje odeće


Bez obzira da li ste novu haljinu platili „malo previše“ jer vas je osvojila na početku sezone ili ste je sasvim povoljno našli na rasprodaji, da bi ostala onako lepa kao na polici u radnji i što duže vam odlično stajala, potrudite se da je održavate na pravi način. Niko ne može da garantuje da će trajati doveka, ali uz pravilno održavanje moći ćete duže da uživate u omiljenim komadima odeće i uštedeti na kupovini novih stvari.



Osnovno pravilo je da sa različitim tipovima materijala postupate na različite načine. Evo nekoliko tipičnih primera:



Odeća od luksuznih materijala – haljine, sakoi, pantalone ili odelo


Ovaj tip odeće se najčešće osvežava hemijskim pranjem, nikako pranjem u mašini. Međutim, ne morate sako nositi na hemijsko nakon svakog nošenja. Ponekad je dovoljno samo provetriti odeću i spremiti je ponovo u ormar.


Savet plus: nosite pantalone i sako na hemijsko zajedno kako biste izbegli da jedan komad odeće izbledi u odnosu na drugi.



Odeća bele boje


Svu belu odeću obavezno operite nakon svakog nošenja, čak i ako nema vidljivu fleku – bela odeća je specifična i može da požuti ili izgubi kvalitet materijala ako stoji neoprana čak i nakon samo jednog nošenja.



Tamna odeća


Odeću tamnijih boja ne morate da perete nakon svakog nošenja. Baš naprotiv, posebno u slučaju crne odeće, poželjno je da je operete nakon nekoliko nošenja (ukoliko je moguće) kako ne bi bledela u pranju.


Savet plus: tamnu odeću perite i stavite da se suši okrenutu na naličje kako ne bi bledela.



Trenerke i odeća za vežbanje


Trenerke najčešće sadrže dosta elastina, koji nije dobro sušiti u mašini za sušenje veša. Stavite ga na kraći program sušenja ili ga uopšte nemojte sušiti u mašini, čak bi bilo dobro da ne uključujete centrifugu kada perete odeću sa elastinom.



Odeća sa rajsferšlusom


Svu odeću sa rajsferšlusom pre pranja zakopčajte kako se u mašini neki drugi komad odeće ne bi zakačio za zub rajsferšlusa i pocepao se. Osim toga, zakopčan rajsferšlus će se manje deformisati pri pranju.


Mali trikovi za pomoć kod pranja odeće

Niko ne voli etikete ušivene u unutrašnju stranu šava, umeju da grebu i smetaju, ali one su u stvari vaš najbolji saveznik u nastojanju da očuvate kvalitet odeće. Iako ste često u iskušenju da uzmete makazice u ruke i uklonite etiketu, dobro proučite simbole na njoj pre nego što je bacite.


[hiddencontent title=’ Mali podsetnik najčešćih simbola’]


Simbol kade za pranje vodom

Trougao označava upotrebu izbeljivača

Peglanje

Simbol za hemijsko pranje

Simbol za upotrebu mašine za sušenje veša


Unutar simbola mogu biti napisane temperature za pranje, zatim tačkice koje označavaju jačinu peglanja ili sušenja, a ispod simbola se mogu naći i linije koje se odnose na osetljivost artikla. Precrtani simboli znače da ta radnja nije dozvoljena.


[/hiddencontent]


Savet plus: u početku ćete možda zapamtiti instrukcije za održavanje odeće, ali ako brinete o odeći cele porodice, i ne želite da rizikujete da odeća izbledi ili izgubi kvalitet, a etikete vam smetaju, sačuvajte ih nakon što ih isečete, možda u starom viziteru ili staroj svesci u kojoj možete da naznačite na koji komad odeće se odnosi koja etiketa.


Kada da nosite odeću kod krojačice, a kada je sami možete popraviti


Nekada su naše bake i majke ne samo prepravljale, već i dizajnirale i šile odeću za celu porodicu, ali danas za to retko ko ima vremena, mada, moramo da priznamo, i veštine. Sa jedne strane, lakše je poveriti krojačici prepravljanje odeće, ali ne morate da idete do krojačkog salona za svaku sitnicu, neke poporavke su zaista jednostavne, a ujedno će smanjiti i troškove.


Kada vam otpadne dugme na omiljenoj košulji ili se dukserica vašeg deteta rašije po šavu, svakako ih nećete baciti, ali izbor da li ćete ih spakovati u kesu i odneti do najbliže krojačke radnje ili popraviti tu malu štetu sami zavisi od malo veštine i slobodnog vremena.


Sigurno u kući imate kutiju sa koncima različitih boja, kao i zalihu dugmadi (uz odeću najčešće dobijete nekoliko rezervnih dugmića, ne bacajte ih ako ih ne iskoristite, mogu da budu korisna u ovakvim situacijama), pa ušivanje dugmeta umesto otpalog zaista ne bi trebalo da bude veliki problem. Ušivanje pamučne dukserice ili trenerke po šavu takođe nije teško, posebno zato što je pamuk materijal kojim je lako rukovati, ne beži ispod ruku i dovoljno je mekan da igla lagano prolazi kroz njega.


Popravkom ovakvih manjih oštećenja odeće ćete uštedeti i novac i vreme potrebno da odete do krojačice i kasnije preuzmete odeću. Posetu krojačici sačuvajte za veće prepravke – skraćivanje pantalona, sužavanje suknje, bilo kakve prepravke na odeći koja je slojevita ili od zahtevnih materijala kakvi su svila i vuna ili prepravke na većim odevnim predmetima za koje je potrebna mašina za šivenje.


Flekice čuvaju cipele

 

 

Savet plus: možete da birate vrstu flekice koju će vam obućar staviti na cipele – za cipele koje nosite svakodnevno preporučuju se tvrđe flekice sa većim sadržajem plastike koje će trajati duže, dok za cipele koje nosite samo ponekad, recimo za izlazak, možete da stavite mekše flekice, koje sadrže veći porcenat gume, mekše su i više se troše ali zato manje lupkaju.

 

Umesto da bacite omiljene cipele na štiklu kada se potpetice izližu, odite do obućara i zamenite im “flekice”. Ukoliko je potrebno, obućar može i da presvuče đon cipele veoma tankim slojem gume koji će produžiti vek trajanja cipela, sprečiti klizanje i učiniti cipele udobnijim (što je posebno važno ako provodite dosta vremena na nogama).


Uz malo truda i pažnje, odeća i obuća će ne samo duže ostati očuvana i lepo vam stajati, već će ovaj trud imati i dobar efekat na vaš kućni budžet i dozvoliti vam da ušteđeni novac iskoristite u bilo koju svrhu koja je vama i vašoj porodici važna.

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *