Promene na koži kao rezultat nepravilne ishrane

3min
Kiselost organizma u mnogome utiče na čitav organizam. Telo postaje kiselo nepravilnom, prerađenom hranom i tako se stvara podloga za mnoge bolesti. Koža se smatra ogledalom zdravlja, te ukoliko...

Govorićemo o tome koja to vrste hrane mogu promeniti Ph ogranizma i koje sve promene mogu izazvati na koži. Uz to, daćemo par saveta kako da izbacite iz ishrane namirnice koje vam smetaju i zamenite ih zdravijim varijantama.

 

Koja hrana čini organizam kiselim i kako se to odražava na kožu?

Nekada hrana može predstavljati uzrok problema sa kožom, a nekad može samo pogoršavati simptome bolesti kojima je uzrok nešto drugo. U svakom slučaju, ono šta unosite u organizam se i te kako odražava na njega.

 

U svom prirodnom stanju organizam je bazan i najbolje tako funkcioniše. Loša ishrana može poremetiti njegovu Ph vrednost i dovesti do kiselosti. U hranu koja ovako utiče na organizam spada pre svega prerađena hrana.

 

Dakle, to su mlečni proizvodi, mesne prerađevine, gazirani sokovi, slatkiši, kafa, alkohol, pržena hrana, grickalice… Lista je kao što vidite prilično dugačka. Što je najgore od svega, skoro svako od nas svakodnevno konzumira neke od oblika prerađene hrane.

 

Mlečni proizvodi i promene na koži

Mleko i mlečni proizvodi su direktno povezani sa nastankom promena na koži kao što su akne, lišajevi ili ekcem. Osim toga, ove namirnice ubrzavaju starenje, jer njihova konzumacija povećava broj hormona, što se odražava na Ph vrednost kože.

 

Činjenica je da su ovi proizvodi prepuni hormona, kao što je progesteron i estrogen. Koliko god da se mleko obrađuje, ovi hormoni se ipak nekako provuku. Zato mnogi nutricionisti sve češće preporučuju da se ova namirnica izbaci iz ishrane na neko vreme kako bi ste bili sigurni da li vam smeta.

 

Ako imate sumnjive promene na koži kao što su lišajevi koji svrbe i perutaju se, probajte da izbacite mleko i sve mlečne proizvode iz ishrane na 120 dana. Naime, ćelije kože se sasvim obnove za ovo vreme. Ako je mleko uzrok ovih promena, nakon 120 dana vaša koža neće više biti suva i sve promene će se povući. Prve pozitivne rezultate ćete primetiti već za oko mesec dana.

 

Mleko zadovoljava polovinu dnevnih potreba za kalcijumom. Zato kada ga izbacite iz ishrane potrudite se da kalcijum unosite u organizam na neki drugi način. Dosta ovog minerala ima u susamu, bademovom mleku, tofu sojinom siru, ribi, spanaću ili brokoliju.

 

Grickalice i brza hrana

Usled brzog života mnogi nemaju vremena za kuvanje, i kao zamenu za zdrav obrok često konzumiraju brzu hranu i grickalice. Ovo ne samo da se odražava na vašu kilažu, već i na kvalitet kože.

 

Dokazana je veza između ovakve vrste hrane prepune trans mastima i ekcema, bubuljica, lišajeva i dermatitisa.

 

Čips je prepun loših masnoća koje utiču na stvaranje inflamacija kože, kao i na oštećenje kolagena, proteina koji kožu održava čistom i zategnutom. Ako se ova grickalica često nalazi u vašoj ishrani definitivno ćete pre dobiti bore i češće ćete imati bubuljice.

 

Osim toga, hrana prepuna lošim mastima smanjuje prirodan imunitet kože, te tako mnogo lakše možete dobiti kožna oboljenja koja inače ne biste imali.

 

Čak i kada brza hrana nije uzrok oboljenja, ona svakako može pogoršati simptome. Koliko god da mažete kreme i negujete obolelu kožu, to neće mnogo vredeti ukoliko ne izbacite iz ishrane brzu hranu.

 

Kako brza hrana nije preterano hranljiva, jer se većinom sastoji od testa i masti, za nju vam neće trebati nikakva zamena u smislu vitamina. Umesto brze hrane i grickalica jedite voće u svežem obliku, kao i sveže i kuvano povrće. Ne samo da ćete se već posle nekoliko dana osetiti znatno lakšim, nego ćete biti i zdraviji. To će se veoma brzo primetiti i na vašoj koži, tako što će se svrab smanjiti, a osipi će se polako smirivati.

 

Naravno, nemojte očekivati rezultate tokom noći. Može se desiti da vam smeta posebna vrsta hrane, te mora proći vreme dok ne otkrijete šta je to. Nekome smeta šećer, nekome slano i začinjeno, sve zavisi od individualnosti organizma.

 

Izbacivanje šećera iz ishrane leči kožna oboljenja za već nedelju dana

Šećer se danas nalazi u skoro svakoj industrijski obrađenoj hrani, od belog šećera do kukuruznog visokofruktoznog sirupa. Imajte na umu da nijedan neprirodan šećer nije zdrav, bilo da je on kokosov, braon, beli ili kakav god. Do njih se dolazi raznim obradama. Najbolja vrsta šećera dolazi iz voća.

 

Konstantna konzumacija šećera često uzrokuje hronične inflamatorne procese na koži. Ova koža može biti izrazito suva, masna, sa čestim bubuljicama na licu. Osim toga, šećerom se hrane gljivice, te ga se morate otarasiti iz ishrane ukoliko nameravate da se izlečite od neprijatnih lišajeva na koži.

 

Ipak, šećer se priličo teško izbacuje iz ishrane i podrazumeva redovno iščitavanje sastojaka hrane koju kupujete. Mnogi će i psihički teško podneti ovu promenu, pa se zato potrudite da obezbedite zamene za slatkiše.

 

Voće svakako treba da vam tu bude glavna zamena. Dosta zdravih šećera imaju banane ili sveže i sušene urme. Od zdravih zamena je tu i med, kao i agava sirup.

 

Prilikom izbacivanja ove namirnice, primetićete poboljšanje na koži u rekordnih nedelju dana. Uz mazanje krema i terapiju koju vam je dermatolog preporučio izostavljanje rafinisanog šećera u ishrani znatno smanjuje simptome gljivičnih oboljenja na koži. Osim toga, inflamacije koje su do tada bile konstantne će polako početi da se smiruju.

 

Ovo je samo nakon nedelju dana, a nakon nekog dužeg perioda će se koža sasvim oporaviti. Biće glatka, meka i čista, kao što ste oduvek želeli.

 

Ne samo to, imaćete više energije. Naime, šećer daje trenutnu energiju koja nakon toga brzo opada, te se osećate umornim bez slakiša. Ali kada ga zamenite zdravom i uravnoteženom ishranom, nivo energije će konstantno biti na visokom nivou.

 

Alkohol i kofein

Ove dve namirnice spadaju u glavne izazivače suve kože. Suva koža ne znači samo da ona nije hidrirana, već može biti simptom i drugih oboljenja, naročito ako vas svrbi. Neki primećuju i često perutanje kod obrva, a kod muškaraca se to neretko dešava i na predelu brade i iznad usana.

 

Sve ovo može biti simptom gljivične infekcije ili dermatitisa. Gljivične infekcije bujaju u oganizmu koji nije dovoljno hidriran. A kao što već znate i alkohol i kofein su diuretici, tj. izbacuju vodu iz organizma.

 

Na ovaj način koža postaje suva i slabo hidrirana. Zato se ljudima koji boluju od psorijaze i ekcema posebno preporučuje da izbace ove dve namirnice. Njihova koža je već dovoljno suva zbog ovih stanja, a konzumacija alkohola i kafe je dodatno isušuje i dovodi do pogoršanja simptoma, čime smanjujete mogućnost da svoje kožno stanje držite pod neprekidnom kontrolom.

 

Dakle, morate izbaciti sve što u sebi ima alkohol i kofein, a ove namirnice je najbolje da zamenite vodom, sveže ceđenim sokovima i čajevima. Potrudite se da ne pijete gazirane sokove ili kupovne sokove. Oni su prepuni šećera, a o njegovom lošem dejstvu na kožna stanja smo već govorili.

 

Prve pozitivne rezultate ćete primetiti jako brzo, pošto koža više neće biti dehidrirana. Ipak, da bi do rezultata došlo, morate regulisati dnevni unos vode, koji bi u zavisnosti od kilaže morao biti oko dve litre na dnevnom nivou.

 

Takođe, ako bolujete od ekcema morate pratiti propisanu terapiju. Preporučuje se i da izbegavate vruće dugotrajno tuširanje, pošto i vruća voda dodatno isušuje kožu.

 

Prezačinjena hrana

Nema mnogo smisla ukloniti gazirana pića i kafu, alkohol, mlečne proizvode i šećer iz ishrane, ako hrana koju jedete bude prezačinjena.

 

Stvar je u tome što previše soli takođe isušuje kožu, pa se ovakva hrana nikako ne preporučuje ukoliko imate neke promene na koži. So skuplja vodu i tako uzrokuje nastanak podočnjaka, a istovremeno ubrzava i proces starenja.

 

Alergije na hranu i promene na koži

Alergije na hranu nastaju kada imuni sistem reaguje na neku supstancu u hrani, identifikuje je kao opasnost i aktivira odbranu organizma. Simptomi ove alergije mogu biti veoma različiti, ali među najčešče spadaju osipi na koži, oticanje u grlu, jak svrab, povraćanje, nesvestica i teško disanje.

 

Dakle, putem promena na koži se i te kako može videti da li imate neku od alergija. Na svu sreću postoje alergo testovi iz kapi krvi koji određuju koja hrana izaziva alergijske reakcije. To mogu da budu: mleko, jaja, riba, školjke, soja, kikiriki (kao i drugo koštunjavo voće) i pšenica (alergija na gluten).

 

Simptome alergije na hranu ćete vrlo brzo primetiti, pošto se najčešće prilično jasno manifestuju. Oni se obično dešavaju oko par minuta nakon što je hrana progutana. Ipak, reakcija nekada može biti prolongirana i na dva, tri sata, a u nekim slučajeva i do šest časova od kad ste hranu pojeli.

 

Ovo je slučaj kada hrana direktno i odmah izaziva reakciju organizma. Nekad nije moguće toliko brzo prepoznati alergiju zato što se javlja u nekom drugom vidu. Ekcem na primer može biti izazvan konzumiranjem hrane koja sadrži alergen.

 

Koja tačno hrana izaziva alergiju se može pokazati testovima na koži. Ruka ili leđa se izbockaju sitnim iglicama koje sadrže minimalnu količinu alergena. Ako je organizam osetljiv na neki alergen brzo se javlja reakcija u vidu osipa i crvenila.

 

Kada saznate koja hrana uzrokuje promene na koži, a i na čitavom organizmu, najbolje je da je izbegavate. Treba pažljivo čitati sastojke na pakovanjima, jer se u nekima proizvodima može nalaziti alergenska hrana. Ovo je često posebno izdvojeno na specifikaciji.

 

I za kraj izbegavajte direktno izlaganje sunčevim zracima

Naravno, više puta je ponovljeno da zbog slabljenja ozonskog omotača, sunčeva svetlost koja stigne do zemljinog tla danas nije ista kao pre 30 godina, kada su većina današnjih roditelja bila deca. Najvažniji savet je da se prati vremenska prognoza po satima i da se ne izlazi direktno na sunce u periodu od 11-17 časova.

 

Autor: Dragan Antić, tata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *